Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak naostrzyć nożyczki?

Redakcja
Jak naostrzyć nożyczki? - Shutterstock

Nożyczki można ostrzyć w domu, bez wchodzenia do szlifierki i bez specjalnej osełki. Jest to dość wygodne, a potrzebna nam będzie folia aluminiowa lub papier ścierny.

Ostrza nożyczek - wymagania

Najczęściej nożyczki wykonane są ze stali gatunku: U7, U7A, U8, U8A, 65G, 9HF, Kh12M, 40X13, 12X13. Twardość stali nie powinna być mniejsza niż 49,5-55,5 HRC (HRC - jednostka twardości w skali Rockwella). Noże nożyczek powinny ściśle przylegać do siebie. Być równomiernie i ostro naostrzone. Nożyczki powinny ciąć dowolną częścią ostrza. Kąt ostrzenia powinien wynosić 70° z odchyłką ±10° dla nożyczek domowych, krawieckich, biurowych oraz 60° z odchyłką dokładności od +5 do -15° dla salonów fryzjerskich. Połączenie połówek nożyczek w zawiasie powinno zapewniać swobodny i płynny ruch. Otwarcie noży powinno następować pod działaniem niewielkiej przyłożonej siły. Nożyczki wykonane ze stali węglowej muszą posiadać ochronną i dekoracyjną powłokę z niklu lub chromu.

Jak naostrzyć nożyczki w domu?

Ostrzenie nożyczek w domu nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Warto jednak przestrzegać pewnych zasad, aby uzyskać optymalny rezultat ostrzenia. Należy przede wszystkim zachować standardowy kąt ostrzenia. Do ostrzenia nożyczek nie używaj zbyt grubego materiału ściernego. Warto pamiętać, że sztywne mocowanie ostrzonego noża zapewnia jednolitą geometrię na całej jego długości.

Ostrzenie nożyczek papierem ściernym

Najczęściej do naostrzenia nożyczek wykorzystywany jest papier ścierny. Listwę ścierną kładziemy na krawędzi stołu, nożyczki maksymalnie rozchylamy, ustalamy kąt i stronę ostrzenia (ostrzenie odbywa się tylko z jednej strony noża). Kilkakrotnie przesuwamy nożem po powierzchni pręta, obracamy nożyczki. W trakcie ostrzenia nóż musi przechodzić po powierzchni pręta na całej długości. Kąt nachylenia nie powinien zmieniać się przez cały czas ostrzenia. Aby usunąć zadziory, „szorujemy” nożem nożycowym wzdłuż drewnianego klocka wzdłuż włókien. Jeśli zadziory są małe, po prostu przetnij papier kilka razy. W ten sposób można nawet naostrzyć nożyczki fryzjerskie czy szkolne.

Do ostrzenia noży potrzebny jest papier ścierny o ziarnistości P80 lub P120. Aby uzyskać równomierne ostrzenie, należy przeciąć jedną stronę arkusza, a następnie odwrócić nożyczki i przeciąć drugą stronę. Pożądane jest, aby liczba cięć była taka sama z każdej strony.

Ostrzenie nożyczek folią aluminiową

Spróbuj przeciąć folię aluminiową tępymi nożyczkami. Te działają tak samo dobrze, jak kamień szlifierski. Aby naostrzyć nożyczki folią aluminiową, umieść przed sobą kawałek folii aluminiowej wielkości kartki A4. Złóż ją trzy lub cztery razy. Nożyczkami wykonaj kilka nacięć w folii. Sprawdź na kartce lub papierze, ostrość nożyczek. Zwykle wystarcza dziesięć cięć, aby nożyczki znów stały się ostre.

Pozostałe sposoby ostrzenia nożyczek fryzjerskich i innych

Najprościej jest oczywiście naostrzyć nożyczki ostrzałką. Jeśli jej nie posiadasz, do tymczasowego naostrzenia wystarczy metalowa igła. Ta metoda dotyczy tylko samej krawędzi RK (krawędź tnąca). Do ostrzenia bierzemy igłę (najlepiej grubszą) i próbujemy przeciąć ją na dwie części. Przesuwamy igłę między nożami nożyczek od osi do końcówek tam i z powrotem. Czynność tę powtarzamy kilka razy.

Prawie każdy z nas w kuchni ma gąbkę, która zwykle służy do wycierania zabrudzeń z garnków czy kuchenki. Możesz być zaskoczony, ale tę gąbkę (ewentualnie używaną) również można zaostrzyć nożyczki. Metoda jest dość skuteczna, tania, ale ma jedną istotną wadę. Nożyczki tylko tymczasowo pozostaną ostre.

Możemy też spróbować naostrzyć nożyczki za pomocą szkła. Będziesz potrzebował okrągłego szkła. Mały słoik jest całkiem odpowiedni, a zwykła butelka jest jeszcze lepsza. Wykonujemy takie ruchy nożyczkami, jakbyśmy próbowali odciąć szyjkę butelki. Kontynuujemy, dopóki nie wyostrzymy ostrzy nożyczek.

Jak zachować ostrość nożyczek?

Jeśli często używasz nożyczek, wystarczy raz na dwa tygodnie ostrzyć je opisanymi metodami - proces ten nie zajmie dużo czasu. W przypadku prostych nożyczek domowych i użytkowych te domowe środki zaradcze to świetny sposób na zachowanie ich właściwości użytkowych. Ale w przypadku droższych modeli (na przykład maszynek do strzyżenia) nadal zalecamy skorzystanie z profesjonalnej ostrzałki. To samo dotyczy oczywiście innych specjalnych nożyczek lub modeli o specjalnym kształcie.

Jak naostrzyć nożyczki? - Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Ozdoby z kasztanów – naturalne dekoracje do każdego domu

Skomentuj:

Jak naostrzyć nożyczki?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej