Wanna z prysznicem - wady i zalety, inspiracje
Wanna czy prysznic? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, wykańczając łazienkę. Dziś zwolenników tych odmiennych rozwiązań można pogodzić. Wystarczy zdecydować się na wannę z prysznicem. Dzięki temu niedużym kosztem i bez konieczności posiadania dużej łazienki można korzystać i z kąpieli w wannie, i szybkiego prysznica.
Wanna i prysznic 2w1 - kiedy się sprawdzi?
Wanna z prysznicem sprawdzi się przede wszystkich w małej łazience, gdzie nie ma możliwości zainstalowania wanny i kabiny. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej jest zaaranżować pomieszczenie, gdyż zaoszczędzamy miejsce na inne sprzęty. Wanna z prysznicem jest też lepszym rozwiązaniem niż sama kabina w przypadku, gdy w domu jest dziecko. Zdecydowanie łatwiej jest je wykąpać w wannie, nie rezygnując jednocześnie z prysznica dla starszych domowników. To dobry pomysł również w sytuacji, gdy domownicy mają odmienne preferencje dotyczące kąpieli – zadowoleni będą i zwolennicy szybkiego prysznica, i dłuższego relaksu w wodzie. Łazienka z wanną i prysznicem to idealny kompromis!
Wanna do zabudowy z parawanem
To rozwiązanie spotykane najczęściej. Polega ono na tym, że na wannie montujemy specjalny panel, np. szklany, który spełnia jednocześnie funkcję kabiny prysznicowej. Tego typu panel może rozsuwać się na całej długości brzegu wanny lub być zamocowany tylko w jednym jej końcu. Standardowa osłona nawannowa składa się ze ścianek oraz profili. Ścianki najczęściej produkuje się z tworzywa sztucznego lub hartowanego szkła o podwyższonej twardości. Ich powierzchnię możesz dopasować do stylistyki, w której jest utrzymana łazienka (przezroczyste, matowe, mleczne lub ze wzorem). Do wykonywania profili wykorzystuje się najczęściej aluminium dopasowane kolorystycznie do wystroju łazienki. Parawany możemy podzielić na: wahadłowe – składają się z jednego elementu, który obraca się wokół własnej osi; można je montować jedynie na wannach prostokątnych; harmonijkowe – składają się z kilku elementów, których liczbę można dobrać do wielkości wanny; cechuje je prosty montaż niewymagający prowadnic; przesuwne – można je dopasować do każdej wanny, niezależnie od jej kształtu. Wanny ze szklanym parawanem doskonale prezentują się na tle jasnej ceramiki, która dodają wnętrzom przestronności. Sprawdzają się tu zarówno gładkie, jak i strukturalne płytki o różnym stopniu połysku. Jeśli wolimy bardzie awangardowe aranżacje, możemy wybrać szklany parawan z podkreślonymi, czarnymi profilami. Będzie pięknie harmonizował z innymi elementami wystroju – ramami luster, barwą armatury i kontrastowej ściany. Taki parawan pasuje do wystroju minimalistycznego i stylu industrialnego. Wanna z parawanem nie oznacza konieczności podążania w kierunku nowoczesności, jeśli chodzi o aranżację pomieszczenia - łazienka z wanną i prysznicem w takim wydaniu może nosić cechy niemal każdego stylu.
Wanna z zasłoną prysznicową
Jeśli nie chcemy montować stałego lub ruchomego parawanu przy wannie, możemy zamontować zasłonę rozpiętą na drążku lub stalowym druciku. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne - zasłonę prysznicową łatwo wyprać w pralce. Taka zasłona może być też ciekawym dodatkiem, który korzystnie wpłynie na aranżację łazienki. Ze względu na niską cenę ten element można zmieniać w zależności od potrzeb i nastroju. Jak widać zatem, łazienka z wanną i prysznicem nie musi pociągać za sobą wysokich kosztów, jeśli chodzi o wyposażenie. Ponadto wanna z prysznicem osłonięta w ten sposób będzie elementem nadającym wnętrzu nieco cieplejszego klimatu.
Wanna narożna z prysznicem
Wanna narożna z prysznicem to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy instalować parawanu czy zasłony. Wanna narożna jest zazwyczaj na tyle duża, że woda z deszczownicy czy słuchawki prysznicowej ścieka bezpośrednio do zbiornika wanny. Dzięki temu nie trzeba instalować barier chroniących przed chlapaniem. Łazienka z wanną i prysznicem w takiej opcji nie będzie nam generowała konieczności poświęcenia dodatkowego czasu na utrzymanie w czystości parawanu czy zasłony. Taki wanno prysznic w narożniku można wykorzystywać zarówno na stojąco, jak i na siedząco - w zależności od preferencji.
Wanna wolno stojąca z prysznicem
W dużych łazienkach nie trzeba koniecznie montować oddzielnie kabiny natryskowej i wanny. Można zachować dużo miejsca w pomieszczeniu, nie rezygnując z obu funkcji. Wystarczy zamontować panel natryskowy na ścianie i umieścić pod nim wolno stojącą wannę. Zaoszczędzone w ten sposób wolne miejsce można zagospodarować wedle uznania. Prysznic z wanną wolno stojącą można w takiej sytuacji zaaranżować w iście królewskim stylu, zapewniając sobie przy okazji maksimum wygody. Łazienka z wanną i prysznicem powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również cieszyć oczy - w ten sposób korzystanie z niej stanie się jeszcze bardziej komfortowe.
Wanna z deszczownicą
Deszczownica ma bardzo małe i gęsto rozmieszczone otwory, dzięki czemu woda z niej płynąca przypomina deszcz. Dostępne są dwa rodzaje deszczownic: podtynkowe i natynkowe. Pierwszy typ to armatura nowocześniejsza, choć nieco mniej funkcjonalna – przytwierdzana jest na stałe, a dopływ wody znajduje się pod tynkiem. Jedynie sama słuchawka znajduje się powyżej poziomu ściany. Do wanien lepiej jest wybrać deszczownice natynkowe – prysznicowe, czyli takie, które zastępują zwykłą słuchawkę prysznicową. W przypadku wanien im mniejsza wielkość deszczownicy tym lepiej. Dostępne są modele o bardzo małych rozmiarach, przypominających bardziej słuchawki prysznicowe – mają jedynie 16 cm średnicy. Podobnie jest z wysokością – te montowane pod sufitem sprawią, że woda będzie rozlewać się po całej łazience. Deszczownica natynkowa montowana przy drążku pozwoli regulować nie tylko wysokość, ale także kąt nachylenia strumienia. Łazienka z wanną i prysznicem, który jest wyposażony w deszczownicę, to obecnie jeden z głównych trendów w aranżacji pomieszczeń kąpielowych. Prysznic z wanną charakteryzuje się szeregiem zalet - jakich dokładnie?
Wanna z prysznicem - zalety
Kiedy planujemy remont łazienki lub urządzenie jej od podstaw w nowym mieszkaniu, jednym z głównych problemów jest konieczność podjęcia decyzji - prysznic, wanna, a może wanna z prysznicem? Aby podjąć właściwą decyzję, której potem nie będziemy żałowali, warto rozpatrzeć wszelkie "za" i "przeciw". Jakie zalety ma opcja wanny z prysznicem? Przede wszystkim to kompromis pomiędzy chęcią posiadania jednego i drugiego. W razie potrzeby mamy możliwość wzięcia kąpieli, a kiedy się spieszymy, mamy do dyspozycji prysznic. Ponadto wannę wykorzystamy do szybkich przepierek zaplamionych ubrań oraz odzieży, której nie można prać w pralce. Prysznic wykorzystamy, kiedy potrzebujemy odświeżyć włosy, bez mycia całego ciała. Taka opcja bywa też pomocna, kiedy wracamy ze spaceru z psem, który ma ubłocone łapy. Prysznic z wanną jest wygodną opcją, jeśli hodujemy rybki - i raz na jakiś czas potrzebujemy wymienić wodę i umyć akwarium. Takie rozwiązanie sprawdza się również wtedy, gdy mamy małe dzieci - za pomocą prysznica szybko opłuczemy je po kąpieli pełnej piany. Kiedy jeszcze wanna z prysznicem okazuje się strzałem w dziesiątkę? Na przykład wtedy, gdy nie dysponujemy bidetem lub któryś z domowników wymaga szczególnego dbania o higienę osobistą (na przykład po przebytym zabiegu).
Wanna z prysznicem - wady
Czy ten funkcjonalny kompromis może mieć jakieś wady? Dla wielu osób przeszkodą może być fakt, że wanna z prysznicem wymaga kucia w ścianie w celu zamontowania baterii prysznicowej na odpowiedniej wysokości. Do tego dochodzi również konieczność montażu parawanu na wannie, ewentualnie umieszczenia zasłonki na relingu, która ochroni pomieszczenie przed rozlewaniem wody. Zarówno zasłonkę, jak i parawan trzeba regularnie czyścić, aby łazienka wyglądała schludnie, a korzystanie z niej nie wiązało się z zagrożeniem dla zdrowia. Z tego powodu wanna z prysznicem może się wydać uciążliwą opcją - mimo wszystko warto jednak poświęcić ten dodatkowy czas na utrzymanie jej w czystości, ponieważ w zamian otrzymujemy funkcjonalność, której nie uzyskamy jedynie za sprawą kabiny prysznicowej lub samej wanny. Łazienka z wanną i prysznicem jest zatem odpowiednim wyborem - szczególnie, kiedy mamy do dyspozycji ograniczony metraż, na którym nie da rady zaaranżować oddzielnych stref prysznicowej i kąpielowej.
Skomentuj:
Wanna z prysznicem - wady i zalety, inspiracje