Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Światło przy schodach - tu zapalanie, tam gaszenie

Tekst: Andrzej Dubrawski

Jak zapalając światło przy wejściu na schody, zgasić je bez zbiegania z powrotem na parter?

Aby wygodnie i bezpiecznie poruszać się po dużym holu i salonie, warto zamontować przełączniki schodowe i krzyżowe
Aby wygodnie i bezpiecznie poruszać się po dużym holu i salonie, warto zamontować przełączniki schodowe i krzyżowe
Fot. Shutterstock
Każdy z nas wie, jak działa zwykły włącznik do światła. Wchodzimy do pokoju - włączamy, wychodzimy - wyłączamy. Ale co zrobić, jeśli chcemy zapalać i gasić światło z dwóch lub większej liczby miejsc w domu, na przykład na schodach, w holu lub w długim korytarzu? Z pomocą przychodzą wówczas przełączniki schodowe i krzyżowe.

Przełączniki schodowe

Montuje się je, jeśli chcemy włączać i wyłączać światło niezależnie z dwóch miejsc, np. na długim korytarzu czy schodach.

Przełączniki takie mają jeden klawisz, za pomocą którego włącza się i wyłącza światło. Często oznaczany jest on piktogramem z symbolem schodów.

Wewnątrz przełącznik schodowy ma trzy odpowiednio oznaczone zaciski elektryczne. Na jednym znajduje się strzałka skierowana do wewnątrz (czasami z dodatkową literą L), na dwóch pozostałych strzałki są skierowane na zewnątrz.

Podłączenie. W obu puszkach, w których montuje się przełączniki schodowe, muszą znajdować się po trzy przewody. W pierwszej puszce do pojedynczego zacisku podłącza się przewód fazowy (świeci się po dotknięciu do niego próbnika neonowego), w drugiej - przewód, przy którym próbnik ten się nie świeci. Pozostałe dwa przewody podłącza się do pozostałych zacisków w puszkach.

Z tyłu przełącznika powinno znajdować się schematyczne oznaczenie jego podłączenia. Nie jest ono jednak zbyt łatwe do odczytania i nie zawsze pomaga w przyłączaniu osprzętu.

Przełączniki krzyżowe

Jeśli światło chcemy włączać z trzech miejsc, to poza montażem dwóch przełączników schodowych trzeba też zainstalować między nimi jeden krzyżowy (lub więcej, jeśli światło będzie włączane z więcej niż trzech miejsc).

Przełączniki takie mają jeden klawisz, za pomocą którego zapala się i gasi światło. Wewnątrz znajdują się cztery odpowiednio oznaczone zaciski elektryczne. Na jednej parze zacisków widnieją strzałki skierowane do wewnątrz (czasami z dodatkową literą L), na drugiej - na zewnątrz. Klawisze przełączników krzyżowych oznaczone są symbolem podwójnego krzyżyka; jest to tzw. hash.

Podłączenie. W puszce, na której montuje się przełącznik krzyżowy, powinny znajdować się cztery przewody pojedyncze albo dwa podwójne.

Obwód składa się zawsze z przynajmniej dwóch przełączników schodowych i jednego krzyżowego, który znajduje się między nimi. Liczba zamontowanych przełączników krzyżowych zależy od liczby miejsc, z których dodatkowo będziemy chcieli włączać i wyłączać światło.

Ich przyłączenie jest bardziej skomplikowane. Do pojedynczego zacisku pierwszego przełącznika schodowego podłącza się przewód fazowy (świeci się na nim próbnik neonowy). Dopiero po jego przyłączeniu trzeba sprawdzić, na których przewodach pojawia się faza (w zależności od położenia przełącznika pojawiać się będzie na jednym lub drugim przewodzie). Rozpoznane w ten sposób przewody przyłącza się do zacisków przełącznika krzyżowego oznaczonych strzałkami skierowanymi do wewnątrz - obojętnie który przewód do którego kontaktu. Pozostałe dwa przyłącza się analogicznie.

Montaż

Wymiana starych przełączników schodowych i krzyżowych na nowe jest prostsza niż montaż ich w nowo budowanym domu - oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zostały dobrze zainstalowane. Demontując stary przełącznik, wystarczy jedynie zapamiętać, jak był podłączony.

Dużo trudniejsze okazuje się zamontowanie przełączników do nowej instalacji, zwłaszcza wtedy, kiedy przewody znajdujące się w puszkach rozgałęźnych (tych tuż pod sufitem) nie zostały jeszcze podłączone do sieci. Wtedy niezbędne przybory należy uzupełnić o miernik napięcia, względnie o kilka żarówek w oprawkach z luźno wyprowadzonymi przewodami zakończonymi zaciskami elektrycznymi. Służyć będą one jako zastępcze źródła światła przyłączane do wypustów oświetleniowych oraz do sprawdzania ciągłości przewodów.

Przed przystąpieniem do montażu przełącznika należy wyłączyć napięcie w instalacji elektrycznej. Jeśli stara instalacja jest zabezpieczona bezpiecznikami topikowymi, trzeba je całkowicie wykręcić! Pozostawienie częściowo wykręconych grozi porażeniem.

Obok przełączników schodowych i krzyżowych w domowej instalacji elektrycznej najczęściej wykorzystuje się włączniki i włączniki świecznikowe.

Włączniki mają jeden klawisz. Służą do załączania jednej lampy lub grupy lamp (np. rzędu halogenów) tylko z jednego miejsca.

Włączniki świecznikowe mają dwa klawisze. Jednym z nich załącza się jedną grupę lamp (np. część żarówek w żyrandolu), a drugim drugą. Klawisze działają niezależnie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Światło przy schodach - tu zapalanie, tam gaszenie