Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zroślicha, Syngonium (Syngonium)

Zroślicha
Fot.: shutterstock/Firn

Syngonia, kiedyś bardzo popularne rośliny doniczkowe, które pamiętamy z babcinych parapetów. Dziś przeżywają swą drugą młodość, niektóre ich odmiany wprost zachwycają w nowoczesnych wnętrzach jak np. syngonium neon robusta o zjawiskowych blado różowych liściach. Syngonium jest bardzo podobne do filodendrona, jednak pielęgnacja syngonium wymaga trochę więcej uwagi. Wraz z wiekiem liście zroślichy przechodzą przemiany. W młodym wieku rośliny mają formę strzałkowatą i są niepodzielne. Później mogą być podzielone albo klapowane. Wszystko zależy od gatunku. Syngonium to oczyszczającą roślina doniczkowa, pochłania substancje toksyczne, warto ją więc włączyć do swojej domowej kolekcji.

Spis treści syngonium:

  • kategoria,
  • rodzina,
  • pochodzenie,
  • wielkość,
  • kwitnienie,
  • odmiany,
  • zastosowanie,
  • jak hodować,
  • stanowisko dla syngonium,
  • jak dbać,
  • jaka ziemia,
  • nawożenie,
  • jak ukorzenić,
  • rozmnażanie,
  • choroby i szkodniki,
  • dlaczego żółkną liście.

Wielkość

Zwykle kupujemy młode rośliny - sadzonki w małych, kilkunastocentymetrowych doniczkach, przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć nawet około 150 cm wysokości, większe rośliny wymagają bardzo dużych doniczek.

Kwitnienie

W uprawie doniczkowej roślina ta raczej nie zakwita

Syngonium - odmiany

Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum) to najczęściej uprawiane syngonium. Pochodzi od niej wiele odmian o pięknych liściach z ciekawym kolorem i rysunkiem. Obecnie wnaszych domach najczęściej pojawiają się takie odmiany jak:

  • Syngonium arrow to równie często uprawiana odmiana syngonium o pięknych strzałkowatych liściach z harmonijnym przejściem zieleni w biel.
  • Syngonium neon robusta to kolekcjonerska odmiana syngonium o wyjątkowym, różowym wybarwieniu liści.
  • Syngonium white butterfly to odmiana o jasnych, biało-kremowych strzałkowatych liściach z zielonymi akcentami.
  • Syngonium sunshine speckle posiada duże, strzałkowate liście o jasnym, zielonym kolorze z niezwykle efektownym różowym żyłkowaniem.

Zastosowanie

Syngonium to pnącze, można je hodować na patyku lub w wiszących doniczkach. Warto je co jakiś czas obracać, aby zachować ładny pokrój rośliny. Świetnie sprawdza się w uprawie hydroponicznej. Regularne przycinanie pędów nada roślinie piękny, krzaczasty kształt.

Kwiat syngonium - jak hodować

Syngonium należy do roślin doniczkowych, które szybko rosną. Dlatego też chcąc hodować je w domu musimy wiedzieć, że przesadzanie czeka nas 1-2 razy w roku. Przesadzanie wykonujemy wiosną, gdy doniczka jest widocznie za mała. Najpierw obficie podlewamy roślinę, a następnie wyjmujemy ją ostrożnie z doniczki tak, aby cała bryła korzeniowa wyszła i nie uszkodziła się. Następnie umieszczamy roślinę w nowej, większej o rozmiar doniczce wyłożonej drenażem i wilgotną ziemią. Dosypujemy ziemi tak, aby zakryć wszystkie korzenie i dość mocno ugniatamy. Najlepiej jest po przesadzeniu pozostawić syngonium w cieniu na 2-3 dni bez podlewania, aby pobudzić system korzeniowy. Czynność przesadzania powtarzamy wówczas, gdy widzimy, że system korzeniowy rośliny wyrasta ponad doniczkę.

Stanowisko dla syngonium

Warto wiedzieć, że roślina ta najbardziej lubi stanowisko jasne, ale bez bezpośredniego promieniowania słonecznego. Nie znaczy to, że w słonecznym lub półcienistym sobie nie poradzi, jednak jego liście mogą być mniej atrakcyjne. Odmiany o ciemniejszych liściach będą potrzebowały mniej światła, te o jaśniejszych przebarwieniach - więcej.

Syngonium - jak dbać

Dbanie o syngonium sprowadza się głównie do tego, aby zapewnić mu dość dużą wilgotność powietrza. W tym celu warto go często spryskiwać miękką, letnią wodą. Gdy to nie wystarcza, można także dodatkowo ustawić doniczkę na podstawce wyłożonej kamieniami z wodą. Ziemia jednak nie powinna dotykać do wody. Parująca z podstawki woda zapewni wilgotność naszemu syngonium. Roślinę podlewamy regularnie, najlepiej miękką, letnią wodą, utrzymując podłoże stale lekko wilgotne. Liście zroślichy czyścimy wilgotną szmatką.

Syngonium - jaka ziemia

Jaka ziemia do syngonium będzie najlepsza? Zroślicha czuje się dobrze, gdy ma zapewnione przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Możemy spokojnie wykorzystać podłoże gotowe do roślin zielonych.

Nawożenie syngonium

Syngonium możemy regularnie, poza zimą, zasilać płynnym nawozem przeznaczonym do roślin doniczkowych.

Jak ukorzenić syngonium?

Aby ukorzenić syngonium zazwyczaj wystarczy zanurzyć pęd w szklanym słoiku lekko wypełnionym wodą. Wodę trzeba regularnie wymieniać co kilka dni. Po jakimś czasie wypuści ona korzenie. Trzeba pilnować, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. W celu ukorzenienia można posłużyć się dodatkiem węgla aktywnego.

Jak rozmnożyć syngonium?

Rozmnażanie syngonium wykonujemy poprzez sadzonki pędowe, wierzchołkowe. Najlepszym okresem na rozmnażanie rośliny jest wiosna. Z rośliny matecznej wybieramy zdrowe pędy z przynajmniej dwoma parami ładnych liści i ścinamy go. Następnie przycinamy poniżej dolnej pary liści, zaraz pod rozgałęzieniem. Liście dolne obrywamy. Powierzchnię cięcia zanurzamy w preparacie do ukorzeniania, po czym wkładamy do doniczek z warstwą drenażu i odpowiednią ziemią (może być piasek z torfem w stosunku 1:1). W ziemi robimy palcem wgłębienia, a następnie sadzonki wkładamy w podłoże i lekko ugniatamy. Podlewamy i stawiamy w ciepłym miejscu o stałej wilgotności powietrza (można w tym celu na doniczki nałożyć przeźroczyte torebki foliowe pamiętając, by zdejmować je na kilka minut dziennie). Po około 3 tygodniach sadzonki możemy wysadzić do docelowych doniczek ze zwykłą ziemią.

Syngonium - choroby i szkodniki

Syngonium to dość odporna roślina, rzadko atakowana przez szkodniki i choroby, jednak zbyt suche powietrze uprawy może przyczynić się do ich wystąpienia. Syngonium najczęściej atakują tarczniki, pluskwiaki, które można dostrzec na spodniej stronie liści.

Dlaczego syngonium żółkną liście?

Jeżeli naszemu syngonium zaczynają żółknąć liście możemy się spodziewać, że coś jest nie tak. Często blade, żółtawe liście mogą świadczyć o tym, że nasza roślina potrzebuje dokarmienia lub wymiany ziemii. Często też zbyt obfite podlewanie powoduje że roślina żółknie i zaczyna gnić. Natomiast żółknięcie liści i pojawienie się od spodu pajęczynki świadczy o zaatakowaniu przez przędziorki.

 

1 z 1Zroślicha
Fot.: shutterstock/Firn