Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wykończenie elewacji - siding

Anna Ukielska

Siding to okładzina z paneli imitujących deski. Tworzywo, z którego są zrobione, to modyfikowane PVC, wzbogacane podczas produkcji o tlenek tytanu, plastyfikatory oraz stabilizatory. Dodatki te zwiększają wytrzymałość materiału i trwałość kolorów oraz poprawiają odporność okładziny na czynniki atmosferyczne (mróz, słońce, deszcz czy wiatr).

siding
Dom z elewacją z sidingu
Fot. Gamrat
Panele mają zazwyczaj wymiary około 200 mm × 4000 mm. Grubość ich ścianek to zaledwie 1-1,2 mm. Okładzina jest więc bardzo cienka, ale jednocześnie wytrzymała - panele robi się z dwóch zespalanych na gorąco warstw materiału, co zapewnia im trwałość. Od wewnętrznej strony siding zwykle jest szary, od zewnętrznej - barwiony na różne (głównie pastelowe) kolory i wytłoczony we wzór słojów drewna. Ciekawą alternatywą dla zwykłych paneli "deskowych" jest siding, który po ułożeniu na elewacji wygląda jak ściana z drewnianych bali. Jego dodatkową zaletą jest to, że wewnątrz "bali" ukryta jest warstwa izolacji ze styropianu.

Montaż sidingu

Siding montuje się do rusztu drewnianego, zamocowanego do ściany. Pomiędzy jego elementami zazwyczaj układa się ocieplenie ze styropianu lub wełny mineralnej.

Choć układanie elewacji z sidingu wydaje się banalnie proste, nie wolno lekceważyć zaleceń producenta. Trzeba pamiętać, że jest to materiał o dużej rozszerzalności cieplnej, dlatego ważne jest zapewnienie mu możliwości "ruchu" (niedopuszczalne jest na przykład sklejenie paneli).

Uwaga! Siding to nie same panele, ale cały system, wraz ze wszystkimi elementami pomocniczymi (jak listwy startowe i kończące, profile drzwiowe i okienne, rozety wentylacyjne itp.). Wykonując elewację, nie powinno się z nich rezygnować.

Konserwacja i trwałość sidingu

Dobrze położony siding wytrzyma nawet 50 lat. Nie wymaga żadnej konserwacji poza myciem. W razie uszkodzenia, pojedynczy panel łatwo da się wymienić.

Cena sidingu

Koszt 1 m2 elewacji z sidingu winylowego to 20-50 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Wykończenie elewacji - siding