Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zrównoważone projektowanie: wywiad z projektantami wnętrz POPIELAKstudio

mat. prasowe Deante
Aranżacja według projektu pracowni architektonicznej POPIELAKstudio - Deante

Jak projektować wnętrza w sposób zrównoważony? Na czym polegają trudności w projektowaniu zrównoważonym? Czy dla klientów te tematy w ogóle są istotne? Z jakim typem klientów pracuje się łatwiej? Jakie jest ich podejście do luksusu? Oto kilka przykładów pytań, na które odpowiedział Michał Popielak, architekt wnętrz z POPIELAKstudio, w rozmowie z marką Deante.

Jakie są kluczowe aspekty zrównoważonego projektowania, które bierzesz pod uwagę przy wyborze armatury, ceramiki i dodatków łazienkowych?

Michał Popielak: To na co ja, jako projektant, mogę mieć wpływ podczas projektowania wnętrz w duchu zrównoważonego rozwoju, to wybór produktów proekologicznych. Należy zacząć choćby od tego czy sam etap produkcji opiera się w miarę możliwości na surowcach naturalnych lub przetworzonych. Ważne jest dla mnie również to, czy fabryki do produkcji danego produktu ograniczają emisję szkodliwych substancji oraz zużycie wody. Proces produkcyjny to również potężne zapotrzebowanie na energię. Tutaj też ważne jest wyposażenie umożliwiające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Innymi słowy, korzystając w swoich projektach z produktów marek odpowiedzialnych i rozwijających się w sposób, który pozwala im być jak najbardziej przyjaznym środowisku, sam przyczyniam się do rozwoju zrównoważonego projektowania.

Aranżacja według projektu pracowni architektonicznej POPIELAKstudio - Deante

Jakie są największe wyzwania związane z zastosowaniem zrównoważonych rozwiązań w projektowaniu wnętrz, szczególnie w łazienkach?

MP: Według mnie w łazienkach jest zdecydowanie trudniej o stosowanie rozwiązań zrównoważonych niż w innych pomieszczeniach. Chodzi tutaj np. o możliwość dawania drugiego życia różnego rodzaju przedmiotom. Dla przykładu, łatwo jest wykorzystać stare krzesło, a starą popękaną płytkę już decydowanie trudniej – da się, ale wymaga to dużo więcej zachodu i kreatywności. Łazienka jest pomieszczeniem innym od pozostałych. Tutaj musimy być świadomi ciągłej obecności wody i wilgoci, a co za tym idzie - stosowania produktów dedykowanych do takich pomieszczeń. W przypadku armatury możemy posiłkować się produktami, które ograniczają zużycie wody przy jednoczesnym zachowaniu efektywności wypływającego strumienia. Jeśli chodzi o ceramikę łazienkową oraz wszelkiego rodzaju okładzin możemy wybierać produkty, których sam proces produkcyjny jest mocno nacechowany rozwiązaniami mającymi na celu ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko. Innym wyzwaniem bywa wyższa cena takich produktów.

Jak przekonujesz klientów do wyboru ekologicznych opcji, nawet jeśli mogą one wiązać się z wyższym początkowym kosztem inwestycji? Czy w ogóle trzeba ich przekonywać?

MP: Coraz częściej klienci sami pytają o takie rozwiązania. Oczywiście nie wszyscy, ale zdecydowaną większość przekonuje wybór produktów ekologicznych, jak już się ich w tym temacie uświadomi.

W jaki sposób branża projektowania wnętrz zmienia się pod wpływem rosnącej świadomości ekologicznej? Jakie trendy przewidujesz na najbliższe lata w kontekście zrównoważonego projektowania?

MP: Branża projektowania wnętrz pod tym względem dynamicznie się rozwija. Coraz więcej producentów decyduje się na stosowanie materiałów ekologicznych lub pozyskiwanych w sposób możliwie najmniej inwazyjny dla środowiska. Żyjemy w takich czasach, że dbanie o środowisko to nie jest już tylko modny trend, ale konieczność, jeśli chcemy tym, co oferuje nam matka natura cieszyć się w przyszłości.

Trendy na najbliższe lata będą, w mojej ocenie, pogłębiać obecnie prowadzone działania. Naturalne materiały będą dominować. Wykorzystywanie tworzyw sztucznych będzie jeszcze bardziej ograniczone, a cały proces produkcyjny wszelkiego rodzaju produktów będzie musiał być jeszcze bardziej przyjazny środowisku.

Co zdarza się częściej: Klient, który zdaje się na rady projektanta czy Klient, który wie dokładnie czego chce? Praca z którą grupą jest łatwiejsza?

MP: Świadome podejście klienta do oczekiwań w stosunku do projektanta cechuje zdecydowanie tendencja zwyżkowa. Nie bez powodu zawód architekta jest określany mianem zawodu zaufania publicznego. Osoby zgłaszające się do mnie oczekują pomocy lub wsparcia przy realizacji ich wnętrzarskiego marzenia, a to z kolei bardzo często dotyczy ich pierwszego poważnego przedsięwzięcia tego typu. Zdecydowanie łatwiej pracuje się z klientem, który wie czego chce, jaki styl wnętrza go interesuje i przede wszystkim decyduje się na współpracę ze mną dlatego, że mój styl pracy przypadł takiej osobie do gustu. Najtrudniejszym klientem jest ten, który nie potrafi określić swoich potrzeb lub próbuje forsować rozwiązania, które są po prostu błędne.

Aranżacja według projektu pracowni architektonicznej POPIELAKstudio - Deante

Jakie elementy uważasz za kluczowe, aby dodać luksusowy charakter do łazienki? Czy są jakieś konkretne materiały lub funkcje, które często rekomendujesz?

MP: Dla wielu osób luksus kojarzy się z przepychem i przeładowaniem wnętrza produktami, które mają w teorii zwiększyć wrażenie luksusu. Dla mnie luksus tkwi w jakości i szlachetności zastosowanych w danym wnętrzu materiałów. Dlatego też minimalistyczne wnętrze, w którym zastosowano np. naturalny kamień czy drewno oraz wysokiej jakości ceramikę i armaturę, będzie bardziej luksusowe od tego, w którym dominuje kolor złoty w akompaniamencie spieków imitujących marmur.

Jak podejście do projektowania zmienia się, gdy tworzysz łazienki dostosowane do potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych? Jakie rozwiązania projektowe zapewniają bezpieczeństwo i komfort?

MP: W sytuacji gdy przychodzi mi zmierzyć się z projektem łazienki przystosowanej dla osób starszych, bądź niepełnosprawnych, na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie jej funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że taka łazienka nie musi być estetyczna, co to to nie. Na szczęście asortyment produktów dedykowanych osobom starszym lub z niepełnosprawnościami rośnie i taka łazienka również może cieszyć oko. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort łazienkę należy ”uzbroić” w rozwiązania, które jej użytkownikom pozwolą samodzielnie korzystać ze wszystkich jej funkcji. Są to wszelkiego rodzaju pochwyty (w obrębie toalety lub prysznica), siedziska pod prysznic, antypoślizgowe płytki. Inna kwestia to higiena i łatwość utrzymania czystości, która pozwala ograniczyć nakład i częstotliwość prac porządkowych. W tym wypadku pomagają np. produkty ceramiczne z odpowiednimi powłokami, powłoki Active Cover na kabinach prysznicowych. Coraz powszechniejsze stosowanie ogrzewania podłogowego również wpływa na bezpieczeństwo – taka posadzka szybciej wysycha i nie zalega na niej woda.

Aranżacja według projektu pracowni architektonicznej POPIELAKstudio - Deante

Kolekcja Silia została wyróżniona prestiżowymi nagrodami, co z pewnością świadczy o jej wyjątkowości. Czy podczas pracy z tą kolekcją dało się odczuć jej szczególny charakter? Jak wpłynęła ona na podejście do projektowania i realizacji wnętrz?

MP: Kolekcja Silia od samego początku wyróżniała się na tle innych produktów. Nie tylko w obrębie kolekcji dostępnych u producenta Deante, ale również na tle innych wiodących marek. Firma Deante słusznie jest dumna z tej kolekcji i w pełni zrozumiała była chęć stworzenia dla niej wyjątkowej aranżacji. Mi samemu zależało na zaprojektowaniu wnętrza, które będzie odzwierciedlać jej charakter. Mogę powiedzieć, że czułem nałożoną przez samego siebie presję, aby nie zawieść oczekiwań firmy Deante jak i samego siebie. Po czasie zaryzykuję jednak stwierdzenie, że efekt końcowy wyszedł całkiem nieźle.

Czy nagrody, takie jak Red Dot czy Dobry Design sprawiają, że klienci są bardziej zainteresowani danym produktem?

MP: Świadomość klientów rośnie i takie informacje jak np. zdobycie tak prestiżowej nagrody może być dodatkowym argumentem przemawiającym za decyzją o zakupie danego produktu.

Która z kolekcji Deante okazała się najbardziej inspirująca lub wyjątkowa w kontekście projektowania wnętrz?

MP: Powinienem powiedzieć, że najbardziej inspirująca i wyjątkowa była kolekcja Silia – i taka ona jest bez dwóch zdań. Jednakże to kolekcja Arnika stanowiła dla mnie osobiście inspirację do stworzenia projektu, z którego jestem prawdziwie dumny i najbardziej się z nim identyfikuję.

Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu

Skomentuj:

Zrównoważone projektowanie: wywiad z projektantami wnętrz POPIELAKstudio

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej