Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pompy ciepła do c.w.u. lepsze niż elektryczne podgrzewacze

Małgorzata Smuczyńska

Pompy ciepła do c.w.u. zapewniają produkcję ciepłej wody w ciągu roku niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy jest pochmurno, czy mamy kotłownię pełną opału i - co najważniejsze - robią to trzykrotnie taniej niż elektryczne podgrzewacze wody.

7,8 tys. - Tyle powietrznych pomp ciepła do podgrzewania wody zamontowano w Polsce w 2013 roku
7,8 tys. - Tyle powietrznych pomp ciepła do podgrzewania wody zamontowano w Polsce w 2013 roku
Fot. Viessmann
Powietrzne pompy ciepła, których podstawowym zadaniem jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej (w skrócie c.w.u.), stają się na naszym rynku coraz bardziej popularne. Potwierdzeniem tego są badania opublikowane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Podano w nich, że w 2013 roku liczba tych urządzeń osiągnęła już połowę wszystkich zamontowanych pomp. W 2013 roku zamontowano w Polsce 7,8 tysięcy pomp ciepła do podgrzewania wody.

Dostępne na rynku pompy ciepła podgrzewające wodę do mycia różnią się budową oraz sposobem doprowadzenia powietrza.

Budowa pompy ciepła do c.w.u.

Pompy mogą mieć wbudowane lub osobne zbiorniki ciepłej wody (te ostatnie określane są przez instalatorów jako "nadstawki"). W pierwszym rozwiązaniu (czyli w tzw. pompach kompaktowych) pojemność zbiornika waha się zazwyczaj od 80 do 300 l. Ma on zatem, w zależności od średnicy, co najmniej 1,8-2 m wysokości.

Z kolei pompę z osobnym zbiornikiem stosuje się zazwyczaj w domach poddawanych termomodernizacji. W tej opcji można bowiem podłączyć do urządzenia istniejący już zasobnik. Należy przy tym zwrócić uwagę na moc "nadstawki". Trzeba ją dobrać tak, aby podgrzała wodę znajdującą się w zbiorniku do oczekiwanej przez użytkownika temperatury. Ponieważ pompa tego typu ma niewielkie wymiary (szer. 0,6, gł. 0,6, wys. 0,5 m), możemy ją zmieścić niemal w każdym pomieszczeniu.

Uwaga! Pojemność zbiornika zależy od liczby domowników, ich przyzwyczajeń higienicznych (czy wolą kąpiel w wannie, czy pod prysznicem) oraz wyposażenia łazienek (standardowy natrysk czy panel z deszczownicą). Jeżeli dobowe zużycie ciepłej wody w domu jest niewielkie, do obliczenia wystarczy przyjąć 15-30 l wody na osobę. Zatem dla czterech domowników pojemność zbiornika powinna wynosić 60-120 l. Jeśli chcemy mieć więcej ciepłej wody, powinniśmy przewidzieć 30-60 l na osobę, czyli dla czteroosobowej rodziny potrzebny jest zasobnik o pojemności 120-240 l.

Doprowadzenie powietrza do pompy ciepła

Do wyboru mamy pompy czerpiące ciepło z powietrza wewnętrznego bądź zewnętrznego. Pierwsze pobierają je z pomieszczenia, w którym się znajdują, lub z pomieszczeń sąsiednich. Nie musimy się jednak obawiać ich zbytniego wychłodzenia, bo łączny czas pracy pompy nie przekracza kilku godzin na dobę.

W drugim rozwiązaniu do pompy podłącza się przewody wentylacyjne. Wtedy urządzenie to może pracować nawet zimą, przy ujemnych temperaturach - najczęściej do -10°C (wtedy załącza się inne źródło ciepła).

Dla dociekliwych - jak działa pompa ciepła do c.w.u.

W urządzeniu tym wentylator doprowadza powietrze do wymiennika ciepła. Uzyskana z powietrza temperatura jest wystarczająca, aby w wymienniku odparował czynnik chłodniczy, który krąży w obiegu pompy. Następnie czynnik ten - już w postaci gazowej - jest sprężany. W wyniku wzrostu ciśnienia, wzrasta jego temperatura. Powstająca w ten sposób przegrzana para wpływa do skraplacza, gdzie następuje wymiana ciepła i przekazanie go do zbiornika c.w.u. Ze skraplacza gaz już w postaci ciekłej dopływa do zaworu rozprężonego, w którym następuje redukcja ciśnienia i temperatury. Ochłodzony czynnik ponownie wpływa do parownika i cykl się powtarza.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Pompy ciepła do c.w.u. lepsze niż elektryczne podgrzewacze