Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trzmielina pospolita

Euonymus europaeus

ROSLINY KRZEW TRZMIELINA POSPOLITA EUONYMUS EUROPAEUS ' RED CASCADE OWOCE FOT. PIOTR LATOCHA PUBLIKACJA OGRODY NR 11 (103) - 11 2007 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OWOCE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 11 (103) - CZASOPISMA
Fot. Piotr Latocha

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

dowolna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Trzmielina pospolita, inaczej zwyczajna (Euonymus europaeus) Zrzucający liście wysoki krzew o luźnej koronie. Pędy sztywne, czterograniaste z czterema podłużnymi korkowymi listwami. Liście eliptyczne lub jajowate, drobno piłkowane, efektownie przebarwiające się jesienią. Kwiaty drobne, jasno zielonkawe, niepozorne, zebrane po kilka w małe kiście. Owocem jest dekoracyjna różowo karminowa torebka, która po dojrzeniu pęka ukazując cztery nasiona w pomarańczowej osnówce. Owoce dojrzewają w końcu września lub w październiku i długo utrzymują się na gałęziach. Są trujące.

Rozmiary Rośnie do 3 m wysokości i podobnej szerokości.

Odmiany 'Red Cascade' - o dużych owocach, jej liście jesienią efektownie wybarwiają się na jaskrawe czerwone lub żółte odcienie; ?Brilliant' - o szeroko kolumnowym dość gęstym pokroju, liście jesienią przebarwiające się na intensywnie czerwony kolor; 'Albus' okrywa owoców kremowobiała ładnie kontrastująca z pomarańczowymi osnówkami.

Kwitnienie Maj.

Wymagania Najlepsza jest ziemia zasobna w wapń, lekko wilgotna, ale dobrze rośnie w prawie każdej glebie, na stanowiskach słonecznych lub płócienistych. Roślina tolerancyjna na pH podłoża.

Uprawa i pielęgnacja Gatunek krajowy całkowicie odporny na mróz Obficie owocują tylko egzemplarze rosnące na stanowiskach słonecznych.

Rozmnażanie Z nasion wysiewanych zaraz po ich dojrzeniu, odmiany wczesnym latem z sadzonek zielnych.

Cięcie Dobrze znosi przycinanie, ale wystarczy usuwanie słabych niewłaściwie rosnących lub chorych pędów.

Podlewanie i nawożenie Zasilanie kompostem. Jest wytrzymała na okresowe susze jak i zalewanie.

Choroby i szkodniki Rzadko choruje.

Zastosowanie Polecana do tworzenia grup krzewów lub sadzona pojedynczo dla przebarwiających się liści i efektownych owoców. Nadaje się na żywopłoty.

1 z 1ROSLINY KRZEW TRZMIELINA POSPOLITA EUONYMUS EUROPAEUS ' RED CASCADE OWOCE FOT. PIOTR LATOCHA PUBLIKACJA OGRODY NR 11 (103) - 11 2007 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OWOCE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 11 (103) - CZASOPISMA
Fot. Piotr Latocha