Kupujemy farby do wnętrz

Zbigniew Jankowski
19.06.2012 , aktualizacja: 18.06.2012 16:37
A A A Drukuj
Dobra farba do ścian i sufitów powinna być dostosowana swoimi właściwościami do podłoża, rodzaju pomieszczenia, w jakim ma być użyta, a także - możliwie korzystna cenowo

Dobra farba do ścian i sufitów powinna być dostosowana swoimi właściwościami do podłoża, rodzaju pomieszczenia, w jakim ma być użyta, a także - możliwie korzystna cenowo (Fot. Dyrup)

Tania czy droga? Akrylowa, winylowa czy lateksowa? Mniej czy bardziej matowa? Wybór farby do malowania wnętrz nie jest prosty, a przecież bardzo ważny; od niego zależy, czy malowanie ścian przebiegnie sprawnie, i czy z efektu będziemy zadowoleni przez długie lata.
W reklamie telewizyjnej uśmiechnięta pani kilkoma pociągnięciami wałka w okamgnieniu maluje cały pokój. Tym, którzy będą chcieli ją naśladować, nie zawsze uda się zrobić to bez żadnych problemów.

Jedną z przyczyn jest nieodpowiedni dobór farb. Często słyszymy o ich słabym kryciu, o plamach powstających na świeżo pomalowanych ścianach, łuszczącej się powłoce, kolorach wyglądających całkiem inaczej niż na próbce oglądanej w markecie budowlanym, lub niemożliwym do zamalowania starym kolorze.

Wybierając farbę do wnętrz, warto kupić taką, która będzie odpowiednia do rodzaju podłoża i powłok malarskich, jakie już na nim są. I nie ma tu znaczenia to, czy zlecimy malowanie wnętrz profesjonaliście, czy też zrobimy to samodzielnie.

Wcześniej warto również zdecydować o stopniu połysku i kolorze farby, zwłaszcza jeśli będzie on "trudny", na przykład ciemnozielony.

Dekoracyjne farby i tynki z domieszką brokatu lub migoczących kryształkówPowinniśmy też przyjąć, że nie ma farb "wiecznych", a wnętrza co kilka lat trzeba będzie odświeżyć.

Dobra farba do wnętrz powinna być matowa, aby na ścianach i sufitach nie tworzyły się refleksy świetlne. Matowe powłoki pozwalają również ukryć nierówności ściany. Farby z połyskiem uwydatniają takie defekty; nie zawsze też są "zmywalne" i "szorowalne", nawet gdy producenci tak je reklamują. Po kilku przetarciach szmatką często okazuje się, że na ścianie pojawiły się plamy.

Rodzaj farby

Ogólnodostępne farby przeznaczone do malowania wnętrz to wodne farby dyspersyjne, zwane też emulsyjnymi. Mają one dobrą przyczepność do podłoża, są trwałe i odporne na ścieranie. Można je stosować na wszystkie podłoża: tynk, beton, cegły, płyty gipsowo-kartonowe, drewno, a niektóre nawet na metal.

Farby emulsyjne są gęste i mają właściwości tiksotropowe (nie kapią). Nieco różnią się między sobą właściwościami. Zależą one od rodzaju zastosowanego spoiwa, którym najczęściej jest akryl, winyl albo lateks.

Tak naprawdę w sklepie nikt z nas nie pyta o ich rodzaj. Częściej szukamy farb przeznaczonych do konkretnych pomieszczeń: kuchni, łazienki, pokoju dziecięcego. I rzeczywiście, na tym możemy poprzestać, gdy decydujemy się na farby gotowe.

Generalnie, przyzwoita farba akrylowa powinna sprawdzić się w każdym wnętrzu, natomiast farby lateksowe i winylowe często są zupełnie nieodporne na wilgoć - puchną. Producenci nie ujawniają szczegółów składu swoich produktów. Niektórzy informują, że farby do łazienek są wzbogacone w dodatek grzybobójczy. Ich skuteczność trudno jednak ocenić w praktyce; co więcej - nie wiadomo również, na ile te środki grzybobójcze są szkodliwe dla mieszkańców. Owszem, w łazience, przy sprawnej wentylacji, poziom wilgotności powietrza - zwłaszcza zimą - waha się od 30 aż do 90% (w zależności od częstotliwości i intensywności jej użytkowania). W takim pomieszczeniu, na powłoce malarskiej wykonanej z dobrej jakości farby akrylowej, przy naprzemiennym wzroście i spadku wilgotności, nie widać żadnych zmian, poza normalnym zakurzeniem i zużyciem.

Często osoby, które mają małe dzieci oraz alergicy, szukają specjalnych farb, bez zawartości szkodliwych substancji. Tak naprawdę mają je wszystkie farby, również te z atestami Towarzystwa Alergologicznego. W jednych jest ich po prostu mniej, a w innych więcej, ale farby nigdy nie są zupełnie nieszkodliwe.

Cena a jakość

Rozpiętość cen farb do wnętrz jest duża (od 4 zł do ponad 30 zł za litr). Kierowanie się przy zakupie kosztem 1 litra często bywa błędem. Wydajność farb deklarowana przez producentów na opakowaniu, często odbiega od rzeczywistej na niekorzyść kupującego. Nie jest ona związana z ich gęstością, lecz z siłą krycia. Gęstej farby w postaci galaretki lub żelu nie da się nałożyć cienką warstwą; zwykle musi być gruba, ale niekoniecznie dobrze kryje.

Takie farby są wprawdzie niechlapiące, ale nie można ich rozcieńczać. Przez to nie nadają się jako podkład i nie można ich nanosić pędzlem. Dodatkowo mogą stwarzać problemy na styku różnych kolorów, a używanie do tego taśm malarskich nie zawsze daje zadowalający rezultat. Ostateczny koszt malowania tanimi farbami często nie będzie dużo mniejszy od użycia farb droższych, mimo dużej różnicy w cenie 1 litra.

Najdroższe są farby w ciemnych kolorach. Dlatego, jeśli przy wyborze farb do wnętrz kierujemy się przede wszystkim ceną, a kolory, jakie nam odpowiadają są jasne, taniej będzie kupić białą farbę dobrej jakości i samemu zabarwić ją pigmentami dostępnymi w wielu sklepach z artykułami malarskimi. Przy dużym zużyciu koszt malowania nimi będzie sporo niższy niż przy użyciu farb w kolorach gotowych, a jakość powłoki nie będzie dużo gorsza od niektórych z nich. Wymaga to jednak doświadczenia i przeprowadzenia kilku prób kolorystycznych.

Decydując się na dostępne w supermarketach farby w gotowych zestawach kolorystycznych, mniej powinniśmy zwracać uwagę na ich oryginalne, lecz mało mówiące o barwie nazwy, na przykład "dotyk wiatru", "pustynna burza", "lot pszczoły" czy "jedwabny puch". Nie zawsze są one warte swojej ceny bliskiej nawet 30 zł/l. Podobnie jest przy zakupie farb "pachnących" - pamiętajmy, że płacimy za zapach, czyli zbędny dodatek, który znika wkrótce po zakończeniu malowania.

Siła krycia

Niektóre farby reklamowane są jako jednowarstwowe, czyli kryjące już po pierwszym nałożeniu. W praktyce okazuje się, że taka powłoka jest nierówna i nie ma jednolitego połysku.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Brak komentarzy

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych