Cięcie i przycinanie roślin

Cięcie i przycinanie roślin jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Z jednej strony cięcie i przycinanie roślin wpływa na kondycję i kwitnienie roślin, z drugiej zaś pozwala kształtować ich kształt i rozmiary.

Cięcie i przycinanie roślin niejedno ma imię: jak łatwo zgadnąć – nie wszystkie rośliny przycina się tak samo. Inaczej wygląda np. przycinanie krzewów, a inaczej przycinanie roślin domowych (doniczkowych).

Jak przycinać rośliny ogrodowe? I w tym wypadku nie ma jednej odpowiedzi, bowiem nieco inne zasady obowiązują w takich przypadkach, jak cięcie krzewów, a inne w takich jak przycinanie krzewów ozdobnych, żywopłotów z roślin iglastych, żywopłotów z roślin liściastych czy też przycinanie bylin. Pamiętać trzeba, że cięcie i przycinanie roślin musi odbywać się z użyciem odpowiednich, koniecznie bardzo ostrych narzędzi, by okaleczenia były w miarę małe.

Kiedy przycinać rośliny w ogrodzie? Zarówno wiosną, jak i latem, to zależy. Jak przycinać rośliny na wiosnę? Cięcie wiosenne wykonujemy na przełomie marca i kwietnia, w zależności od pogody. Młode rośliny w pierwszym roku po posadzeniu tniemy mocno, na ok. 10-15 cm nad ziemią, dzięki czemu intensywnie się zagęszczą i nabiorą właściwego kształtu.

Przycinanie roślin przed zimą. Wszelkie cięcie i przycinanie roślin należy ukończyć w sierpniu, co pozwoli im przygotować się do zimy: młode pędy zdrewnieją, staną się więc odporne na mrozy.

Przycinanie roślin domowych (doniczkowych). W każdym przypadku cięcia muszą być czyste. Nie pozostawiamy żadnych postrzępionych brzegów ani zbyt długich odcinków łodyg, które obumierają i gniją. Wszystkie używane narzędzia muszą być umyte i naostrzone. Uwaga! Nie każda roślina doniczkowa dobrze znosi cięcie i przycinanie. Nie lubią tego np. palmy.