Ogródek ziołowy

Ogródek ziołowy to miejsce, w którym, rzecz jasna, hodujemy zioła w ogrodzie. Zielnik w ogrodzie, jest obowiązkowym elementem ogrodu w stylu wiejskim. Ogródek ziołowy możemy oczywiście założyć także w mieszkaniu czy na balkonie.

Jak założyć domowy ogródek ziołowy? Zacząć należy od przygotowania gleby. Trzeba ją dobrze przekopać, spulchnić i usunąć z niej chwasty. Większość ziół nie jest wybredna i na ogół dobrze rośnie w każdej ziemi, niemniej najlepiej im będzie w glebie przepuszczalnej, z dużą zawartością próchnicy. Nawożenie nie jest konieczne, wystarczy raz na kilka lat zasilić glebę kompostem lub obornikiem. Wokół ogródka ziołowego warto posadzić kwiaty (np. aksamitki), których zapach odstraszy szkodniki. Większość ziół wymaga słońca, dlatego ogrody ziołowe najlepiej zakładać w miejscach, w których go nie brakuje. I jak najbliżej domu, żeby zerwanie kilku gałązek nie wiązało się z wyprawę na drugi kraniec ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem jest ogródek ziołowy z palet – także w wersji wertykalnej.

Zioła w ogródku. Ogródek ziołowy powinien być bogaty różnorodnością hodowanych w nim roślin. Z pewnością powinny się w nim znaleźć zioła wieloletnie, takie jak estragon, koper włoski, lawenda, lubczyk, mięta, rozmaryn, rumianek, szałwia, szczypiorek czy tymianek. Co do tego? Bazylia, oregano, melisa, majeranek, lubczyk.

Jak założyć ogródek ziołowy na balkonie? Kupujemy rozsady w dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Gatunki jednoroczne, takie jak np. majeranek, wysiewamy wczesną wiosną, ale nasze zioła wystawiamy na zewnątrz dopiero po 15 maja, czyli po zimnej Zośce. Nasadzenia w ogródku ziołowym można zmieniać oraz uzupełniać w brakujące rośliny aż do jesieni. Warto pamiętać, by zioła stały w miejscu nasłonecznionym, zwłaszcza te pochodzące z południa Europy – im więcej słońca, tym więcej aromatu.