Drewniane domy z prefabrykatów

Tekst: Leszek Szczepaniak, Wojciech Nitka
05.05.2012 , aktualizacja: 23.10.2012 17:04
A A A Drukuj
To najszybszy sposób na budowę domu. Montowanie na budowie z elementów przygotowanych w fabryce pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale i osiągnąć wysoką jakość.
Drewniane domy z prefabrykatów nie zdobyły jeszcze w Polsce zaufania. Nic dziwnego: technologia to u nas młoda, a słowo "prefabrykacja" wciąż źle się kojarzy. Przypomina przede wszystkim bloki z wielkiej płyty, podczas gdy u nas wciąż za najsolidniejsze uchodzą domy murowane w tradycyjny sposób - cegła po cegle.

Bądźmy szczerzy. Poglądy te są przestarzałe i nie na czasie. Dom prefabrykowany można nie tylko wznieść w ekspresowym tempie (zmontowanie elementów do stanu surowego zamkniętego zajmuje 2-3 dni), ale też znacznie łatwiej zapewnić mu wysoką jakość. Elementy domu przygotowane w suchej i ciepłej hali fabrycznej, niezależnie od pogody, są lepsze niż zmontowane na placu budowy. Zwłaszcza gdy dom ma zostać wybudowany w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, która wymaga od wykonawców szczególnie dużej precyzji.

Prefabrykacja szkieletu

Prefabrykacja elementów ścian, stropów i dachów może mieć różny zakres. Minimalny to tzw. prefabrykacja otwarta, czyli montowanie w fabryce konstrukcji ścian (słupów, podwalin oraz oczepów) i pokrycie ich płytami poszycia - bez wypełniania ścian izolacją cieplną. Podobnie można prefabrykować elementy stropu.

W najbardziej zaawansowanej prefabrykacji, zwanej zamkniętą, ściany - po wypełnieniu izolacją cieplną - są w fabryce w całości wykańczane: po stronie wewnętrznej płytą gipsowo-kartonową, a po stronie zewnętrznej - warstwą elewacyjną. W prefabrykatach ściennych montuje się też w fabryce stolarkę okienną i drzwiową, a także wszystkie instalacje. Prefabrykowana jest również konstrukcja dachu. Elementy więźby dachowej dostosowane do pokrycia dachowego montuje się na budowie. W najbardziej zaawansowanych systemach prefabrykacji konstrukcji dachowych na plac budowy przywożone są elementy połaci dachu z gotowym pokryciem. Dom o tak zaawansowanej prefabrykacji można zmontować w kilka lub kilkanaście godzin.

Jeszcze bardziej zaawansowana jest prefabrykacja modułowa. Polega ona na przygotowywaniu w fabryce przestrzennych elementów domów bądź też całych małogabarytowych budynków. W mniej zaawansowanych wariantach z modułów składa się kolejne pomieszczenia budynku. W bardziej zaawansowanych moduły mogą obejmować nawet pół budynku lub - gdy jest on nieduży - całą kondygnację, a konstrukcja dachu może stanowić jeden moduł. Dom w konstrukcji modułowej można zmontować w ciągu kilku godzin.

Fundamenty

Prefabrykowane domy drewniane stawia się na gotowym fundamencie - najczęściej na płycie fundamentowej. Powinien być on wykonany z dużą dokładnością, tak aby powierzchnia płyty była równa i płaska, a ewentualne odchylenie od poziomu nie przekroczyło 2 mm na całej długości ściany zewnętrznej budynku. Dlatego też, choć fundament może wykonać ekipa wynajęta przez inwestora, to lepiej zlecić jego przygotowanie firmie, w której został zamówiony dom (nawet gdy nie jest to wliczone w cenę). W ten sposób najłatwiej zapobiec sytuacji, w której niedokładności w wykonaniu fundamentu utrudniają montaż prefabrykatów. Niektóre firmy nie godzą się zresztą na to, by fundament wykonywał ktoś inny. Kiedy robią to same, mają gwarancję, że będzie należytej jakości.

Ściany zewnętrzne

Układ warstw ścian zewnętrznych w technologii prefabrykowanego lekkiego szkieletu drewnianego zapewnia trwałość, "oddychanie", a także energooszczędność budynku. Każda warstwa ściany pełni przypisaną jej funkcję. Pominięcie którejkolwiek z nich może pozbawić ścianę wymienionych właściwości. A oto typowy układ warstw ściany zewnętrznej (zaczynając od wewnątrz):

- płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe; są wewnętrzną warstwą wykończeniową;

- paroizolacja; ogranicza przepływ wilgoci do wnętrza ściany, a tym samym chroni izolację i konstrukcję budynku przed zawilgoceniem;

- izolacja cieplna; warstwa wełny mineralnej bądź też coraz popularniejszej izolacji z włókien celulozowych; minimalna grubość tej warstwy wynosi 140 mm;

- poszycie zewnętrzne; usztywnia konstrukcję szkieletu ścian; stanowi również izolację akustyczną ściany zewnętrznej, a także podkład pod materiały elewacyjne; wykonuje się je zazwyczaj z drewnopochodnych płyt o wysokiej odporności na wilgoć (OSB/3 lub wiórowych V-100);

- wiatroizolacja; chroni płyty poszycia (i dom) przed wodą i wilgocią z zewnątrz; zapewnia też odprowadzanie pary wodnej nagromadzonej wewnątrz ściany na zewnątrz budynku, a ponadto chroni budynek przed wychładzaniem przez wiatr;

- wykończenie zewnętrzne ściany; może to być siding winylowy lub oblicówka drewniana, ale także tynk na styropianie albo obmurówka z cegieł klinkierowych.

Gotowe do montażu elementy mają kanały instalacyjne, które znacznie ułatwiają podłączenie rur wodno-kanalizacyjnych oraz prowadzenie przewodów elektrycznych.

Stropy

Ich konstrukcję stanowią belki drewniane lub prefabrykowane elementy stropowe. Zwykle wypełnia się je wełną mineralną pełniącą funkcję izolacji akustycznej i obija od góry płytami OSB/3, a od dołu - płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi.Zobacz także