Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Test preparatów do likwidacji plam i zacieków

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Spośród dostępnych na rynku preparatów do zamalowywania plam i zacieków wybraliśmy cztery i poprosiliśmy kilku właścicieli domów o ich wypróbowanie. Jedynym warunkiem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.

Preparat Zacieki-Plamy, producent Śnieżka
Preparat Zacieki-Plamy, producent Śnieżka
Fot. Paweł Kiszkiel, Andrzej Krasowki
Preparat Zacieki-Plamy, producent Śnieżka

Cena: 15 zł/0,4 l (37,5 zł/l)

Farba akrylowa do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie, oleju oraz innych tłuszczach na tynkach cementowo-wapiennych, płytach gipsowo-kartonowych itp. Zabezpiecza przed zagrzybieniem. Może być stosowana jako farba podkładowa (izolująca i wzmacniająca podłoże).

Sylwia Mróz: Farba ma bardzo gęstą konsystencję, a jej zapach niespecjalnie przeszkadza (zwłaszcza podczas generalnego remontu). Na rdzawe zacieki nanosiłam ją używając pędzla. Pierwsza warstwa po wyschnięciu była śnieżnobiała, ale spod niej prześwitywały żółte obwódki pozostałe po zaciekach wodnych. Dobrze przykryła je dopiero druga warstwa farby.

Katarzyna Buczyńska: Farba jest bardzo gęsta, zawiesista. Nie śmierdzi - ma zapach zwykłej farby do malowania ścian. Podczas nakładania pędzlem pokrywa miejsce zacieku równomiernie, dość cienką warstwą; nie spływa z pionowej powierzchni. Po wyschnięciu tworzy niewyróżniającą się grubością białą powłokę, bardzo dobrze tuszującą ciemne plamy.

Ocena: Bardzo skuteczna, bez trudu ukrywa duże zacieki. Bardzo dobrze się nanosi.



Interior Iso Primer, producent: Flügger

Cena: 27,87 zł/0,75l (37,16 zł/l)

Wodna, izolacyjna farba przeznaczona do nanoszenia na zabezpieczone i niezabezpieczone (surowe) elementy drewniane, na których występuje ryzyko przebarwień z nikotyny i zacieków wodnych. Według producenta, nadaje się również do malowania ścian i sufitów pokrytych tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi.

Małgorzata Krośnicka: Farba ma płynną konsystencję i neutralny zapach. Nakłada się ją cienką warstwą (wałkiem do farb emulsyjnych). Jednokrotne malowanie nie maskuje jednak rudych plam. Konieczne jest nałożenie drugiej warstwy, spod której również w niektórych miejscach przebijają jeszcze rdzawe zacieki. Farba dość szybko wysycha.

Wojciech Izdebski: Farba jest właściwie bezzapachowa. Choć ma niezbyt gęstą konsystencję, to dość dobrze się ją nanosi - nie chlapie, nie spływa, nie tworzy zacieków. Jedna cienka warstwa nie pokrywa ciemnych plam, a po naniesieniu i wyschnięciu drugiej warstwy są one ledwie widoczne. Po pomalowaniu ściany farbą nawierzchniową, odnowione miejsce się nie wyróżnia.

Ocena: Skuteczna, cienka powłoka dobrze pokrywa plamy. Szybko schnie.



Everal Primer, producent: Tikkurila

Cena: 32 zł/0,9 l (35,56 zł/l)

Matowa farba alkidowa do gruntowania surowych powierzchni drewnianych, suchego betonu, tynku, powierzchni szpachlowanych, cegły, gipsu, powierzchni uprzednio malowanych farbami wapiennymi lub klejowymi. Izoluje przebarwienia oraz podłoże uszkodzone przez wilgoć i plamy z wilgoci.

Sylwia Mróz: Farba jest bardzo gęsta. Trzeba uważać, by nie nabrać jej zbyt dużo, bo może skapywać podczas nakładania. Jednak dzięki takiej konsystencji dobrze kryje. Po naniesieniu pędzlem dwóch warstw farby - w odpowiednim odstępie czasu - widać jednak spod powłoki fragment intensywniejszego zacieku. Po wyschnięciu powłoka ma biały kolor.

Małgorzata Krośnicka: Farba ma bardzo gęstą konsystencję, przed zastosowaniem trzeba ją zamieszać. Przy nakładaniu wałkiem nie skapuje, dobrze kryje, ale rozprowadza się dość grubą warstwą. Po wyschnięciu pokryte farbą miejsce jest wyraźnie widoczne, choć bez zacieków. Farba ma też nieprzyjemny, intensywny zapach, który utrzymuje się w pomieszczeniu dość długo.

Ocena: Skuteczna, dobrze maskuje zacieki. Minus za ostry zapach i tworzenie grubej warstwy.



Renostyl Plus, producent: Dekoral/PPG Deco Polska

Cena: 16,5 zł/0,5 l (33 zł/l)

Ftalowa farba gruntująca do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, tłuszczach i plam nikotynowych. Ma właściwości farby podkładowej izolującej i wzmacniającej podłoże, długotrwale zabezpiecza powłokę farby w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci i rozwój grzybów pleśniowych.

Wojciech Izdebski: Farba ma płynną konsystencję i zapach rozpuszczalnika. Wymaga zamieszania przed zastosowaniem. Przy malowaniu wałkiem chlapie i brudzi wszystko dookoła. Farbę trudno jest równomiernie rozprowadzić cienką warstwą, tworzy zacieki. Dość dobrze kryje; po wyschnięciu dwóch warstw, ciemne plamy wokół okna nie są widoczne.

Katarzyna Buczyńska: Farba ma drażniący zapach farby olejnej oraz dość rzadką konsystencję. Przy malowaniu ścieka z pędzla, chlapie, a po nałożeniu na ścianę spływa, tworząc smugi. Dwie warstwy niezupełnie maskują zacieki - przebijają one spod białej powłoki. Pokryte farbą miejsce nie wyróżnia się z powodu grubości. Nietrudno będzie je ukryć pod warstwą farby nawierzchniowej.

Ocena: Skuteczna. Izoluje przebarwienia, ale trudno się ją nanosi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Test preparatów do likwidacji plam i zacieków