Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kupujemy wełnę mineralną

Filip Godecki

Planując docieplenie domu, warto rozważyć wybór wełny mineralnej. Materiał ten jest wprawdzie nieco droższy od popularnego styropianu, ma jednak szereg zalet.

wełna mineralna
Do ocieplania ścian zewnętrznych w systemie BSO stosuje się płyty z wełny
Fot. Rockwool
Wełna mineralna to doskonały materiał do ociepleń. Dzięki swej budowie (przede wszystkim dużej zawartości powietrza, które jest izolatorem termicznym) ma ona bardzo dużą zdolność do utrudniania przepływu (ucieczki) ciepła. Izolacyjność cieplna to jednak nie wszystko: wełna zapewnia też przegrodom wysoką odporność ogniową (jest niepalna) oraz chroni dom przed hałasem.

Zakres stosowania wełny jest bardzo duży. Od poddaszy (gdzie jest niezastąpiona), przez stropy i stropodachy, aż do ścian. W zasadzie jedynym miejscem w domu, gdzie jej stosowanie nie jest zalecane, są fundamenty i piwnice.

Kupowanie wełny mineralnej w praktyce

Zawsze warto polegać na rekomendacjach i opiniach innych użytkowników. By jednak upewnić się, że wełna, którą chcemy kupić, jest dobrej jakości, możemy przyjrzeć się atestom i certyfikatom, które znajdziemy na opakowaniu. Są one świadectwem procedur, jakie przeszedł produkt, oraz gwarantują jego zgodność z odpowiednimi normami i przepisami prawnymi.

Nie zawsze droższy materiał oznacza lepszy. Jednak zbyt niska cena powinna budzić nasze wątpliwości. Przy większych zakupach zawsze możemy spróbować uzyskać zniżkę lub też "polować" na promocje dobrych, ale droższych artykułów izolacyjnych.

Dom to długoletnia inwestycja, a nierozsądne oszczędności mogą nas w niedługim czasie słono kosztować poprzez większe wydatki związane z eksploatacją budynku lub nawet remontów.

Cena wełny podawana jest za metr kwadratowy. Aby kupić jej właściwą ilość, należy sprawdzić wymiary lub też liczbę metrów kwadratowych w opakowaniu (lub kilogramów, jeśli kupujemy granulat - na worku producent podaje, ile metrów sześciennych ocieplenia można z niego uzyskać). Wełnę kupuje się "od ręki" - w marketach, specjalistycznych składach, ale też w sklepach internetowych. Przy jej odbiorze powinniśmy sprawdzić, czy opakowanie nie jest naruszone i czy wełna jest sucha.

Rodzaje wyrobów z wełny mineralnej

Wełny mineralne produkowane są w różnych postaciach. Są to przede wszystkim maty i płyty o różnej gęstości i grubości, ale także granulat i otuliny do rur.

Maty. Wygodnie się je układa, gdyż łatwo się dopasowują i dokładnie wypełniają izolowaną przestrzeń. Są lekkie i sprężyste, o małej gęstości i dużym zakresie grubości (od 50 mm do 200 mm). Maty idealnie nadają się do ocieplenia stropodachów wentylowanych, poddaszy (użytkowych i nieużytkowych), stropodachów drewnianych oraz sufitów podwieszanych. Można nimi izolować także ściany działowe.

Maty z wełny kamiennej i szklanej sprzedawane są w postaci rolek; te z wełny szklanej występują również w formie prostokątnych arkuszy.

Płyty. Różnią się gęstością i twardością. Miękkie płyty mają gęstość od 20 kg/m3, półtwarde - 60-100 kg/m3, twarde zaś powyżej 100 kg/m3. Miękkie stosuje się do izolacji ścianek działowych, drewnianych stropów, sufitów podwieszanych, podłóg poddaszy nieużytkowych. Półtwarde służą do ocieplenia ścian zewnętrznych, podłóg, poddaszy użytkowych oraz stropodachów, twarde - do dachów płaskich. Popularne są również płyty dwugęstościowe (z wełny skalnej).

Płyty mają grubość do 240 mm oraz współczynnik x od 0,036 do 0,041. Mogą być dodatkowo utwardzane, na przykład welonem szklanym, siatką z drutu lub folią aluminiową.

Otuliny. Stosuje się jako izolację termiczną i akustyczną okrągłych kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, przewodów grzewczych oraz instalacji wodnej.

Otuliny mogą mieć dodatkowe powłoki chroniące przed rozrywaniem oraz poprawiające parametry produktu (co w praktyce umożliwia dobór otulin o mniejszej grubości). Niektóre otuliny można też uelastycznić w dowolnie wybranym miejscu, nie naruszając ich powłoki zewnętrznej i unikając cięcia na segmenty kolanowe. Otuliny mają grubość od 20 do 100 mm; współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,033 do 0,041 W/(mK).

Granulat. Jest to materiał "luzem", nieuformowany do postaci płyt lub mat (gęstość od ok. 30 kg/m3). Jego nazwa może wprowadzać w błąd, bowiem z wyglądu nie przypomina on granulek, ale strzępki porwanej wełny. Przeznaczony jest do miejsc trudno dostępnych, gdzie nie da się użyć wyrobów uformowanych: do wypełniania szczelin w ścianach wielowarstwowych z pustką powietrzną, do izolacji cieplnej stropodachów wentylowanych oraz stropów pod poddaszami nieużytkowanymi.

Wełna mineralna w tej postaci ma współczynnik przenikania ciepła od 0,037 do 0,042 W/(mK).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kupujemy wełnę mineralną