Co to jest szkło spienione?

Iwona Szczepaniak

Szkło spienione to oferowany od kilku lat materiał do izolacji termicznej płyt fundamentowych i dachów płaskich. Czy jego parametry i przeznaczenie są podobne jak popularnego styropianu?

szkło spienione
Fot. Krzysztof Surowiec
Szkło spienione lub piankowe (od ang. foam glass) jest lekkim, porowatym materiałem izolacyjnym. Powstaje głównie ze szkła odzyskiwanego z opakowań (między innymi butelek, słoików), które po roztopieniu poddaje się spienianiu, a następnie formuje z niego płyty lub bryłki.

Szkło spienione jest materiałem nieorganicznym, nie podlega więc korozji biologicznej, jest w 100 proc. odporne na grzyby pleśniowe, owady i gryzonie. Materiał ten ma dużą wytrzymałość na ściskanie, która nie zmniejsza się z upływem czasu. Nie zmienia się również kształt elementów wykonanych ze szkła spienionego; zawsze zachowują one pierwotną formę.

Różne rodzaje szkła spienionego

Ten materiał izolacyjny jest produkowany w dwóch odmianach: czarnej - o strukturze z zamkniętymi porami i gęstości około 140 kg/m3, oraz białej - o strukturze z porami otwartymi i gęstości około 300 kg/m3.

W budownictwie wykorzystuje się przede wszystkim czarne szkło. Dzięki pęcherzykom powietrza zamkniętym wewnątrz porów, jest ono lekkie i ma korzystniejsze parametry izolacyjne. Opór cieplny szkła nie ulega zmianie ze względu na całkowitą wodoszczelność i ma niemal zerową absorpcję wody. Rozszerzalność cieplna tego materiału jest podobna jak dla betonu i stali.

Warto jeszcze wspomnieć, że produkcja szkła piankowego wymaga użycia niewielkiej ilości energii - 80 kW/m3 (w procesie produkcji styropianu zużywa się około 2000 kW/m3). Powoduje to, że ma ono swoich zwolenników wśród ekologów i jest stosowane w budynkach zrównoważonych, w których dużą wagę przywiązuje się do całego cyklu życia budynku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Co to jest szkło spienione?