Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trendy 2021. Izolacja termiczna

Austrotherm

Szare styropiany Austrotherm Premium czy Therma? Wybór należy do Ciebie!

trendy 2021 budownictwo budowa domu materiały budowlane materiały wykończeniowe energooszczędność izolacja termiczna współczynnik  U okna dachowe  okna połaciowe
Szare styropiany Austrotherm Premium i Austrotherm Therma
Fot. Austrotherm

Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu?

  • Zwróć uwagę na deklarowaną przez producenta lambdę (D), czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Jest on zależny od gęstości styropianu. Im więcej „styropianu w styropianie”, tym waga w przeliczeniu na 1 m3 jest wyższa i tym więcej uzyskasz z ocieplenia. Zapamiętaj, że im wyższa gęstość styropianu, tym niższa i lepsza lambda. Im niższa lambda, tym lepszy styropian, a przez to możliwość zastosowania mniejszej grubości. To również dodatkowa oszczędność poprzez zużycie mniejszej ilości siatki, kleju i tynku.
  • Nie wybieraj styropianu o gęstości niższej niż 11 kg/m3. Poniżej tej gęstości styropiany nie spełniają wymaganych parametrów wytrzymałościowych – TR (wytrzymałość na rozrywanie) i BS (wytrzymałość na zginanie), szczególnie istotnych podczas docieplania ścian zewnętrznych budynków.
  • Weź pod uwagę, że im słabsze parametry wytrzymałościowe, tym większe ryzyko braku wytrzymałości elewacji i konieczność jej przedwczesnej utylizacji lub demontażu. To niesie za sobą koszty pozbycia się odpadów, wykonania nowego docieplenia od podstaw oraz skrócenie przewidywanego okresu oszczędności wydatków na ogrzewanie.
  • Ceny energii stale rosną. Nieocieplony dach, ściany i piwnica powodują niekontrolowaną utratę ciepła, którą nawet w 70% można wyeliminować. Dlatego pamiętaj, że płyty styropianowe stanowią jedynie około 15% kosztów ocieplenia, więc wybierz świadomie, aby Twój wydatek przyniósł Ci maksymalne oszczędności.

Czy szary styropian jest cieplejszy niż biały?

Szara płyta styropianowa ma zdecydowanie lepszą (czyli niższą) wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda niż standardowa biała płyta styropianowa. Zestawiając ten parametr z grubością płyty, otrzymujemy tzw. opór ciepły warstwy izolacji, który jest najbliższy określeniu „cieplejszy”. Przekładając to na budowlaną rzeczywistość, porównując szarą płytę o λD≤≤0,031 W/mK z białą płytą styropianową o λD≤0,045 W/mK o tych samych grubościach, tą „cieplejszą” czyli o zdecydowanie większym oporze cieplnym będzie płyta szara. Różnica w izolacyjności termicznej tych płyt może wynosić ponad 30%. W powyższym zestawieniu, przy różnicy grubości termoizolacji, sięgającej niejednokrotnie nawet 8 cm, zastosowanie szarych płyt pozwoli m. in. na zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.

Skomentuj:

Trendy 2021. Izolacja termiczna