Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Betonowe schody zewnętrzne do poprawy

Jan Wrześniak

Schody wejściowe do mojego domu miały być zrobione z betonu. Jednak przy ich wylewaniu wykonawca się pomylił. Swój błąd skorygował, doklejając do betonu docięte elementy z bloczków z betonu komórkowego. Później całość wykończył płytkami ceramicznymi. Po dwóch latach płytki zaczęły odpadać, a na murku przy schodach pojawiły się pęknięcia. Dlaczego? Maciej M., Złotów

schody zewnętrzne
Schody w stanie surowym; widać, że najwyższy stopień znajduje się o kilka centymetrów niżej niż poziom płyty spocznika
Fot. Andrzej Maćkowiak
Jak poprawić geometrię schodów?

Stopnie schodów powinny mieć równą wysokość. Ich wykonanie w stanie surowym nie powinno sprawiać kłopotu, jeśli przy wymierzaniu weźmie się pod uwagę różnice poziomów gruntu oraz podestu wyjściowego. Trzeba też pamiętać o tym, by stopnie były niższe o grubość wykończenia, a stopień pierwszy (przy ziemi) był jednocześnie wyższy o grubość chodnika przed domem. Zdarza się, że wykonawcy - z różnych przyczyn - popełniają błędy. Skutkiem jest najczęściej niejednakowa wysokość stopni, która komplikuje wykończenie schodów i sprawia, że niewygodnie się z nich korzysta. Takie stopnie koniecznie należy wyrównać. Nie można jednak do tego użyć betonu komórkowego. Choć daje się on łatwo obrabiać (można go ciąć nawet na cienkie plastry), to łatwo wchłania wilgoć. Nie chroni go przed nią - wbrew powszechnej opinii - okładzina wykończeniowa. Gdy wilgoć wniknie w beton komórkowy i zamarznie, rozsadzi go, powodując odspajanie wykończenia i niszczenie konstrukcji schodów.

Duże korekty geometrii schodów powinno się robić tylko przy użyciu betonu. Do eliminacji niewielkich różnic stosuje się zaprawę cementową.

W jaki sposób naprawić schody zewnętrzne?

Dobrze przygotowane podłoże to pierwszy krok do sukcesu. Dlatego ze schodów trzeba usunąć całą okładzinę wraz z pozostałościami starych zapraw, resztek doklejonego betonu komórkowego i luźnych fragmentów zwykłego betonu. Dopiero wtedy można rozpocząć prace wyrównujące wysokość stopni.

Gdy różnica wysokości jest duża, schody trzeba nadbudować. Najlepiej to zrobić betonem o takich samych lub lepszych właściwościach (przynajmniej tej samej klasy, z którego początkowo wykonano schody). Podczas przygotowania mieszanki betonowej warto do niej dodać środek hydrofobizujący, który ograniczy nasiąkliwość betonu, a tym samym zwiększy jego trwałość. Bardzo ważne jest dobre powiązanie nowego betonu ze starym. By to osiągnąć, konieczne jest porządne zwilżenie podłoża. Zapobiega się w ten sposób odciąganiu wody ze świeżo wylanego betonu. Przyczepność nowej warstwy można zwiększyć dodatkowo przez dodanie do mieszanki betonowej odpowiedniego środka.

Jeśli korekta wysokości stopni jest niewielka, można do jej wykonania wybrać jeden z dostępnych na rynku systemów naprawy betonu. Składają się one z kilku uzupełniających się produktów, z których wykonuje się poszczególne warstwy wyrównujące. Dobrze jest zlecić wykonanie remontu doświadczonej ekipie, najlepiej takiej, która została przeszkolona przez producenta wybranego systemu. Łatwo wtedy bowiem ustalić, kto bierze odpowiedzialność za ewentualne błędy.

Kiedy okładzina schodów może odpadać?

Do wykończenia schodów zewnętrznych nadają się tylko materiały mrozoodporne o niewielkiej nasiąkliwości (nieprzekraczającej 3%), odporne na ścieranie i o powierzchni uniemożliwiającej poślizgnięcie. By nie odspajały się od podłoża, powinno mieć ono odpowiednią nośność i stabilność. Przed ułożeniem okładziny podłoże należy też dokładnie oczyścić z brudu i kurzu. Do mocowania okładziny na schodach zewnętrznych i jej spoinowania należy stosować wodo- i mrozoodporne zaprawy. Wszystkie prace najlepiej wykonać w temperaturze od +5°C do +25°C.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Betonowe schody zewnętrzne do poprawy