Czy da się na 47 m kw. wydzielić trzy pokoje?
Justyna i Janusz kupili dwupokojowe mieszkanie, które ma niewiele ponad 47 m kw. Bardzo zależy im na trzecim pokoju. Czy to możliwe? Architekci mają dwa rozwiązania, jak urządzić takie mieszkanie.
Kupiliśmy mieszkanie z dwoma pokojami, tymczasem przydałyby się nam trzy. Metraż nie jest zbyt duży, dlatego zastanawiamy się, czy uda się znaleźć miejsce na dodatkowe pomieszczenie. Prosimy o pomoc, bo sami sobie nie poradzimy z taką przebudową. Justyna i Janusz
Rozwiązanie 1: w miejscu kuchni
Wioletta Sawczuk, architekt
Dodatkowy, trzeci pokój powstał w miejscu kuchni, którą przeniosłam do pokoju dziennego i urządziłam jako otwarty aneks. Nowe pomieszczenie, przeznaczone na pokój dla dziecka, nie jest duże, ale mieści się w nim całe potrzebne wyposażenie.
Otwarta strefa dzienna składa się z trzech aneksów: kuchennego, jadalnego i wypoczynkowego. Zabudowę kuchni zaprojektowałam wzdłuż jednej ściany. Naprzeciwko znajduje się kąt jadalny z prostokątnym stołem, osłoniętym od strony kanapy wąską ścianką (przy niej stoi szafka RTV). Strefa dzienna została połączona szerokim przejściem z przedpokojem, co dodaje mieszkaniu przestronności i doświetla ciemną część wejściową.
Do pokoju dziecka (oraz do Państwa sypialni) wchodzi się teraz z niewielkiego korytarzyka. Przeniesienie wejścia pozwoliło wygospodarować miejsce na dodatkową szafę w przedpokoju – nieco płytszą niż standardowa szafa ubraniowa przy drzwiach wejściowych do mieszkania, ale mimo to pojemną.
Łazienka ma taki sam kształt i wielkość jak na planie wyjściowym. Proponuję zainstalować w niej prostokątną wannę (170 x 70 cm), umywalkę (szer. 60 cm), sedes oraz dużą pralkę (60 x 60 cm).
Rozwiązanie 2.: sypialnie z balkonem
Anna Malesińska, architekt
Dodatkowy pokój, w którym urządziłam Państwa sypialnię, został wydzielony z salonu. Ten natomiast połączyłam z zamkniętą dotąd kuchnią.
Kuchenna zabudowa to jeden ciąg roboczy usytuowany przy ścianie wydzielającej pokój dziecka. Lodówkę umieściłam poza tym ciągiem – w niewielkiej wnęce wydzielonej przy wejściu do Państwa sypialni. Dzięki temu udało się nieco powiększyć powierzchnię blatu roboczego. Umowną granicę między aneksem kuchennym a kątem wypoczynkowym wyznacza prostokątny stół.
W przedpokoju, również w tej wersji połączonym ze strefą dzienną otwartym przejściem, zaplanowałam sporą szafę. Szafy znajdują się też w sypialni rodziców oraz w pokoju dziecka, miejsca na przechowywanie ubrań nie powinno więc brakować. W łazience jest prostokątna wanna (170 x 70 cm), sedes oraz umywalka (szer. 60 cm) wpuszczona w blat, pod którym proponuję ukryć pralkę o standardowej wielkości (60 x 60 cm).
Skomentuj:
Czy da się na 47 m kw. wydzielić trzy pokoje?