NUMER 5/2010

(red.)

W tym numerze: ABC dobrego domu - okna: wybór, zakup, montaż; *Nowy kominek z płaszczem wodnym; *Jak poprawić wentylację naturalną; *Wanny do małych i dużych łazienek; *Udana przebudowa małego domu w okazałą willę; *Ubezpieczamy dom w budowie; *Podjazdy z bruku i kostki; *Zielone pnącza na wiatę i altanę; *Podłogi drewniane na ogrzewaniu podłogowym; *Bliźniak - czy warto go budować; *Jak poprawnie podłączyć grzejniki; *Renowacja i konserwacja drewnianych elewacji

Numer majowy miesięcznika Ładny Dom
Fot. Ładny Dom
NOWOŚCI

System montażu folii dachowych, cieplejsze ściany, blachodachówka, kocioł na pelety, kostka betonowa, wyłączniki zmierzchowe, rzeźbiona poręcz.

WIZYTY

Dom z wnętrzem

Przebudowa w Radości - Dom był niepozorny, zaniedbany i zbyt mały dla czterech osób, lecz stał na działce, którą zachwycili się gospodarze. Po przebudowie, wśród starych drzew, pyszni się teraz duży, reprezentacyjny budynek.

PRZED DECYZJĄ

Scenariusze domów

Budowanie w duecie - Dom bliźniaczy ma swoje zalety - działkę kupujemy na spółkę, budowa też może być tańsza. Ogrzanie bliźniaka jest mniej kosztowne, a życie w nim łatwiejsze, gdy tuż obok mamy życzliwych sąsiadów. Jeśli jednak ich brak, mogą dopaść nas rozmaite problemy.

Projekty

Dom na dzisiejsze czasy - Nowoczesny, czyli dobrze dopasowany do współczesnego stylu życia i... szybujących cen energii. Energooszczędny, multimedialny, ale niekoniecznie o awangardowej bryle.

BUDOWA

Podłogi

Drewno na ogrzewaniu podłogowym - Jeśli wybierzemy odpowiedni gatunek drewna i rodzaj parkietu, nie ma przeszkód, by ułożyć go na ogrzewanej podłodze.

ABC dobrego domu

Okna - Plastikowe czy drewniane? Z podwójną szybą czy trzyszybowe? Wyposażone w wielofunkcyjne okucia, czy jak najprostsze? Gdy kupujemy okna, takich pytań jest mnóstwo. A odpowiedź jedna - dostosowane do naszych potrzeb i możliwości.

Izolacja łazienki

Malowanie folią - Płytki ceramiczne królują na łazienkowych podłogach i ścianach. Nie chronią ich jednak przed wilgocią. Chyba że zastosujemy izolację przeciwwilgociową, zwaną folią w płynie.

Ogrzewanie

Dobre i złe podłączenia grzejników - Od sposobu podłączenia zależy, czy grzejnik będzie pracować wydajnie. Ale wpływa on też na estetykę pomieszczeń i wygodę sprzątania.

Nowoczesne okna dachowe

Latem chronią przed upałem - Osłony okienne zapobiegają przegrzewaniu się wnętrz. Dzięki nim na poddaszu można przetrwać upalne lato nawet bez klimatyzacji.

Łazienka

Wanny do małej i dużej łazienki - Wybieramy wannę, która gabarytami będzie pasowała do metrażu pomieszczenia, a przy tym da się w niej wygodnie wykąpać.

Odkurzacz centralny

Decyzja pod koniec budowy - Centralny odkurzacz da się zamontować nawet na etapie prac wykończeniowych.

Sprawdzone sposoby

Bielona drewniana podłoga - Swój kolor zawdzięcza ługowaniu. Można je przeprowadzić samodzielnie.

REMONT

Konserwacja drewna

Odnawianie elewacji drewnianych - Nowoczesne impregnaty i lakiery skutecznie chronią drewniane oblicówki przed słońcem, deszczem i szkodnikami.

Narzędzia...

...do usuwania starych powłok z drewnianych elewacji - Przyspieszą i ułatwią renowację drewnianej fasady. Przydadzą się też do innych prac.

Ogrzewanie

Kominek jak kocioł - Zimowe mrozy mocno obciążyły domowe budżety. Sposobem na obniżenie wydatków może być wymiana kominka na model z płaszczem wodnym.

Akcesoria dachowe

Wygodniej i bezpieczniej na dachu - Ławy, stopnie kominiarskie czy bariery przeciwśniegowe - niewielu inwestorów pamięta o nich w czasie krycia dachu.

Wentylacja

Jak poprawić wentylację grawitacyjną - Raz do roku warto sprawdzić, jak działa wentylacja i poprawić jej słabe punkty. Typowym kłopotom łatwo zaradzić.

Instalacja elektryczna

Koniec z porażeniem prądem - Wymieniamy starą tablicę z topikowymi bezpiecznikami na nowocześniejszą i bezpieczniejszą rozdzielnicę.

WOKÓŁ DOMU

Podjazd

Kostka od bramy do garażu - Radzimy, jak zrobić wygodne i trwałe podjazdy z kostki betonowej.

Mała architektura

Zielone ściany od wiosny do jesieni - Pnącza osłonią taras i ukryją mało dekoracyjne sprzęty. Nie są wymagające - wystarczy, jeżeli stworzymy im po prostu odpowiednie warunki do "wspinaczki".

GORĄCA LINIA

Mokre drewno w kominku

Ile dostaniemy za brak prądu?

Folie refleksyjne

Pompa ciepła i co jeszcze

PRAWO i PIENIĄDZE

Kupno-sprzedaż

Umowa z fachowcem - Do wszelkich prac trzeba rozważnie wybierać fachowców i podpisywać z nimi w miarę szczegółowe umowy.

Ubezpieczenia

Dom ubezpieczony - Mądrze wybrana polisa zabezpieczy dom przed skutkami rozmaitych nieszczęść.

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów

Prezentacja jedenastu projektów z ośmiu pracowni architektonicznych.

Skomentuj:

NUMER 5/2010