Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozplenica japońska

Pennisetum alopecuroides

Encyklopedia roślin: Rozplenica japonska  inaczej splaszczona  Penniset

Rozplenica japońska, inaczej spłaszczona (Pennisetum alopecuroides, syn. P. compressum, P. japonicum ) Zimozielona kępiasta trawa, w chłodnym klimacie o liściach zasychających zimą. Liście wąskie, łukowato przewieszające się, o długości do 60 cm. Ozdobą roślin są składające się ze szczeciniastych kłosków liczne szarozielone lub purpurowe cylindryczne kwiatostany długości do 20 cm, przypominające szczotki do butelek.

Rozmiary Wysokość i szerokość kęp liści od 80 cm, w czasie kwitnienia wysokość pędów około metra. Niektóre odmiany są niższe.

Odmiany 'Compressum' - żółtawe kwiatostany, 'Hameln'- kwitnie wcześnie od końca lipca do września, kwiatostany srebrnawe do różowo-białych; 'Little Bunny' - odmiana karłowa, do około 30 cm wysokości, kwiatostany srebrzystozielone. Kwitnienie Zwykle koniec sierpnia, a niektórych odmian koniec lipca lub wrzesień - październik.

Wymagania Lekka, umiarkowanie żyzna, bogata w próchnicę, dobrze zdrenowana ziemia. Stanowiska słoneczne i ciepłe, osłonięte przed wiatrem. Tolerancyjna na odczyn podłoża, ale preferuje gleby wapienne.

Uprawa i pielęgnacja Zimą należy roślinę chronić przed wilgocią i mrozem (znosi temperaturę do -17oC). Późno rozpoczyna wegetację.

Rozmnażanie Wysiew nasion wczesną wiosną, w temperaturze 13-18oC. Podział kęp wczesnym latem.

Cięcie Wczesną wiosną należy wycinać suche liście i pędy.

Podlewanie i nawożenie W sezonie wrażliwa na suszę, w okresach bezdeszczowych należy ją regularnie podlewać. Ma dość duże zapotrzebowania pokarmowe.

Choroby i szkodniki. Niegroźne.

Zastosowanie Wysadzana na rabatach mieszanych, pojedynczo na trawniku, w ogrodach wrzosowiskowych, w pojemnikach. Komponent suchych bukietów.

1 z 2Encyklopedia roślin: Rozplenica japonska  inaczej splaszczona  Penniset
2 z 2Encyklopedia roślin: Rozplenica japonska  inaczej splaszczona  Penniset

Czytaj więcej o "Rozplenica japońska"

trawy ozdobne, Trawa pampesowa, Rozplenica japońska, Kostrzewa sina
trawy ozdobne,Trawa pampesowa, Rozplenica japońska, Kostrzewa sina