Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Likwidacja plam i zacieków na ścianach i sufitach

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Plamy i zacieki na ścianach i sufitach czasem trudno jest ukryć pod wieloma warstwami zwykłych farb. A nawet jeśli to się uda, to wcześniej czy później znów się pojawią. Dlatego warto sięgnąć po specjalne farby izolujące.

Żółtobrązowa plama w narożu przy suficie jest skutkiem awarii instalacji wodnej
Żółtobrązowa plama w narożu przy suficie jest skutkiem awarii instalacji wodnej
Fot. Sylwester Rejmer/Wiesław Rudolf (montaż)
Każdy chciałby mieć w domu czyste ściany, bez plam i zacieków. Zwłaszcza jeśli planuje wykończyć wnętrze farbą w jasnym kolorze. Tymczasem, nawet w nowych domach zdarza się, że na ścianach i sufitach pojawiają się różnego rodzaju plamy i zacieki. Oto najczęstsze przyczyny ich powstawania.

Żółtobrązowe, rdzawe ślady są zwykle wynikiem błędów popełnionych podczas wykonywania konstrukcji tarasu, balkonu lub dachu; pojawiają się także po awarii instalacji wodnej lub kanalizacyjnej.

Zszarzałe miejsca z ciemnymi plamami to skutek działania nikotyny i sadzy. Najczęściej można je zauważyć we wnętrzach dawno nieodnawianych, ogrzewanych piecami kaflowymi lub kominkiem.

Brudnoszare plamy są skupiskami grzyba pleśniowego. Ich przyczyną może być zawilgocenie ścian lub wysoka wilgotność, spowodowane niedostateczną wentylacją wnętrz ze zbyt hermetycznymi oknami.

Chropowaty biały lub żółtoszary osad to wykwity solne, czyli wytrącające się kryształki soli znajdującej się w wielu materiałach budowlanych. Powodem ich pojawienia się są źle ocieplone ściany zewnętrzne domu.

Maskowanie plam i zacieków

Tylko niewielkie zacieki udaje się niekiedy ukryć pod nową warstwą zwykłej farby. Na pewno nie ma sensu jej używać, gdy plamy są duże. Na ogół nawet po wielu próbach nie udaje się uzyskać jednolitej powłoki - plamy i zacieki "wyjdą" na powierzchnię każdej następnej warstwy, a zwykła farba może odspoić się od podłoża wraz z tynkiem.

Dlatego przed malowaniem, podłoże trzeba odpowiednio przygotować. Jeśli ściana jest mocno zagrzybiona, należy skuć tynk. Pozostałych zabrudzeń można pozbyć się ze ściany mechanicznie. Fragment, na którym znajdują się zacieki, przeciera się stalową szczotką lub gruboziarnistym papierem ściernym. Następnie starannie usuwa się pył i gruntuje. Jeśli ubytek jest duży, powinno się go wyrównać masą szpachlową. Po wyschnięciu, miejsce to wymaga dokładnego zeszlifowania bardzo drobnym papierem ściernym.

Powierzchnię, z której usunięto plamy i zacieki, zaleca się pomalować specjalną farbą. Preparaty tego typu wnikają głęboko w podłoże i tworzą elastyczną powłokę izolującą nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Zwykle takie farby wzmacniają podłoże oraz zabezpieczają przed grzybami i pleśnią. Nie jest konieczne dokładne "rozpoznanie" podłoża, ponieważ farby na plamy i wykwity są uniwersalne - można nimi pokrywać beton, tynki gipsowe lub cementowo-wapienne, płyty gipsowo-kartonowe, a także farby klejowe, tapety i drewno. Farby te bardzo dobrze kryją, a uzyskana powłoka jest matowa i łatwo daje się zamalować dowolną farbą emulsyjną.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Likwidacja plam i zacieków na ścianach i sufitach