Choroby roślin

Choroby roślin. Co nazywamy chorobą roślin? Co to są choroby roślin? To wszelkie dłużej trwające naruszenie równowagi w czynnościach życiowych rośliny przez jakikolwiek czynnik chorobotwórczy.

Choroby roślin. Jak rozpoznać choroby roślin? Tak jak w przypadku chorób ludzkich czy zwierzęcych, choroby roślin mają swoje objawy. Mączysty biały nalot na zielonych częściach roślin to mączniak prawdziwy. Brązowe plamy na liściach i szary nalot na pędach – mączniak rzekomy. Obfity, szary, puszysty nalot grzybni – szara pleśń. Rdzawe poduszeczki na liściach i pędach – rdza. Plamy na iglakach – osutka. Plamy na liściach – plamistość liści. Czarny nalot na liściach i igłach – sadzaki. Odporność na choroby roślin obniżają szkodniki roślin. Szkodniki roślin poznać można po objawach żerowania. I tak tarczki na pędach i liściach oznaczają, że mamy do czynienia z czerwcami. Wygryzione dziury w liściach to z kolei dzieło chrząszczy, gąsienic motyli, larw błonkówek albo ślimaków. Za zniszczone korzenie roślin odpowiadają larwy chrząszczy. Plamy na liściach to robota mączlików, a zniekształcone liście i pędy – mszyc.

Choroby roślin doniczkowych (choroby kwiatów doniczkowych). Zbyt duże albo zbyt słabe podlewanie, stosowanie niewłaściwego, często podawanego w zbyt dużych dawkach nawozu, niewłaściwa temperatura i wilgotność otoczenia prowadzą do osłabienia roślin, co sprawia, że łatwo o infekcje. Choroby roślin domowych najczęściej mają podłoże grzybicze, choć w grę mogą wchodzić też inwazje pasożytów. Co zwalcza grzyby wywołujące choroby roślin? Jak zwalczyć grzyby wywołujące choroby roślin? Mechaniczne sposoby polegają na usunięciu zaatakowanej części rośliny i zanurzeniu rośliny w wodzie zawierającej leczniczy preparat. Chemiczne zwalczanie chorób roślin polega na stosowaniu fugicydów niszczących grzyby, a naturalne – na , opryskiwaniu chorych roślin wywarem ze skrzypu lub pokrzywy, wciśnięciu w ziemię obranego ząbka czosnku, który działa grzybobójczo.