Żywe płoty

Tekst: Liliana Jampolska
13.09.2010 , aktualizacja: 26.04.2012 16:58
A A A Drukuj
Zielona ściana z grabu jest ładnym tłem dla innych roślin

Zielona ściana z grabu jest ładnym tłem dla innych roślin (Fot. Zbigniew Stachurski)

Rząd drzew lub krzewów posadzonych wzdłuż granicy działki to znacznie więcej niż ogrodzenie. To również dekoracyjny element ogrodu.
Ogrodzenie służy wyznaczeniu granic posesji, utrudnieniu dostępu do niej i zapewnieniu domostwu izolacji. Może to być pełna ściana z kamienia, cegieł czy elementów drewnianych, ażurowa przegroda z siatki metalowej, prętów czy desek albo żywopłot. Rząd drzew lub krzewów ma tę podstawową przewagę nad pozostałymi rodzajami ogrodzeń, że jest równocześnie składową częścią zielonej kompozycji ogrodu. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że nie tylko przycinane rośliny nadają się na żywy płot. Jest wiele gatunków, które wystarczy gęściej posadzić, aby zapewnić doskonałą przesłonę.

Prawie wyłącznie zalety

Żywopłot spełnia wszystkie funkcje dobrego ogrodzenia i oprócz tego ma jeszcze inne zalety.

- Drzewa i krzewy nawet w stanie bezlistnym zatrzymują kurz i pył.

- Gęsty żywopłot stanowi przeszkodę dla podmuchów wiatru. Latem ogranicza również napływ gorącego powietrza unoszącego się z nagrzanej słońcem jezdni.

- Zielony parawan zmniejsza natężenie hałasu poprzez rozpraszanie oraz pochłanianie fali akustycznej.

- Żywopłot jest ozdobą ogrodu, a widok zieleni działa kojąco na psychikę człowieka.

- Zwarta ściana z kolczastych gatunków roślin jest często znacznie trudniejszą przeszkodą dla intruza niż ogrodzenie z metalu, cegieł czy desek.

Żywopłot ma tylko dwa minusy.

- Zanim posadzone w rzędzie drzewa i krzewy utworzą ogrodzenie, trzeba niestety poczekać, aż rośliny osiągną większe rozmiary. Aby skrócić czas oczekiwania, można posadzić żywopłot na usypanym wzdłuż granic działki wale ziemnym.

- Rośliny składające się na żywopłot wymagają systematycznie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych: podlewania, nawożenia oraz cięcia (zwłaszcza w żywopłotach formowanych).

Rodzaje żywopłotu

Drzewa i krzewy nadające się na żywopłoty muszą odznaczać się odpowiednimi cechami. Są to: zwarty i niezbyt bujny wzrost, liczne odgałęzienia oraz zdolność do łatwego wytwarzania nowych pędów (dla żywopłotów ciętych).

Żywopłot naturalny czy formowany. Wiele drzew i krzewów nie trzeba specjalnie ciąć, aby uzyskać ładną przesłonę, skutecznie odgradzającą posesję. Wystarczy posadzić rośliny gęściej i dobrać gatunki, których naturalna wysokość odpowiada oczekiwanej wysokości żywopłotu. Na niecięty żywopłot niski (do 1 m wysokości) nadają się tawuła Bumalda, berberys Thunberga; na średni (1-2 m) - jaśminowiec wonny, żylistek szorstki, pęchęrznica kalinolistna; na wysoki (powyżej 2 m) - świerk kłujący, świerk biały, dąb szypułkowy odm. Fastigiata.

Trzeba wziąć pod uwagę to, że na wzrost roślin bardzo duży wpływ mają warunki glebowe i wodne. Dlatego, aby uzyskać oczekiwaną wysokość żywopłotu, zarówno naturalnego jak i formowanego, należy zapewnić roślinom jak najlepsze warunki.

Ważne jest również, by tworzyć zieloną przesłonę z gatunków, które się najlepiej do tego nadają. To znaczy, że nie powinno się na przykład specjalnie nisko ścinać drzew, skoro można żywopłot uformować z krzewów, które cechują się oczekiwaną przez nas wysokością.

Na żywopłoty formowane niskie poleca się bukszpan; na średniej wysokości - głóg, irgę, ligustr i berberys; a na wysokie - grab, śliwę, tuję.

Żywopłoty zimozielone czy z opadającymi liśćmi. Za zimozielonymi roślinami przemawia to, że utworzony z nich żywopłot jest ozdobą ogrodu i dobrą izolacją przez cały rok. Wybór gatunków nie jest jednak duży. Z roślin zimozielonych liściastych wykorzystywane są w zasadzie tylko bukszpan i ognik ciernisty, ponieważ inne gatunki tej grupy wymarzają w naszych warunkach klimatycznych. Natomiast doskonale znoszą zimę rośliny iglaste: jałowce, tuje, cis, choina kanadyjska, świerk. Należy tylko pamiętać, że rośliny zimozielone i iglaste są mniej odporne na zanieczyszczenie powietrza niż te, które zrzucają na zimę liście. Jeśli jednak chcemy je mieć, to wybierzmy gatunek, który charakteryzuje się większą odpornością: tuję (żywotnik), sosnę czarną lub modrzew europejski (wyjątkowy iglak, który zrzuca igły na zimę).

Krzewy i drzewa zrzucające jesienią liście rosną szybciej niż zimozielone, a więc szybciej uzyskamy z nich żywopłot. Poza tym w ciągu roku zmienia się ich wygląd, co też należy uznać za zaletę. Przede wszystkim zaś ze względu na duży wybór łatwo znaleźć gatunek, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom oraz lokalnym warunkom środowiskowym.

Żywopłot kwitnący czy obronny. Żywopłot nie musi być wcale zielonym monolitem. Można go bowiem utworzyć z efektownie kwitnących i owocujących roślin, na przykład z jaśminowców, forsycji, tawuł, pigwowców, śnieguliczek, pięciorników lub ogników szkarłatnych. Tego rodzaju żywopłoty znakomicie wyglądają, gdy zastosujemy obok siebie kilka gatunków roślin kwitnących jeden po drugim lub z liśćmi przebarwiającymi się jesienią bądź dekoracyjnymi owocami.

Zobacz także
  • Żywe płoty wasilewska101 18.04.08, 21:34

    rrzeczywiście żywopłot jest ozdobaogrodu .Ja również ogrodziłam swój ogróg bukszpanem ,mahonią,berberysem,forcysja i tawułka Nie wiem jakbędzie wygladac za kilka lat ,bo dopiero ma 3 lata »