Papier czerpany
Papier czerpany jest wykonany z naturalnych składników, a proces jego produkcji opiera się na technice rzemieślniczej. Papier czerpany posiada wiele zalet, takich jak wysoka jakość, estetyka, trwałość i ekologiczność. Można go wykorzystać na wiele sposobów.
Produkcja papieru czerpanego
Proces produkcji papieru czerpanego zaczyna się od przygotowania masy papierowej. Składa się ona z włókien roślinnych, takich jak lniane, konopne, jutowe, a także z innych surowców, jak np. kora drzew. Wszystkie składniki są mielone i zmielone w celu uzyskania drobnych włókien, które następnie mieszane są z wodą.
Następnie masę papierową rozlewa się na specjalne maty, które wykonane są z siatki o drobnych oczkach. Mata ta jest następnie wyciskana, aby usunąć z niej nadmiar wody. Po tym procesie matę kładzie się w prasie, aby pozbyć się pozostałej wilgoci. Kolejnym etapem jest suszenie w temperaturze pokojowej lub w piecu, w zależności od potrzeb i wymagań produktu.
Po procesie suszenia papier czerpany jest gotowy do użycia. Jego wygląd zależy od surowców użytych do produkcji oraz od specyficznej techniki rzemieślniczej, jaką zastosowano. Może on mieć różne kolory, strukturę, a także różne grubości, co pozwala na dostosowanie go do różnych celów.
Zalety papieru czerpanego. Dlaczego papier czerpany jest tak chętnie wykorzystywany?
Papier czerpany jest często używany w dzisiejszych czasach jako alternatywa dla papieru maszynowego. Jego wysoka jakość, estetyka, trwałość i ekologiczność są bardzo doceniane przez różne branże, takie jak branża artystyczna, papiernicza, czy dekoracyjna. Papier czerpany może być stosowany do różnych celów, takich jak pisanie, drukowanie, malowanie, tworzenie zaproszeń, ozdób, etykiet, itp.
Warto zwrócić uwagę, że papier czerpany jest bardzo ekologiczny i przyjazny dla środowiska. W odróżnieniu od papieru maszynowego, który jest często wykonywany z chlorowanej masy celulozowej, papier czerpany nie zawiera szkodliwych związków chemicznych. Dodatkowo, jego produkcja wymaga stosowania znacznie mniejszej ilości wody i energii, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej, polecamy odwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Jak zrobić papier czerpany w domu?
Potrzebne będą: makulatura niegazetowa, tektura, nożyczki, skrobia ziemniaczana (zrobimy krochmal na zimno), wałek kuchenny, chłonny papier lub bawełniane ściereczki, miska, woda, mikser lub melakser oraz opcjonalnie kwiaty lub listki do zdobienia papieru czerpanego, gąbka.
Można zrobić papier czerpany w domu stosując kilka prostych kroków:
- Przygotuj pulpę z papieru - najprostszym sposobem jest rozdrobnienie papieru na małe kawałki i namoczenie ich w wodzie przez kilka godzin. Po namoczeniu zblenduj pulpę z krochmalem aż uzyskasz jednolitą konsystencję. Krochmal przygotujesz w następujący sposób: zagotuj wodę w garnku - 0,5 l; wymieszaj 2 czubate łyżki skrobi z 0,5 szklanki wody i wlej do garnka - wymieszaj dokładnie z wrzątkiem aż masa zgęstnieje.
- Przygotuj formę do robienia papieru - można użyć siatki o bardzo drobnych oczkach, na której zostanie ułożona pulpa.
- Dodaj do pulpy dekoracje, takie jak płatki kwiatów, liście, kolorowe włókna, aby wzbogacić mieszankę o dodatkowy walor ozdobny.
- Rozprowadź pulpę na siatkę - powierzchnia powinna być uzależniona od tego, jaki rozmiar papieru chcemy uzyskać.
- Odsącz nadmiar wody z formy, delikatnie wyciskając pulpę nad miską. Można to zrobić np. za pomocą wałka kuchennego lub gąbką.
- Przenieś formę na płaską powierzchnię i pozostaw ją do wyschnięcia na kilka godzin lub na całą noc.
- Gdy papier całkowicie wyschnie, delikatnie odczep go od formy. Można też od razu zdecydowanym ruchem odwrócić formę i umieścić papier czerpany na przygotowanym wcześniej materiale (może to być ścierka kuchenna, ręcznik lub kawałek tkaniny).
- Jeśli chcesz, możesz wykończyć papier dodatkowo przez prasowanie lub klejenie warstw papieru ze sobą.
Gotowe! Możesz cieszyć się swoim własnoręcznie zrobionym papierem czerpanym. Wykorzystaj go przy wysyłaniu listów i kartek okolicznościowych, tworzeniu prezentów dla bliskich i etykietek na przyjęcia.
Skomentuj:
Papier czerpany