Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żurawka drżączkowata

Heuchera brizoides

Żurawka drżączkowata (Heuchera brizoides)
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

czerwone, kremowe, różowe

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

próchniczna, żyzna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 50 cm

Żurawka drżączkowata (Heuchera brizoides) Ozdobna z kwiatów i liści zimozielona lub częściowo zimozielona bylina otrzymana w wyniku skrzyżowania żurawki krwistej z innymi gatunkami żurawek. Tworzy gęste kępy. Liście sercowate i klapowane, zielone lub purpurowe. Kwiatostany, ulistnione tylko w dolnej części, składają się z delikatnych różowych kwiatów łatwo wprawianych w drżenie przez podmuchy wiatru, stąd nazwa gatunku.

Rozmiary Kępy liści dorastają do 40 cm wysokości, kwiatostany są o 20 cm dłuższe.

Odmiany 'Stormy Seas' - liście pomarszczone, brązowo-czerwone ze srebrno-grafitowym nalotem, kwiaty kremowe, 'Ring of Fire' - liście zielono-srebrne z brązowym unerwieniem, kwiaty różowe, 'Pluie de Feu' - kwiaty ognistoczerwone, kwitnie V-VII, wysokość 50 cm.

Kwitnienie Głównie czerwiec - lipiec, niekiedy trwa do września.

Wymagania Gleba średnio wilgotna, żyzna i zasobna w próchnicę o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko średnio nasłonecznione lub półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Roślina źle znosi palące słońce i przesuszoną glebę, a w miejscach cienistych liście mogą być mniej wybarwione i bardziej matowe. W rejonach o bezśnieżnych ostrych zimach kępy wymagają okrywania gałęziami iglaków. Co 3-4 lata należy rośliny wykopać i podzielić w celu odmłodzenia. Rozmnażanie Przez podział kęp i oddzielanie krótkopędów wiosną lub pod koniec lata, by przed zimą mogły się dobrze ukorzenić. Siewki odmian w niewielkim stopniu odtwarzają cechy rośliny matecznej. Cięcie Usuwanie przekwitłych kwiatostanów i zaschniętych liści. Podlewanie i nawożenie Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Jesienią należy wokół roślin rozłożyć warstwę żyznego kompostu, a wiosną i latem umiarkowanie zasilać je nawozem wieloskładnikowym.

Choroby i szkodniki Roślina odporna, jedynie nadmierna wilgotność przy dużym zagęszczeniu roślin sprzyja chorobom grzybowym.

Zastosowanie Roślina rabatowa, zadarniająca, a także na skalniaki i obwódki oraz do obsadzania pojemników. Liście i kwiaty można ścinać do bukietów.

1 z 1Żurawka drżączkowata (Heuchera brizoides)
Fot. Paweł Słomczyński / AG