Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Projektowanie małej łazienki

AZ
Projektowanie małej łazienki – poznaj sprawdzone rozwiązania! - Leroy Merlin

Urządzenie małej łazienki bywa sporym wyzwaniem aranżacyjnym. Niewielki metraż nie jest jednak przeszkodą nie do pokonania – wystarczą przemyślany projekt i umiejętne wykorzystanie przestrzeni. Wówczas nawet niewielkie pomieszczenie może stać się funkcjonalną i estetyczną strefą relaksu. Jak tego dokonać?

Płytki do małej łazienki – wielkość, wzory, kolory i sprawdzone połączenia

Projektowanie łazienki warto zacząć od wyboru płytek. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim ich kolor, fakturę oraz wielkość. Te cechy wpływają nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale i na jego optyczne powiększenie.

Kluczowym czynnikiem w aranżacji wnętrz jest kolor, który może wizualnie poprawić proporcje łazienki. Zasada jest prosta: jasne odcienie optycznie powiększają wnętrze, a ciemne je zmniejszają. Dlatego mała łazienka powinna być przede wszystkim jasna. Wyda się wówczas obszerniejsza i bardziej przestronna.

Projektowanie małej łazienki - Leroy Merlin

Na podłogę i ściany łazienki warto wybrać jednolite płytki z palety bieli, beżu, kremu lub delikatnych odcieni szarości. Spójna kompozycja nada wnętrzu lekkości i optycznie je powiększy. Jasne kafle to również idealne tło dla wyrazistych akcentów. Bezpieczny schemat można przełamać np. za pomocą pojedynczych płytek w chłodnym odcieniu niebieskiego.

Jeśli chodzi o rozmiar, w małej łazience sprawdzą się duże kwadratowe kafle z połyskiem, które odbijają światło i subtelnie rozświetlają wnętrze. Efekt przestronnego i pełnego głębi wnętrza można uzyskać np. przy pomocy polerowanych bądź szkliwionych płytek.

W przypadku niewielkich pomieszczeń lepiej unikać małych kafelków oraz jaskrawej mozaiki – mogą dać przytłaczający efekt i wizualnie pomniejszyć łazienkę. Dotyczy to również wzorzystych, dekoracyjnych kafli.

Zwolennicy mniejszych formatów nie muszą jednak całkowicie rezygnować z ulubionych patentów. Intrygujący dekor to doskonały pomysł na urozmaicenie fragmentu ściany czy podłogi wyłożonej większymi kaflami.

Warto przy tym zwrócić uwagę na kolor i grubość fug. Spoiny powinny być cienkie i zbliżone kolorystycznie do odcienia płytek. Dzięki temu powierzchnia będzie gładka i spójna, a pomieszczenie wyda się większe.

Wanna i prysznic w małej łazience

Wanna czy prysznic? Oto odwieczny dylemat, który pojawia się przy urządzaniu łazienki. W niewielkim pomieszczeniu na pewno świetnie sprawdzi się prysznic. Zajmuje mało miejsca, a użytkownicy mają do wyboru wiele dogodnych rozwiązań. Płytkie, bezprogowe brodziki, szyba zamiast zabudowanej kabiny oraz wielofunkcyjne panele prysznicowe to elementy, dzięki którym można stworzyć elegancką i kompaktową strefę kąpielową typu walk-in.

Jest to obecnie jeden z popularniejszych trendów w aranżacjach mniejszych i większych łazienek. Nic dziwnego – otwarta kabina prysznicowa jest wygodna, łatwo utrzymać ją w czystości, a na dodatek optycznie powiększa wnętrze.

Projektowanie małej łazienki - Leroy Merlin

Skromny metraż nie wyklucza jednak montażu wanny. Najważniejsze jest dokładne wymierzenie i rozplanowanie przestrzeni. Możliwości jest sporo, bo najmniejsze dostępne na rynku modele mają ok. 80 cm szerokości i 100 cm długości. Inną sprawą jest komfort użytkowania – wanny w rozmiarze S z pewnością nie będą tak wygodne, jak ich większe, klasyczne odpowiedniki.

W przypadku niewielkiego pomieszczenia strzałem w dziesiątkę jest przyścienna wanna wolnostojąca. Zajmuje o wiele mniej miejsca niż tradycyjne wolnostojące modele i pozwala na upragniony relaks w komfortowych warunkach.

Asymetryczna wanna narożna to również optymalny wybór dla małych łazienek. Jest wygodna, a ponadto jej konstrukcja pomaga zaoszczędzić cenną przestrzeń w łazience.

Funkcjonalne meble do małej łazienki

Aranżacja łazienki to nie tylko wybór armatury i płytek. Ważne jest również wygospodarowanie przestrzeni do przechowywania kosmetyków, ręczników czy środków czystości. Dlatego warto pomyśleć o funkcjonalnych meblach, które pomogą utrzymać porządek.

Projektowanie małej łazienki - Leroy Merlin

Oczywistym wyborem w małej łazience są szafki łączone z umywalką. Sprytne rozwiązanie 2w1 daje możliwość pozyskania dodatkowego miejsca i doskonale kamufluje elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej.

W niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się też słupek narożny, który zastępuje kilka mebli i pozwala na wykorzystanie problematycznej przestrzeni w kącie pomieszczenia.

Jakie lustro wybrać do małej łazienki?

Lustro to obowiązkowa część wyposażenia łazienki. Ułatwia wykonywanie codziennych czynności higienicznych, jest także ważnym elementem dekoracyjnym. W niewielkim pomieszczeniu pełni jeszcze jedną funkcję – jego zadaniem jest optyczne powiększenie wnętrza.

Aby uzyskać taki efekt, warto wybrać duże lustro bez ram. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się np. lustro kwadratowe. Jest to sprytny trik aranżacyjny, który poprawi proporcje łazienki, a odbijające się w zwierciadle promienie dodatkowo rozświetlą wnętrze.

Projektowanie małej łazienki - Leroy Merlin

Efekt wzmocni też odpowiednie oświetlenie. Lampy należy rozlokować równomiernie po obu stronach tafli, aby jednolicie oświetlały twarz. Warto przy tym unikać opraw z nieosłoniętymi żarówkami, ponieważ mogą razić w oczy i powodować dyskomfort. W takim przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem są lampy rozpraszające światło.

Oświetlenie małej łazienki

Dobrze oświetlona łazienka to funkcjonalna łazienka. Ponadto różnego rodzaju lampki, halogeny czy LED-y pomagają wykreować odpowiedni klimat i wzbogacają wystrój wnętrza.

W aranżacji małego pomieszczenia warto wziąć pod uwagę kilka źródeł światła. Bez względu na metraż, główną rolę odgrywa tu zazwyczaj lampa sufitowa.

W przypadku podwieszanych sufitów równie popularnym rozwiązaniem są oczka halogenowe, które sprawiają, że łazienka wydaje się wyższa.

Dodatkowym źródłem światła w małych łazienkach powinno być też oświetlenie punktowe. Pozwala wyeksponować strefy w pomieszczeniu i akcentuje poszczególne elementy wnętrza, takie jak półki czy wnęki ścienne. Ponadto lampki uwydatniają wszystkie kąty łazienki, dzięki czemu wnętrze zyskuje dodatkowy wymiar.

Nietypowe rozwiązania

Projektowanie małej łazienki - Leroy Merlin

Jak zagospodarować przestrzeń nad pralką i WC? Montując dodatkowe szafki! To funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce na podłodze i stwarza dodatkową przestrzeń na przechowywanie niezbędnych przyborów.

Projektowanie małej łazienki - Leroy Merlin

Takie same płytki na ścianach i podłodze? Dlaczego nie! Modna i jednolita aranżacja nie wypełni wnętrza zbędnymi detalami, za to poszerzy je oraz wydłuży.

Również wanna może stać się praktyczną szafką na przechowywanie kosmetyków! Obudowa z uchylnymi frontami zapewni dodatkowe miejsce i pozwoli zaoszczędzić przestrzeń w łazience.

Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu

Skomentuj:

Projektowanie małej łazienki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej