Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak wyregulować drzwi balkonowe?

C.
Jak wyregulować drzwi balkonowe? - Ground Picture/Shutterstock

Nieszczelne drzwi balkonowe będą przepuszczały zimne powietrze - nie będą też chroniły wnętrza przed hałasem tak dobrze, jak powinny. Dlatego ważna jest regulacja docisku drzwi balkonowych - jak zrobić to na własną rękę?

Elementem każdego budynku mieszkalnego są drzwi i okna. Drzwi balkonowe to rozwiązanie, które łączy w sobie elementy konstrukcyjne charakterystyczne zarówno dla okien, jak i drzwi. Wybór drzwi balkonowych na rynku jest obecnie olbrzymi. Do wyboru masz zarówno klasyczne drzwi balkonowe z oknem idealne, gdy mieszkasz w mieszkaniu w bloku z małym balkonem, jak i podwójne drzwi balkonowe, które świetnie sprawdzają się jako wyjście na taras. Oba rodzaje drzwi balkonowych są wykonane tak, aby były wygodne w użytkowaniu. Ich zaletą jest też to, że wpuszczają do wnętrza dużo światła.

Jakie rodzaje drzwi balkonowych są dostępne na rynku?

Współcześni producenci stolarki drzwiowej i okiennej proponują szeroki wybór nowoczesnych, wygodnych drzwi balkonowych. Do wyboru masz drzwi balkonowe uchylno-rozwieralne, harmonijkowe, uchylno-przesuwne oraz podnoszono-przesuwne. Te pierwsze otwierają się do środka, zmniejszają więc możliwość aranżacji znajdującej się przed nimi przestrzeni. Na ogół też są stosunkowo wąskie, ich szerokość rzadko przekracza dziewięćdziesiąt centymetrów.

Drzwi uchylno-przesuwne są od nich szersze i w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane ich skrzydła mogą mieć od 6,5 do 10 metrów szerokości. Zarówno drzwi uchylno-przesuwne, jak i podnoszono-przesuwne otwierają się bardzo lekko, z ich otwarciem nie poradzą sobie jednak małe dzieci, dlatego też są one bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Wyjątkowo nowoczesnym rozwiązaniem są drzwi balkonowe harmonijkowe. W domach prywatnych stosuje się je jednak rzadko, możesz je spotkać na przykład w hotelach.

Jak wyregulować drzwi balkonowe? - Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Dlaczego trzeba regulować drzwi balkonowe?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego bądź mieszkania na pewno będzie borykał się z problemem nieszczelnych drzwi balkonowych. Drzwi tarasowe nie tylko warto, ale też trzeba regulować, gdyż tylko dzięki temu będzie on służyć w dobrym stanie przez lata. Jeśli będziesz pamiętać o regularnej regulacji drzwi balkonowych, uchronisz się przed ich wymianą, a co za tym idzie przed niepotrzebnym wydatkiem.

O tym, że skrzydła drzwi balkonowych wymagają regulacji świadczy ich nieszczelność (przez nieszczelne drzwi balkonowe ucieka dużo ciepła), stawiany podczas zamykania opór albo trudności z ich otwarciem. Co ważne, można wyregulować drzwi każdego rodzaju, nie tylko  klasyczne uchylno-rozwieralne. Co ważne, wcale nie musisz korzystać z pomocy fachowców, możliwa jest samodzielna regulacja drzwi balkonowych.

Jak wyregulować drzwi balkonowe? - Ground Picture/Shutterstock

W jaki sposób wyregulować niedomykające się drzwi balkonowe?

Problem niedomykających się drzwi balkonowych pojawia się naprawdę często. Jest efektem opadania skrzydeł. To normalne zjawisko, które pojawia się na skutek ich normalnej, codziennej eksploatacji. Jeśli drzwi opadną i będą nieszczelne, w domu czy mieszkaniu zrobi się chłodniej, a w czasie opadów deszczu do wnętrza może zacząć się przedostawać woda. Jeżeli zależy Ci na komfortowym ich otwieraniu i zamykaniu, nie zwlekaj tylko zabierz się za ich wyregulowanie. Potrzebujesz do tego klucza imbusowego o średnicy czterech milimetrów.  Regulacja drzwi balkonowych krok pierwszy to odnalezienie śruby regulacyjnej.

W pierwszej kolejności musisz wiec uchylić skrzydło drzwiowe, zdemontować osłonkę, która maskuje śrubę regulacyjną, a następnie odpowiednio ją poluzuj lub dokręć. Po skończeniu sprawdź, czy regulacja zawiasów drzwi balkonowych była skuteczna otwierając je i zamykając. Jeśli problem nie zniknął, regulację musisz kontynuować. Wyreguluj nie tylko zawiasy, ale sprawdź również czy w pozycji w prawo oraz lewo drzwi są ustawione prawidłowo.

Jak wyregulować drzwi balkonowe? - Procreators/Shutterstock

Jak należy ustawić drzwi balkonowe?

Sezonowa regulacja drzwi balkonowych pozwala usunąć ewentualne nieszczelności i poprawić panujący w pomieszczeniach komfort termiczny. Sezonowa regulacja drzwi tarasowych i balkonowych polega przede wszystkim na wyregulowaniu docisku drzwi balkonowych. Pamiętaj, że wszystkie okna dostępne obecnie na rynku, a więc nie tylko te balkonowe, możesz ustawić w pozycji letniej albo zimowej. Odpowiednia regulacja drzwi balkonowych w sezonie jesienno-zimowym polega na zwiększeniu docisku skrzydła drzwiowego do ramy. Zwiększając docisk drzwi balkonowych poprawisz ich szczelność i unikniesz przeciągów oraz strat ciepła. Z kolei wiosenno-letnia regulacja docisku drzwi balkonowych sprowadza się do jego zmniejszenia.

Pamiętaj więc, że należy regulować drzwi balkonowe przynajmniej dwa razy do roku – jesienią oraz wiosną. Śruba regulacyjna znajduje się zarówno na dolnym, jak i górnym zawiasie. Śruba dolnego zawiasu drzwi umożliwia ich lekkie przesunięcie w lewo albo prawo. Ta na górnym zawiasie podnosi albo obniża drzwi od strony klamki.Regulacja drzwi balkonowych jest konieczna także po ich zamontowaniu, wtedy jednak zajmuje się tym fachowiec, który je montował. Możesz oczywiście samodzielnie wyregulować drzwi balkonowe, gdyż nie jest to wcale takie trudne. Regulacja zawiasów w drzwiach balkonowych nie zajmuje też wiele czasu ani nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Regulacja drzwi wymaga tylko, jak już wspominaliśmy, klucza imbusowego.

Jak wyregulować drzwi balkonowe? - alexandre zveiger/Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Ozdoby z kasztanów – naturalne dekoracje do każdego domu

Skomentuj:

Jak wyregulować drzwi balkonowe?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej