Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewno termowane

red.

Drewno termowane to drewno przetrzymywane w temperaturze od 180 do 230 stopni Celsjusza. Tę metodę stosowali ją już Wikingowie przy budowie swych łodzi, aby były trwałe.

drewno termowane
Jesion poddawany obróbce termicznej czyli tak zwane thermo drewno jest materiałem idealnie nadającym się na deski tarasowe
Fot. www.dombal.com.pl
Termowanie to innymi słowy wygrzewanie. Polega ono na modyfikowaniu właściwości drewna za pomocą wysokich temperatur oraz pary wodnej. W wysokich temperaturach dochodzi do zmian struktury cukrów w nim zawartych (karmelizacji), przez co stają się one nieprzyswajalne dla organizmów żywych typu szkodniki, grzyby, bakterie itp. Karmelizacja cukrów w drewnie skutkuje uzyskaniem ciemnobrązowej barwy i stąd zainteresowanie stosowaniem go na podłogi, bowiem kolor równie trwały, można osiągnąć tylko poprzez olejowanie drewna.

Dzięki termowaniu drewno ponadto ma mniejszą zdolność pochłaniania wody i wzrastają jego możliwości izolacyjne, aż o 25%.

Kolejną ciekawą właściwością, jaką drewno nabywa w wyniku tremowania, jest skurcz objętościowy, który maleje średnio o 50% i stąd jest to materiał, który można rozważać do zastosowania na ogrzewanie podłogowe.

Termowanie drewna jest procesem nie tylko bardzo prostym, ale również w pełni ekologicznym - do obróbki nie używa się żadnych środków chemicznych, bazuje się jedynie na poddawaniu drewna wysokiej temperaturze, gazu obojętnego oraz wody.

Dzięki takiej obróbce drewno doskonale nadaje się do aplikacji zewnętrznych na: tarasy, elewacje budynków, wiaty, okna, drzwi, czy meble ogrodowe, ale także wewnątrz domu, na podłogi w łazienkach, kuchniach czy saunach. Najistotniejsza jest jednak tutaj trwałość, deski z drzewa termowanego przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć przez kilkadziesiąt lat, dzięki czemu nie mają sobie równych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drewno termowane