Darowizna pieniężna

odpowiada Małgorzata Kapelusiak
19.01.2011 , aktualizacja: 19.01.2011 15:38
A A A Drukuj
Umowa darowizny między darczyńcą a obdarowanym powinna być sporządzona w formie pisemnej

Umowa darowizny między darczyńcą a obdarowanym powinna być sporządzona w formie pisemnej (Rys. Małgorzata Ślińska)

Mój wnuk zamierza rozpocząć budowę domu i chciałbym wesprzeć go finansowo. Co należy zawrzeć w umowie darowizny i czy w związku z nią wnuka będą obciążały jakieś koszty? Jak to zrobić, by przekazanie wnukowi pieniędzy było zgodne z prawem? F.B., Warszawa
Obecnie nie płaci się podatku od darowizn dokonanych wśród członków najbliższej rodziny. Zwolnienie od podatku od darowizn dotyczy następujących osób: małżonków, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, prawnuków, pasierbów, ojczyma, macochy i rodzeństwa. Nie dotyczy ono zatem zięciów, synowych i teściów.

Darowizny małe i duże

Otrzymane darowizny podzielić można na dwie grupy:

- te, których wartość nie przekracza kwoty 9637 zł,

- i te powyżej tej kwoty.

Jeśli kwota darowizny nie jest większa niż 9637 zł, nie trzeba tego zgłaszać do urzędu skarbowego. Gdy jest większa - zgłoszenie do urzędu jest obowiązkowe.

Gdy darowizny dokonano na rzecz osoby niepełnoletniej, zgłoszenia dokonują jego prawni opiekunowi - najczęściej rodzice. Jednak to obdarowane dziecko pozostaje właścicielem pieniędzy lub rzeczy; rodzice natomiast do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności zarządzają jego majątkiem, starając się go nie uszczuplić i w każdej decyzji kierować dobrem dziecka. Nad prawidłowością zarządu rodziców czuwa sąd rodzinny.

Warunki zwolnienia

Poza bliskim stopniem pokrewieństwa i sporządzeniem umowy, trzeba jeszcze pamiętać o spełnieniu następujących warunków:

- otrzymaną darowiznę należy zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia zawarcia umowy darowizny;

- darowizny pieniężne muszą być przekazane na konto bankowe lub imiennie, przekazem pocztowym; dowód przekazania na konto lub odcinek dla wpłacającego należy dołączyć do zgłoszenia.

Uwaga! Jeśli wręczymy pieniądze bezpośrednio obdarowanemu - będziemy musieli zapłacić od nich podatek.

Warto w tym miejscu nadmienić, że jeśli ci sami członkowie rodziny cyklicznie są stronami umowy darowizny (np. ojciec corocznie obdarowuje swoją córkę) - zgłoszenie jest wymagane tylko wtedy, gdy wartość majątku uzyskanego od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat (łącznie z ostatnią darowizną) przekracza kwotę 9637 złotych.

Niezbędne zgłoszenie

Zgłoszenia dokonuje się na specjalnym formularzu SD-Z2 (dostępnym w urzędzie skarbowym lub na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl - zakładka podatki/formularze podatkowe), wskazując w nim następujące dane:

- miejsce i cel składania zgłoszenia,

- dane osobowe identyfikujące obdarowanego (nabywcę) i darczyńcę wraz z ich adresami zamieszkania (obdarowany podaje także numer NIP);

- tytuł nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych - tutaj będzie to darowizna,

- dane dotyczące stosunku osobistego nabywcy do osoby,

od której doszło do nabycia (dane te pozwalają urzędowi skarbowemu na określenie, czy wskazane osoby są odpowiednio blisko spokrewnione i mogą skorzystać ze zwolnienia),

Zobacz także
  • Darowizna pieniężna mmmllmmm 07.09.13, 13:13

    Kilka darmowych wersji umowy darowizny dostępnych jest tutaj: edytowalne darmowe wzory umowy darowizny »

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych