Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Meble łazienkowe do małego wnętrza – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

AZ/materiał reklamowy
Meble łazienkowe do małego wnętrza – jak optycznie powiększyć przestrzeń? - Leroy Merlin

W mieszkaniach, a często także w domach jednorodzinnych, mała łazienka to konieczność. Deweloperzy lub właściciele budynków raczej wolą stawiać na większe powierzchnie pokojów dziennych czy sypialni, niż na projektowanie rozległych salonów kąpielowych. Nieraz stwarza to istotne problemy aranżacyjne, ponieważ na niewielkim metrażu trudno zmieścić wszystkie sprzęty. Podpowiadamy, jak dzięki doborowi odpowiednich mebli łazienkowych można optycznie powiększyć i uporządkować przestrzeń.

Jak urządzić małą łazienkę? Postaw na jasne kolory

Podstawowym trikiem, który pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, jest wykończenie wnętrza w jasnych barwach – można postawić zarówno na jasne ściany oraz podłogi, jak i meble łazienkowe. Warto przy tym wybierać chłodne tonacje, np. biel wpadającą raczej w niebieski niż żółty. Co jednak ważne, biel wcale nie jest obowiązkowa, ponieważ w tym kontekście dobrze sprawdzą się także szarości, beże oraz różne odcienie pastelowych barw. Co więcej, tego typu meble łazienkowe nie tylko powiększą optycznie przestrzeń, lecz także będą sprawiać wrażenie świeżości i czystości.

W przypadku wyboru mebli drewnianych, warto zdecydować się na jaśniejsze gatunki, np. sosnę, brzozę czy modrzew. Jeśli zaś do dyspozycji są meble łazienkowe wykonane z innych, nieco ciemniejszych gatunków, warto pokryć je białą bejcą (lub lakierobejcą).

Jak urządzić małą łazienkę? Postaw na jasne kolory - Leroy Merlin

Meble na wysoki połysk? Idealne do małej łazienki!

Przy ciasnych, nieustawnych pomieszczeniach, w których jest zbyt mało światła, dobrze sprawdzają się meble nowoczesne, minimalistyczne i wykończone na wysoki połysk. Brak zdobień i okuć pozwala na zachowanie harmonii, czystości i spójności.

Co więcej, proste szafki mogą wręcz zajmować całą ścianę, która będzie „stapiać się” z płytkami, tworząc odbijającą światło taflę. To najlepszy sposób na maksymalne wykorzystanie miejsca do przechowywania, a jednocześnie rozświetlenie wnętrza – meble na wysoki połysk znakomicie „pracują” światłem.

Dodatki dobrane z troską – pomysł na modną małą łazienkę

Dodatków i akcesoriów w małej łazience nie powinno być zbyt dużo. Jako „biżuterię” danego wnętrza warto więc wykorzystać niezbędne jego elementy, jak np. gałki i nóżki szafek, okucia kabiny prysznicowej czy chociażby wieszaki na ręczniki. Odpowiednio do siebie dobrane, wykonane z dobrych jakościowo materiałów i z troską o detale będą znakomicie dopełniać aranżację.

W małej łazience dobrze sprawdzą się też elementy z gładkiego szkła. Dotyczy to przede wszystkim kabiny prysznicowej, choć nie tylko! Szkło może być też istotnym komponentem mebli łazienkowych, np. półek – dzięki niemu będą sprawiać wrażenie mniejszych.

Dodatki dobrane z troską – pomysł na modną małą łazienkę - Leroy Merlin

Geometryczne wzory – przełam monotonię małej łazienki

Trochę mniej oczywisty wpływ na odbiór przestrzeni mają geometryczne wzory. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że delikatny wzór w postaci linii jest nieodłącznym elementem mebli z drewna, warto wiedzieć, w którą stronę powinien się on układać. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu podstawowych zasad, można bowiem optycznie poprawić wygląd małej lub nieproporcjonalnej łazienki.

Co zatem warto wiedzieć? Przede wszystkim to, że płaszczyzna z wzorem pionowych pasów wydaje się wyższa, a z poziomymi pasami — szersza. Konkretny wybór zależy zatem od wnętrza i potrzeb, jakie względem niego mają mieszkańcy. Przykładowo w wąskiej przestrzeni dobrze sprawdzą się poziome paski na podłodze, optycznie ją poszerzając. Jeśli zaś w danym mieszkaniu lub domu sufity znajdują się względnie nisko, pionowe pasy na meblach łazienkowych mogą nieco wyrównać proporcje.

Co więcej, nie tylko drobne wzory potrafią robić „geometryczne sztuczki”. Tę samą rolę pełnią też mocne, kontrastujące pasy. Podobny wpływ na optyczne poszerzenie przestrzeni będą miały np. długie, ciemne półki na jasnej ścianie. Natomiast wysokie, cienkie regały – tzw. słupki – sprawią, że ściana będzie wydawała się węższa i wyższa.

Odsłonięta podłoga to większa przestrzeń

Zastawiona podłoga od razu tworzy efekt ciężkości i optycznie zmniejsza przestrzeń. W związku z tym do małych łazienek warto wybierać meble pozbawione nóżek, które mocuje się bezpośrednio do ściany. Odsłonięta podłoga wygląda nowocześnie i minimalistycznie, a do tego jest bardzo praktyczna – myjąc ją, można dotrzeć do każdego zakamarka i tym samym zachować czystość.

Organizacja w małej łazience – warto utrzymać ład

Skoro mowa o czystości i porządkach, warto podkreślić, że pomieszczenia, w których panuje chaos, wydają się optycznie mniejsze, ciaśniejsze, przytłaczające. Ważne więc, aby w łazience większość przedmiotów była schowana, a nie wystawiona na otwartych półkach. Należy też unikać niepotrzebnych elementów dekoracyjnych.

Organizacja w małej łazience – warto utrzymać ład - Leroy Merlin

Pomysł na małą łazienkę – meble lustrzane

Jednym ze skuteczniejszych trików jest umieszczenie w pomieszczeniu dużych luster. Najlepiej bez ramy lub ze skromnym, cienkim obramowaniem. Świetnie sprawdzą się duże lustra podświetlane lub zlicowane ze ścianą – znakomicie powiększają optycznie przestrzeń.

Co więcej, lustra mogą stać się spójnym elementem mebli. Ciekawym wyborem będą np. szafki z lustrzanymi frontami, które często montuje się nad umywalką. Warto z takich opcji korzystać, ponieważ to nie tylko sprytny sposób na uporządkowanie niezbędnych kosmetyków i akcesoriów, lecz także znakomite wizualne korygowanie proporcji przestrzeni.

Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu

Skomentuj:

Meble łazienkowe do małego wnętrza – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej