Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wiskoza – właściwości i pielęgnacja materiału

AZ
Wiskoza – właściwości i pielęgnacja materiału - Dom w porządku

Wiskoza to popularny materiał, z którego szyje się rozmaite części garderoby – bluzki, spódnice, sukienki i spodnie. Tkanina ta więc bardzo uniwersalna, a przy tym komfortowa w noszeniu. Aby uszyte z niej ubrania na dłużej zachowały ładny wygląd, należy odpowiednio je pielęgnować.

Wiskoza – co to za materiał?

Wiskoza to włókno sztuczne, które jest pozyskiwane z surowców pochodzenia naturalnego. Proces produkcji przypomina jednak wytwarzanie włókien syntetycznych. Powstaje ono poprzez chemiczną obróbkę celulozy pochodzącej z takich drzew jak m.in. sosna, świerk lub buk. Pod wpływem procesów technologicznych wiskoza zyskuje różnorodne właściwości. Może występować m.in. jako tkanina lub gęsta dzianina, a także wyróżniać się miękkością bawełny, puszystością wełny lub połyskiem i śliskością jedwabiu. Doskonale łączy się z innymi włóknami, dlatego w ubraniach często stosuje się ją jako domieszkę.

Mimo że wiskoza to sztuczny materiał, zachowuje się podobnie jak włókna naturalne. Doskonale przepuszcza powietrze, jest miła w dotyku i nie uczula. Oprócz tego wykazuje właściwości higroskopijne, czyli dobrze chłonie wilgoć. Ponieważ jest przewiewna, uszytą z niej odzież można nosić nawet podczas upałów. Jednocześnie materiał ten charakteryzuje się miękkością i elastycznością, dlatego zapewnia pełen komfort noszenia. Aby ubrania wykonane z wiskozy służyły nam przez długi czas, warto dowiedzieć się, jak dbać o materiał. To wyjątkowo ważne, ponieważ mimo wielu zalet tkanina ta ma pewne wady. Łatwo się gniecie, ma tendencję do odkształceń i słabą odporność na rozciąganie. Istotne jest więc, aby we właściwy sposób przeprowadzić proces jej prania i prasowania.

Jak prać ubrania z wiskozy?

Wiskoza powinna być prana w niskich temperaturach (zazwyczaj maksymalna temperatura to 40°C). Przed praniem wykonane z niej ubrania warto przewrócić na lewą stronę, a dla jeszcze większego bezpieczeństwa umieścić w specjalnej siateczce przeznaczonej do prania odzieży. Aby elementy garderoby zachowały miękkość, zamiast standardowego proszku można zastosować płyn. Podczas samego procesu oczyszczania ubrań lepiej zrezygnować z opcji mocnego wirowania, ponieważ może to doprowadzić do rozciągnięcia i zniekształcenia wiskozy. Najlepiej ustawić w pralce program do delikatnych tkanin, który charakteryzuje się niskimi obrotami.

Wiskozę można również prać ręcznie. Najlepiej robić to w chłodnej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu. Trzeba jednak pamiętać, aby podczas tego zabiegu nie ugniatać nadmiernie wykonanych z niej ubrań.

Suszenie i prasowanie wiskozy – wskazówki

Po praniu ubrania z wiskozy należy wysuszyć. Warto zastosować metodę „na płasko”, ponieważ pozwoli to uniknąć rozciągnięcia się odzieży pod jej własnym ciężarem.

Podczas prasowania wiskozy powinno się ustawić żelazko na niską lub średnią temperaturę. Aby zrobione z niej ubrania się nie wyświecały, co może się zdarzyć zwłaszcza w przypadku ciemnej odzieży, należy przewrócić je na lewą stronę. Aby dodatkowo zabezpieczyć materiał, warto prasować go przez bawełnianą ściereczkę.

Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Ozdoby z kasztanów – naturalne dekoracje do każdego domu

Skomentuj:

Wiskoza – właściwości i pielęgnacja materiału

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej