Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szklane schody - trudny detal

Tekst Michał Mikołajski

Szklane schody są, a jakby ich nie było: z jednej strony zapewniają wygodną i bezpieczną komunikację między parterem a piętrem, z drugiej - nie dzielą optycznie wnętrza i pozwalają maksymalnie je doświetlić.

szklane schody,schody,szkło hartowane,konstrukcja schodów,szkło
Szkło hartowane jest ok. sześciu razy bardziej wytrzymałe niż zwykłe. Jest też bardziej odporne na szok termiczny i uderzenia - nie powinno ulec uszkodzeniu, nawet jeśli spadnie na nie ciężki przedmiot.
Fot. Hanna Długosz
Grubość tafli szklanych i ułożonych między nimi folii z PVB musi obliczyć konstruktor, tak aby zapewnić stopniom i stropom odpowiednią wytrzymałość, a korzystającym z nich domownikom - wygodę i bezpieczeństwo.

Stopnie ze zdjęcia zostały zrobione z trzech tafli szkła hartowanego o grubości 12 mm każda, laminowanych folią PVB - skleja ona ze sobą szkło i wzmacnia stopnie. Aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się na mokrym szkle, w newralgicznych miejscach (na krawędziach stopni) zrobiono paski antypoślizgowe z matowej farby naniesionej metodą sitodruku. Zapewnia ona odpowiednią szorstkość i przyczepność. Ażurowe paski są prawie niewidoczne i nie zakłócają przejrzystości konstrukcji.

Strop ze zdjęcia zrobiono z takiego samego szkła. Na brzegach opiera się on na belkach ze stali kwasoodpornej i jest też podparty przez szklane żebra. Między powierzchnią belki stalowej a szkłem ułożono elastyczne przekładki, które mają zapobiegać zarysowaniu (zmatowieniu) szkła w miejscu podparcia, w trakcie odkształceń wynikających z pracy konstrukcji.

Żebra wykonano z dwóch warstw szkła po 10 mm i jednej warstwy folii PVB. Służą one do podparcia poszczególnych tafli (płyt) stropu oraz do usztywnienia całej jego powierzchni. Żebra są połączone z belkami stalowymi za pomocą specjalnie zaprojektowanych kieszeni ze stali kwasoodpornej. Między krawędzią żebra a powierzchnią stropu również znajduje się przekładka elastyczna.

Balustrady zrobiono ze szkła laminowanego złożonego z dwóch tafli szkła hartowanego po 8 mm i jednej warstwy folii PVB. Na górną krawędź barierek nałożono poręcz wykonaną z kształtownika ze stali kwasoodpornej. Zapewnia on pewniejszy uchwyt dla osób schodzących po schodach oraz chroni górną krawędź szkła, najbardziej narażoną na uszkodzenie.

Konstrukcję wsporczą pod schody oraz belki podtrzymujące strop zrobiono z prostokątnych profili z wytrzymałej i odpornej na korozję stali kwasoodpornej, wyszlifowanej do miękkiego, satynowego połysku. Również miejsca połączeń spawanych elementów zostały oszlifowane, dzięki czemu stały się prawie niewidoczne. Szklane stopnie oraz barierki zostały zamocowane do konstrukcji nośnej za pomocą filigranowych łączników ze stali kwasoodpornej. Przechodzą one przez otwory wywiercone w szklanych taflach, a odpowiednie rozwiercenie górnej części otworu pozwala na schowanie zewnętrznego "talerzyka" w grubości szkła. "Talerzyki" zostały dokręcone specjalnym kluczem dwusztyftowym, aby osoby niepowołane lub dzieci w trakcie zabawy nie mogły ich odkręcić zwykłym kluczem czy śrubokrętem. Między łącznikami a szkłem znajdują się elastyczne przekładki z tworzywa sztucznego chroniące przed "odszczypaniem" kawałka kruchego szkła w wyniku odkształceń pracującej konstrukcji.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Szklane schody - trudny detal