Nietypowa łazienka - jak ją urządzić?
Urządzenie takiej łazienki nie jest zadaniem łatwym. Zazwyczaj charakteryzuje się ona układem, który wymaga indywidualnego podejścia do projektu. Na szczęście pojawia się coraz więcej rozwiązań pozwalających zaaranżować to pomieszczenie zgodnie z potrzebami i gustem użytkowników.
Łazienka odgrywa ważną rolę w naszym codziennym życiu i rytuałach. Otwieramy i zamykamy w niej dzień. Ważne zatem, by swoją funkcję spełniała jak najlepiej, niezależnie od tego, jaki jest jej metraż i uwarunkowania. W każdej łazience na pewno muszą znaleźć się sprzęty najważniejsze ze względu na funkcję: umywalka, toaleta oraz przestrzeń kąpielowa. Ale to również miejsce przechowywania kosmetyków, akcesoriów do pielęgnacji, środków higienicznych i chemii. Z pomocą w uporządkowaniu ich wszystkich przychodzą funkcjonalne meble, które możemy dobrać do każdego projektu. Nie ma już też problemu z wyborem kabiny czy wanny zarówno do małych, jak i przestronnych łazienek, zwłaszcza że możemy wykonać je również na zamówienie. Nietypowe wymiary czy kształt pomieszczenia możemy przekuć w atut, sięgając po ciekawe rozwiązania w zakresie wyposażenia, ale też wykończenia ścian czy podłogi.
Duża łazienka z możliwościami
Wydaje się, że duża łazienka to sama radość – możemy ją wyposażyć, w co tylko zechcemy. Większa powierzchnia niemal zawsze oznacza większą wygodę, a także wiele możliwości rozplanowania całego wnętrza. Jednak należy uważać, by nie wprowadzić tu chaosu organizacyjnego. Podstawą dobrego projektu jest tu strefowanie przestrzeni z uwzględnieniem najczęściej wykonywanych czynności. Mając do dyspozycji większą przestrzeń, możemy też pozwolić sobie na ekskluzywne rozwiązania: duże lustra, centralnie ulokowaną wannę, wykorzystanie praktycznych, zwiększających komfort stolików. W dużej łazience jesteśmy w stanie więcej zmieścić, nie tracąc nic z jej funkcjonalności. Wystarczy wybrać odpowiednie systemy przechowywania.
Jakie strefy wyznaczyć w łazience?
Zaplanujmy strefę kąpielową, w której znajdzie się zarówno wanna, jak też prysznic. Może to być wanna wolno stojąca lub przeznaczona do zabudowy. Prysznic też może mieć większą powierzchnię, zajmować całą ścianę lub jej większą część. Sprawdzi się tu prysznic walk-in, czyli bez brodzika. Szklaną ścianką można wydzielić dowolną przestrzeń prysznica. Duża łazienka umożliwia aranżację strefy wypoczynku, w której stanie fotel z podnóżkiem lub wygodny szezlong. Chcąc zapewnić sobie większą intymność podczas odpoczynku po kąpieli i umożliwić innym domownikom korzystanie z łazienki, można tę strefę oddzielić parawanem. Jest to też dobre miejsce na postawienie toaletki z dużym lustrem. W strefie umywalki możemy zdecydować się na miskę w większym rozmiarze. Warto zastanowić się też nad umieszczeniem tu dwóch umywalek – szczególnie jeśli z łazienki korzysta większa liczba domowników. Stosując stelaże podtynkowe do WC, bardzo często intuicyjnie tworzymy oddzielną strefę sanitarną. Zabudowa stelaża daje duże możliwości na kształtowanie przestrzeni.
Łazienka mała, ale funkcjonalna
Małe pomieszczenie wymaga dobrego rozplanowania poszczególnych elementów wyposażenia w taki sposób, aby nie zmarnować żadnego centymetra. Zastanówmy się, które sprzęty muszą się bezwzględnie znaleźć w łazience, a z których możemy zrezygnować lub przenieść je w inne części domu (na przykład pralkę). Tu sprawdzą się meble modułowe, czyli takie, które można dowolnie ze sobą łączyć. Dzięki temu zarówno pomieszczenie wąskie, jak i wysokie może być funkcjonalnie umeblowane, a przestrzeń optymalnie wykorzystana. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się jasne kolory oraz jednolita tekstura. Ważne jest również, żeby nie odcinać mocnym akcentem kolorystycznym podłogi od ścian. Coraz częstszym zabiegiem jest wykorzystanie tych samych płytek łazienkowych na ścianach i podłogach, co sprawia, że łazienka wydaje się wyższa i większa.
Czy lepszy będzie prysznic walk-in, czy kabina prysznicowa?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy lepiej wybrać kabinę prysznicową, czy prysznic walk-in. Jeśli układ łazienki na to pozwala, zastosowanie rozwiązania walk-in będzie najbardziej minimalistyczną i nowoczesną formą. Należy jednak pamiętać, aby zastosować dobry jakościowo odpływ linowy np. CleanLine od marki Geberit, który przy zachowaniu odpowiedniego spadku, będzie prawidłowo odprowadzać wodę. Można wybrać odpływ linowy dekoracyjny, który jest wykończony w konkretnym materiale pasującym do aranżacji, bądź taki, który możemy wykończyć płytką, wówczas stanie się jeszcze bardziej niewidoczny.
Kolejnym aspektem jest sama szyba prysznicowa. Powinna być nie krótsza niż 90/100cm, a przejście pomiędzy szybą i ścianą powinno mieć nie mniej niż 60 cm. Jeśli zdarzy, się, że będzie to 55 cm - musimy sprawdzić, czy dla naszych potrzeb to wystarczająco szerokie przejście. Zachowanie odpowiednich proporcji i wymiarów pozwoli na wygodne korzystanie z tego typu rozwiązania bez nadmiernego wylewania się wody poza obszar prysznica.
W małych łazienkach dobrze sprawdzi się zamykana kabina prysznicowa. Najmniej miejsca zajmą te produkty z drzwiami rozsuwanymi lub otwieranymi do wewnątrz kabiny. Możliwości związane z okuciami oraz wykończeniem są bardzo szerokie i można wybrać wzór pasujący do aranżacji. W tym rozwiązaniu mamy pewność, że woda nie wyleje się poza obszar prysznica. Dodatkowo decydując się na brodzik w kabinie, możemy postawić na minimalistyczną opcję kilkucentrymetrową lub taką, która wystaje na konieczne minimum (w zależności od możliwości konstrukcyjnych podłoża). To jest nadal bardzo nowoczesne rozwiązanie, wygodne do użytkowania.
Najlepiej już na samym początku ustalić układ funkcjonalny łazienki oraz wyznaczyć przestrzeń, jaką możemy poświęcić na prysznic. To zdeterminuje nasz wybór.
Agnieszka Musiał-Chmielnik, Architekt wnętrz, Ambasador marki Geberit
Wyposażenie łazienkowe w wersji mini
Jednym z najbardziej znanych łazienkowych dylematów jest wybór wanna czy prysznic, co przy małym metrażu ma duże znaczenie. W małej łazience strefa kąpielowa to najczęściej kabina prysznicowa, która zajmuje mniej miejsca, lub wanna umieszczona pod ścianą. Wanna może jednak mieć podwójne zastosowanie, jeśli dodamy do niej parawan, będzie nam wtedy służyć również jako prysznic. W niewielkiej przestrzeni trzeba zadbać o wygodę poruszania się. W tym celu warto uwolnić podłogę i wybrać nowoczesny wiszący sedes oraz meble do zawieszenia. Na ograniczonym metrażu świetnie sprawdzają się kompaktowe rozwiązania. Oprócz mebli przeznaczonych do małych łazienek, dostępne są również mini umywalki czy toalety. Zabudowa stelaża podtynkowego w strefie WC umożliwia stworzenie półek, na których ustawimy akcesoria lub kosmetyki.
Łazienka pod skosami
Kluczem do ciekawej i wygodnej łazienki na poddaszu jest dobre rozplanowanie wszystkich funkcji użytkowych. Najbardziej funkcjonalne rozwiązanie pod skosami to oczywiście wanna. O ile wannę umieścić możemy śmiało pod skosami, to strefę prysznica, podobnie jak umywalkę, zawsze staramy się zlokalizować w najwyższej części pomieszczenia, tam, gdzie jest pełna wysokość. Strefę umywalki umieszczamy przy najwyższej ścianie, by móc komfortowo wykonywać codzienne czynności.
Wybierając miejsce, w którym zamontujemy miskę WC i ewentualnie bidet, musimy wziąć pod uwagę wysokość ściany, przy której staną. Jeśli będzie to miska WC wisząca, dobrze, by zamontowana była przy ścianie, która ma co najmniej 130 cm wysokości, bo takie są przeważnie wysokości stelaży podtynkowych. A te są najczęściej stosowane w łazienkach na poddaszu m.in. dlatego, że pozwalają oddalić się od niskiej ściany kolankowej estetyczną zabudową. Aby móc komfortowo korzystać ze sprzętów, należy zadbać, aby wysokość w miejscu wstawania wynosiła wygodne 190 cm. W przypadku łazienki pod skosami należy liczyć się z tym, że przy niskiej ścianie kolankowej i niewielkim spadku dachu efektywnie zagospodarować będziemy mogli część powierzchni, a resztę przeznaczyć np. na półki czy szafki.
Łazienka w nietypowym kształcie
Urządzenie łazienki w nietypowym kształcie wymaga wyjątkowych rozwiązań. Do wnętrz sprawiających przy aranżacji sporo kłopotu należą te na planie trapezu, rombu, wielokąta; te o nietypowym planie, np. z uskokami ścian, wnękami; z różnicą poziomów, czyli np. schodkami. Przekujmy mankamenty w atuty. Wykorzystajmy uskoki i wystające fragmenty ścian do podkreślenia podziału na strefy. Wnęki możemy przekształcić na schowki, zabudowując je szafami, montując półki itp. Jeśli wnęka jest szeroka, zróbmy w niej strefę prysznica czy umywalki, w węższej – zamontujmy WC, wannę wąskim bokiem. Jeśli łazienka jest ze schodkiem, czyli ma podłogę na dwóch poziomach, podkreślmy tę różnicę, np. podziałem na strefy lub zamontujmy wannę tak, by wyglądała jak zamontowana w podłodze. Łazience małej i wysokiej poprawimy proporcje, montując podwieszany sufit z oświetleniem punktowym, malując górną część ścian i sufit na odcień ciemniejszy niż ściany na dole.
Jak rozjaśnić ciemną łazienkę?
Biały kolor jest jednym z najczęściej wybieranych do łazienek, które są ciemne. Uniwersalnie łączy się z innymi barwami i skutecznie rozjaśnia pomieszczenie. Duże lustro to także znany i sprawdzony sposób na optyczne rozjaśnienie pomieszczenia. W małych łazienkach bez okna często stawia się na lustra wielkogabarytowe, wmontowane w ścianę. Ale to nie jedyny trik na tworzenie większej i jasnej powierzchni. Wybierzmy meble i płytki na wysoki połysk, które będą odbijać światło i dodawać blasku. Wertykalny deseń na ścianach też sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe.
W projekcie łazienki istotna funkcja przypisana jest także oświetleniu. Dobrze rozmieszczone lampy to połowa sukcesu. Warto także zadbać o zróżnicowanie stref oświetlenia. Najważniejsze strefy to sufit i przestrzeń przy umywalce, ale bardzo dobrze sprawdza się zastosowanie oddzielnych punktów również w strefie wanny. W tym celu warto wykorzystać listwy LED, kinkiety oraz plafony lub oczka sufitowe. Dobre wrażenie wizualne osiągniemy, stawiając na dekoracyjne lampy wiszące.
Skomentuj:
Nietypowa łazienka - jak ją urządzić?