Zielony kolor w aranżacji łazienki
Zwrot ku naturze to popularny trend, który dotarł nawet do mieszkań dotąd lśniących elegancją bieli i gładkimi powierzchniami. Czas na wprowadzenie struktur, faktur i barw inspirowanych przyrodą. Kto nie jest na tyle odważny, by decydować się na awangardowe, nieregularne szmaragdowe kafelki, może wybrać zieloną farbę ceramiczną i doniczkowe kwiaty. Jak dopasować glazurę i armaturę, by zielona łazienka była piękna i łatwa w utrzymaniu?
Trend: Łazienka w zieleni
Słowo „zielony” kojarzy się najczęściej z tym, co ekologiczne i wykonane z naturalnych materiałów. W najnowszym trendzie nature core o to właśnie chodzi – powstaje połączenie tego co dosłownie zielone, z „zieloną przenośnią”. Barwy zieleni spotykają się z tym, co bliskie naturze i co dobre dla planety – oszczędzającą wodę i energię elektryczną technologią, biosourcingiem, minimalizmem. Dla natury podstawowe materiały się nie zmieniają i są to: drewno w miodowym kolorze z widocznymi małymi pęknięciami i rysunkiem słojów oraz powierzchnie o ziarnistej fakturze. Struktury i kolory te przynależą do świata przyrody, a obecnie pragniemy zaadaptować je do swoich wnętrz, także łazienek. Chromowane, sztucznie wygładzone i błyszczące powierzchnie zastępujemy bardziej zróżnicowanymi, takimi jak strukturalny lub gliniany tynk, „rzemieślnicze” szkliwione kafelki czy surowa kamienna lub drewniana posadzka.
Czym wyróżnia się styl nature core?
- Dosłowna inspiracja naturą: drewnem, kamieniem, odcieniami lasu. Barwy te są obecne na powierzchniach ścian i podłóg, ale też w detalach, na meblach.
- Rośliny pełnią ważną funkcję we wnętrzu. Staramy się zestawiać różne struktury i rozmiary liści: rozłożyste bananowce i delikatne koraliki zwieszających się sukulentów ze strefy podzwrotnikowej.
- Desenie i graficzne wzory zastępujemy tym, co dała natura: naturalnym rysunkiem słojów drewna, strukturą kamienia. Zamiast tapety w tukany i palmy wybieramy szkliwione kafelki lub gładką powierzchnię pomalowaną na spokojny zielony kolor.
- Przełamujemy naturalną dominantę elementami minimalizmu lat 70: geometryczną boazerią, prostymi meblami bez ozdobników.
- Armatura pasująca do stylu nature core jest prosta, powściągliwa, raczej symetryczna. Geometryczne kształty mają zaoblone ranty.
Zielone kafelki w łazience
Trend na inspirowanie się naturą istniał już wcześniej. Do niedawna rozumiany był jako wyraziste, wielkoformatowe roślinne i zwierzęce motywy w formie wzorów na łazienkowych tapetach, płytkach łazienkowych i zasłonach prysznicowych. Przez ostatnie lata w dekoracji wnętrza dominował motyw dżungli czy liści monstery. Teraz ważniejszy od deseni jest kolor i struktura materiału. To one determinują nastrój we wnętrzu.
Jaka zieleń nadaje się do łazienki?
Tak naprawdę każda, choć obecnie najbardziej promowana przez projektantów jest zgaszona, oliwkowa lub butelkowa zieleń. To właśnie te tony występują w przyrodzie najczęściej. To one wprowadzają do pomieszczenia atmosferę spokoju, relaksu. Zaletą szmaragdowej palety barw jest uniwersalność – dobrze wygląda z jasnymi kolorami, z drewnem i z armaturą zarówno złotą, srebrną, jak i tą w ciemnej odsłonie. Niezależnie, czy zielone elementy łazienki połączymy z lekką bielą, zmysłową czernią, czy ciepłymi barwami drewna, efekt na pewno będzie kojący i zarazem budzący skojarzenia z dobrą energią płynącą z przyrody.
Minimalizm w aranżacji łazienki
Wąskie, szkliwione kafelki z niewidoczną fugą układane równolegle, to aktualnie najbardziej lansowane rozwiązanie estetyczne w świecie łazienek. Taka glazura nawiązuje do minimalizmu lat 70., który choć czerpiący z natury i bazujący na surowej stylistyce dalekiego wschodu, był jednak stylem mocno akcentującym komfort. Wnętrza tworzone w latach 70. cechowała funkcjonalność, prostota, przestrzeń i naturalna gra świateł. To samo inspiruje dziś architektów wnętrz w tendencji nature core. Co składa się na ten trend, oprócz kafelków? Gładkie malowane ściany, matowe powierzchnie z drewna, neutralna biel i kamień: trawertyn, piaskowiec, czy delikatnie żyłkowany, mało kontrastowy marmur. Nie ma tu miejsca na wielkoformatowe wzory, czy rozpraszające ozdobniki. Największą dekoracją jest gra struktur, odcieni zieleni i naturalnej urody starannie dobranych materiałów.
Naturalne zasoby
W projektowaniu zielonych łazienek coraz bardziej powszechne jest wykorzystanie materiałów pochodzenia biologicznego lub materiałów pochodzących z recyklingu, które stają się coraz szerzej dostępne. Tam gdzie to możliwe, używamy plastiku do ponownego przetworzenia czy ceramiki produkowanej lokalnie. Do oświetlenia wnętrza wykorzystujemy energooszczędne żarówki i ogrzewanie podłogowe, które jest znacznie bardziej wydajne i ekonomiczne w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami. Zwłaszcza, gdy mamy możliwość zdalnego sterowania nim w ramach oprogramowania smart home.
Kąpiel w dżungli
Piękną dekoracją łazienkowego wnętrza mogą być rośliny doniczkowe. W naszej aranżacji wykorzystano przede wszystkim zwieszające się sukulenty, a także bananowce i palmy o pięknych strukturalnych, dużych liściach. Zarówno gatunki Senecio, jak i bananowce i paprocie, preferują wilgotne powietrze i rozproszone światło. Widna łazienka jest więc dla nich idealnym pomieszczeniem. Stawianie roślin w łazience ma jeszcze jedną zaletę – dużo łatwiej jest utrzymać czystość liści dzięki bliskości prysznica. Zwłaszcza rośliny o dużych liściach potrzebują regularnego przecierania z kurzu i zraszania. Dzięki dużym i jasnym powierzchniom wanny oraz kamiennego blatu, struktura roślin jest dobrze widoczna i tworzy zestawienie świeże, pełne harmonii, nawiązujące do świata natury.
Skomentuj:
Zielony kolor w aranżacji łazienki