Niekiedy wystarczy drobiazg - tu złocenie, tam efektowny wzorek, jeszcze gdzie indziej ozdóbka nad oknem. Nasze propozycje łączą dwie cechy: są przyjemne dla oka i łatwe do wykonania.
DEKORACJE. Niekiedy wystarczy drobiazg - tu złocenie, tam efektowny wzorek, jeszcze gdzie indziej ozdóbka nad oknem. Nasze propozycje łączą dwie cechy: są przyjemne dla oka i łatwe do wykonania. <BR >ZŁOCIMY. Opromieniony blaskiem złota najzwyklejszy przedmiot zyskuje odświętny wygląd. A koszty takiej przemiany? Niewielkie, bo takie właśnie są ceny farbki, brokatu czy płatków dekoratorskich. <BR >Drzwi szlifujemy i malujemy farbą. Nakładamy klej do złoceń, a gdy przeschnie - złoto w płatkach. Następnego dnia usuwamy szmatką nadmiar złota i zabezpieczamy żywicą akrylową. Na koniec malujemy wzory.
DEKORACJE: ZŁOCIMY. Koło wycięte z papieru składamy trzykrotnie i wycinamy wzory. Rozprostowujemy (np. prasując) i mocujemy do ściany klejem w spreju. Na wycięte otwory nanosimy złotą farbkę akrylową. Szablon odrywamy.
DEKORACJE: ZŁOCIMY. Na oczyszczoną tarczę zegara nanosimy punktowo klej do złoceń. Na jeszcze lepki klej nakładamy płatki złota. Wygładzamy je miękkim pędzelkiem, nadmiar usuwamy. W ten sam sposób przyklejamy płatki w innym kolorze. Tarczę pokrywamy werniksem.
DEKORACJE: ZŁOCIMY. Szablon przykładamy do szkła od środka szafki, obrysowujemy flamastrem kontury wzorów. Wybrane pola malujemy złotą farbką akrylową bądź wodoodpornym flamastrem, tzw. permanentnym.
DEKORACJE: W KLASYCZNYM STROJU. Prostą jednobarwną lampę z ceramiczną podstawą w tradycyjnym kształcie łatwo zmienić w stylową, dekorując ją złotymi paskami. Podobną technikę (pokazujemy kolejne etapy pracy) można wykorzystać do ozdobienia innych domowych drobiazgów, np. ramek czy szkatułek. Złoto w płatkach, brokat i kleje kupimy w sklepach dla plastyków.
W KLASYCZNYM STROJU - ZRÓB TO SAM. 1. Podstawę lampy odtłuszczamy benzyną lakową, a następnie na miejsca, które mają być ozdobione, nakładamy pędzlem klej do złoceń.
W KLASYCZNYM STROJU - ZRÓB TO SAM. 2. Po przeschnięciu kleju (musi być jeszcze lekko wilgotny) nanosimy złoto w płatkach, do ciskając i wygładzając powierzchnię miękkim pędzelkiem.
W KLASYCZNYM STROJU - ZRÓB TO SAM. 3. Pędzelkiem usuwamy nadmiar złota. Poniżej złocenia nakładamy cienki pasek kleju do brokatu i obsypujemy to miejsce brokatem.
W KLASYCZNYM STROJU - ZRÓB TO SAM. 4. Kiedy klej dobrze wyschnie, wszystkie złocenia zabezpieczamy werniksem - dzięki temu brokat nie obsypie się i dekoracja będzie trwała.
DEKORACJE: RAMA DO POZŁOTY. Bogato zdobione ramy, naśladujące dawne wzory, nie zawsze pasują do współczesnych wnętrz, a proste z drewna w naturalnym kolorze są znów mało dekoracyjne. Można jednak znaleźć złoty środek, tzn. taką niewyszukaną ramę pozłocić samodzielnie - będzie efektowniejsza i zarazem tańsza od gotowej.
RAMA DO POZŁOTY - ZRÓB TO SAM. Do złocenia ramy, oprócz niej, potrzebne są: artystyczne farby akrylowe, taśma klejąca, klej do złoceń, pozłota (czyli złoto w płatkach), werniks lub akrylowy lakier, szmatka, drobnoziarnisty papier ścierny, pędzle.
RAMA DO POZŁOTY - ZRÓB TO SAM. 1. Ramę pokrywamy czarną farbą. Gdy wyschnie (trwa to około pół godziny), co centymetr naklejamy paski taśmy samoprzylepnej.
RAMA DO POZŁOTY - ZRÓB TO SAM. 2. Ramę malujemy czerwoną farbą (imituje glinę używaną w procesie prawdziwego złocenia). Gdy wyschnie, przecieramy papierem ściernym.
RAMA DO POZŁOTY - ZRÓB TO SAM. 3. Nakładamy klej, a po chwili - płatki złota (najlepiej robić to w rękawiczkach). Delikatnie dociskamy płatki miękką szmatką i zostawiamy na 2 godziny.
RAMA DO POZŁOTY - ZRÓB TO SAM. 4. Odrywamy taśmę, odsłaniając czarne paski. Całość przecieramy papierem ściernym, patynując ją. Zabezpieczamy werniksem lub lakierem.
DEKORACJE (NIE)SZABLONOWE. Niby proste powielanie wzoru, a uzyskane efekty bywają bardzo oryginalne. Szukając inspiracji, warto wziąć pod uwagę motywy, które już we wnętrzu występują, na przykład na wykorzystanych w pomieszczeniu tkaninach. <BR >Motyw skopiowany z zasłony powiększono na ksero i według niego wycięto odpowiedni szablon.
DEKORACJE (NIE)SZABLONOWE. Niby proste powielanie wzoru, a uzyskane efekty bywają bardzo oryginalne. Szukając inspiracji, warto wziąć pod uwagę motywy, które już we wnętrzu występują, na przykład na wykorzystanych w pomieszczeniu tkaninach.<BR >Motyw skopiowany z zasłony powiększono na ksero i według niego wycięto odpowiedni szablon. DEKORACJE (NIE)SZABLONOWE. Motywy roślinne to częsty temat szablonowych ozdób. Do tej łazienki wybrano subtelny wzór gałązek. Ponieważ jest dość skomplikowany, warto użyć szablonu z folii wyciętego na zamówienie w punktach usług reklamowych. Gałązki namalowane na lustrze płynnie przechodzą na ścianę - można odnieść wrażenie, że się coraz bardziej rozrastają...
DEKORACJE (NIE)SZABLONOWE. Motywy roślinne to częsty temat szablonowych ozdób. Do tej łazienki wybrano subtelny wzór gałązek. Ponieważ jest dość skomplikowany, warto użyć szablonu z folii wyciętego na zamówienie w punktach usług reklamowych. Gałązki namalowane na lustrze płynnie przechodzą na ścianę - można odnieść wrażenie, że się coraz bardziej rozrastają... DEKORACJE (NIE)SZABLONOWE. Stolik lub tacę malujemy beżową farbą akrylową. Gdy wyschnie, kładziemy wykrochmaloną serwetkę i rozpylamy delikatnie białą farbę. Niestety, zdjętej serwetki nie da się już doprać.
DEKORACJE (NIE)SZABLONOWE. Taki sam wzór zdobi doniczki i zasłonki. Gdy jest wielokolorowy albo bardzo precyzyjny, farbę najlepiej nanosić gąbką.
DEKORACJE (NIE)SZABLONOWE. Zanim zdecydujemy się udekorować za pomocą szablonu większe powierzchnie, np. ścianę, warto wypróbować tę technikę na mniejszych przedmiotach - ozdobić ramkę na zdjęcie albo szkatułkę.
DEKORACJE: SPOSÓB NA PORZĄDEK. Naniesione za pomocą szablonu napisy i cyfry pomogą nam utrzymać porządek wśród przechowywanych papierów i rozmaitych dokumentów. Odpowiednio oznaczone segregatory sprawią też, że szybciej odnajdziemy potrzebne materiały.
SPOSÓB NA PORZĄDEK - ZRÓB TO SAM. 1. Projektujemy napis w komputerze, drukujemy i naklejamy na tekturę klejem w spreju. Docinamy szablon, by łatwo było ułożyć go na ozdabianym przedmiocie.
SPOSÓB NA PORZĄDEK - ZRÓB TO SAM. 2. Nożykiem introligatorskim wycinamy poszczególne litery. Pamiętajmy, że trzeba zostawić małe łączniki, by zapobiec wypadaniu środków niektórych liter.
SPOSÓB NA PORZĄDEK - ZRÓB TO SAM. 3. Malujemy wałeczkiem lub pędzlem. By uzyskać cień, nanosimy farbę dwa razy - gdy ciemniejsza wyschnie, przesuwamy szablon i nakładamy jaśniejszą.
DEKORACJE: DOBRY KAMUFLAŻ. Wysmakowaną aranżację okna może czasem zepsuć brzydki karnisz. A gdyby tak przykryć go dopasowaną do wystroju wnętrza osłoną? Proste, tanie i efektowne rozwiązanie. <BR >Do wykonania stylowej osłony jest potrzebna styropianowa listwa sztukateryjna. Kawałki przycięte pod kątem 45 stopni sklejamy ze sobą, a potem przyklejamy do ściany i sufitu.
DEKORACJE: DOBRY KAMUFLAŻ. Pas grubego lnu (dł. 3 m) krochmalimy. Wzdłuż dłuższych boków robimy co 10 cm otwory i osadzamy w nich metalowe kółka. Tkaninę nakładamy na dwa karnisze linkowe i mocujemy nad oknem.
DEKORACJE: DOBRY KAMUFLAŻ. Cienką sklejkę przycinamy do odpowiednich rozmiarów. Jej końce opieramy na oparciach krzeseł. Sklejkę moczymy ciepłą wodą, obciążamy środek i zostawiamy na noc. Dwa kawałki profilu aluminiowego mocujemy wkrętami do ściany i wsuwamy w nie boki sklejki.
DEKORACJE: DOBRY KAMUFLAŻ. Z kolorowych kartoników wycinamy kółka różnej wielkości i w każdym robimy otworek. Kółka nawlekamy na żyłki i - żeby się nie zsuwały - przy każdym zawiązujemy supełek. Girlandy przywiązujemy do żyłki rozciągniętej nad oknem.
DEKORACJE: DOBRY KAMUFLAŻ. Z listewek zbijamy ramki (jedną przednią i dwie boczne), tworzące stelaż lambrekinu. Łączymy je ze sobą kątownikami. Na stelaż naciągamy tkaninę, mocując zszywkami tapicerskimi. Lambrekin przykręcamy do ściany.
DEKORACJE: DOBRY KAMUFLAŻ. Romantyczny charakter zwiewnych zasłon podkreśli równie delikatny lambrekin. Po bokach okna przykręcamy relingi, a potem przeciągamy między nimi kawałki wężyka z przezroczystego plastiku. Jego końce mocujemy, używając tzw. pasków zaciskowych. Relingi można też wykorzystać jako uchwyty do drapowania firan.
DEKORACJE: BLIŻEJ NATURY. Lambrekin upleciony z pasków forniru pasuje do wnętrz urządzonych w kolorach ziemi (cała gama beży oraz brązów), czyli w tzw. stylu ekologicznym. Będzie znakomitym uzupełnieniem drewnianych mebli, wiklinowych przedmiotów, lnianych i bawełnianych tkanin.
BLIŻEJ NATURY - ZRÓB TO SAM. 1. W listwie przyciętej do szerokości okna wiercimy co 10 cm otwory na pręty oraz 2 dodatkowe na wkręty, którymi zamocujemy lambrekin.
BLIŻEJ NATURY - ZRÓB TO SAM. 2. W wywiercone otwory wklejamy (najlepiej użyć kleju uniwersalnego) pręty. Ich długość zależy od tego, jaką szerokość lambrekinu wybierzemy.
BLIŻEJ NATURY - ZRÓB TO SAM. 3. Gdy klej wyschnie, między prętami przeplatamy naprzemiennie paski forniru (potrzeba około 20 m). Można też nimi podkleić boki lambrekinu.
BLIŻEJ NATURY - ZRÓB TO SAM. 4. Aby paski się nie zsuwały, ostatni z nich przyklejamy do prętów klejem uniwersalnym. Gotowy lambrekin mocujemy wkrętami do sufitu.
BLIŻEJ NATURY - ZRÓB TO SAM. 4. Aby paski się nie zsuwały, ostatni z nich przyklejamy do prętów klejem uniwersalnym. Gotowy lambrekin mocujemy wkrętami do sufitu.
Skomentuj:
Zrób to sam: dekorujemy mieszkanie