Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Haftowanie krok po kroku: przyspieszony kurs

TEKST, WYKONANIE, STYLIZACJA: Kinga Kolary ZDJĘCIA: Radosław Wojnar
Ręczny haft, choćby i niedoskonały, jest dzisiaj znaczniej bardziej ceniony niż ten idealnie równiutki, który wyszedł spod igły maszyny. Dlatego namawiamy do nauczenia się przynajmniej kilku najprostszych ściegów. Ta umiejętność pomoże nam zmienić opatrzone już domowe sprzęty i drobiazgi w przedmioty naprawdę niepowtarzalne. <BR />Ścieg sznureczkowy: ukwiecone krzesła Jasne pokrowce na krzesła z czasem pokrywają się nieestetycznymi plamami (przy stole jadalnym szczególnie o nie łatwo). Jeśli nie zejdą w praniu, ratunkiem może być haft zasłaniający te fragmenty tkaniny. Wielkość i gęstość wzoru dostosujmy do wielkości plam. Możemy go skopiować na przykład z atlasu roślin. - fot. Radosław Wojnar

Ręczny haft, choćby i niedoskonały, jest dzisiaj znaczniej bardziej ceniony niż ten idealnie równiutki, który wyszedł spod igły maszyny. Dlatego namawiamy do nauczenia się przynajmniej kilku najprostszych ściegów.

Haftowanie: ścieg sznureczkowy

Ukwiecone krzesła. Jasne pokrowce na krzesła z czasem pokrywają się nieestetycznymi plamami (przy stole jadalnym szczególnie o nie łatwo). Jeśli nie zejdą w praniu, ratunkiem może być haft zasłaniający te fragmenty tkaniny. Wielkość i gęstość wzoru dostosujmy do wielkości plam. Możemy go skopiować na przykład z atlasu roślin.

Haftowane krzesła: KROK 1.

Na pokrowcu rysujemy albo kopiujemy przez kalkę wybrany motyw (roślinny, abstrakcyjny lub geometryczny, co kto woli). Wzór wyszywamy ściegiem sznureczkowym.

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Haftowane krzesła: KROK 2.

Ważnym elementem pokazywanego przez nas wzoru są supełki. Robi się je, przewlekając igłę przez zwiniętą w pętelkę nitkę.

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Haftowanie: ścieg łańcuszkowy

Ptasi zlot. Poszewki z grubego płótna (bawełnianego albo lnianego) znakomicie prezentują się w oszczędnie urządzonych wnętrzach w ekologicznym stylu. Jeśli chcemy nadać im bardziej dekoracyjny charakter, ozdóbmy je haftowanymi piórkami lub ptaszkami. Pamiętajmy, że mocne kolory nici raczej tu nie pasują, dużo lepiej sprawdzą się neutralne barwy. Do szarego płótna użyjmy białych, a do białego szaro-beżowych.

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Ptasi zlot. KROK 1.

Na poszewce delikatnie rysujemy miękkim ołówkiem kształty piórek. Potem luźnym ściegiem łańcuszkowym haftujemy ich osie, używając grubej nici (albo np. szpagatu).

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Ptasi zlot. KROK 2.

Tym samym ściegiem wyszywamy boki piórek. Aby były gęste, poszczególne 'ogniwa' łańcuszka trzeba haftować ciasno, jeden przy drugim.

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Haftowanie: ścieg łańcuszkowy

Wiosna w oknie. Widok na kwitnące kwiaty - w sam raz na wszystkie pory roku. Aby oglądać go nie tylko oczyma wyobraźni, wystarczy wyhaftować na jednobarwnej rolecie bądź zasłonie schematyczne rośliny. Można użyć muliny w jednym kolorze albo w kilku odcieniach tej samej barwy (my wybraliśmy trzy odcienie błękitu).

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Wiosna w oknie. KROK 1.

Przygotowujemy mulinę w trzech odcieniach koloru niebieskiego. Szkicujemy ołówkiem wzór dmuchawca na rolecie. Najciemniejszą nicią wyszywamy ściegiem łańcuszkowym łodyżkę.

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Wiosna w oknie. KROK 2.

Najjaśniejszym kolorem wyszywamy najdłuższe płatki, rozchodzące się od środka kwiatu. Potem, nicią o ton ciemniejszą - płatki średniej długości, a na końcu, najciemniejszą muliną - najkrótsze.

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Haftowanie: ścieg fastrygowy

Koło obok koła. Jednobarwna narzuta albo obrus nabierze wyrazistości, gdy ozdobimy je wielobarwnymi kołami. Nie jest to trudne - fastryga to najprostszy ze ściegów, na dodatek łatwo ją spruć, np. gdy nie będziemy zadowoleni z efektu. Aby dekoracja była bardziej widoczna, zamiast nici można użyć cienkiej tasiemki.

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Koło obok koła. KROK 1.

Każdy element składa się z trzech ułożonych koncentrycznie kół. Rysujemy je na tkaninie cyrklem, a potem przeszywamy tasiemkami w wybranych kolorach (potrzebna jest gruba igła).

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Koło obok koła. KROK 2.

Jeśli tkanina ma bardzo gęsty splot lub jest spilśniona (jak np. polar), w miejscach wkłuwania igły warto zrobić nożyczkami małe otworki. W materiałach tkanych luźniej nie jest to konieczne.

Haftowanie - fot. Radosław Wojnar

Zobacz także:

Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Ozdoby z kasztanów – naturalne dekoracje do każdego domu

Skomentuj:

Haftowanie krok po kroku: przyspieszony kurs

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej