Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zaokrąglony narożnik na elewacji domu

Odpowiada Jan Wrześniak

Niebawem planuję zacząć budowę domu. W projekcie, który wybrałem, jedna ze ścian ma kształt łuku (nie ma narożnika pod kątem 90 stopni). Czy taka ściana jest trudna do wybudowania i jak się ją ociepla? Jarosław P.

budowa domu
Zaokrąglony narożnik
Fot. Katarzyna Cal-Buczyńska
Nadanie ścianie zaokrąglonego kształtu jest możliwe do wykonania, bez względu na to, w jakiej technologii będzie ona zbudowana.

Zaokrąglony narożnik

Od sposobu wykończenia elewacji zależy ostateczny wygląd domu. Czasem wystarczy jakiś prosty zabieg - na przykład zaokrąglenie narożników ścian zewnętrznych - by podkreślić kształt budynku.

Ich wykonanie nie jest jednak łatwe i wymaga doświadczenia zarówno od architekta, jak i wykonawcy.

Narożniki takie najlepiej prezentują się na prostych domach o geometrycznej bryle; budynek o zbyt skomplikowanym kształcie mogłyby oszpecić.

Do projektu domu powinny zostać dołączone właściwie rozrysowane detale naroży. Dokładne rysunki znacznie ułatwią bowiem ich wykonanie.

Zaokrąglenia w ścianie jednowarstwowej

Zaokrąglenia - zarówno o niewielkich, jak i dużych promieniach - najprościej jest ukształtować w ścianach budowanych z betonu komórkowego. Łatwo jest bowiem wyciąć z bloczków elementy o potrzebnym kształcie, które będą wmurowane w takim narożu.

Wyprofilowane bloczki łączy się zaprawą klejową na cienką spoinę. Wzniesioną w ten sposób ścianę wystarczy później tylko otynkować.

W ścianach z ceramiki poryzowanej i keramzytobetonu nie da się wykonać małych zaokrągleń naroży - pustaki bardzo trudno byłoby bowiem przyciąć tak, by miały zaokrąglone kształty.

Z ceramiki poryzowanej i keramzytobetonu łatwiej jest uformować zaokrąglenie o dużym promieniu. Podczas murowania trzeba niejednakowo wypełniać zaprawą spoiny pionowe (od wewnątrz - mniej, od zewnątrz - bardziej).

Zaokrąglenia w ścianie z ociepleniem

W ścianach dwuwarstwowych krzywiznę narożnika wykonuje się podobnie, jak w jednowarstwowych: w naroża wmurowuje się odpowiednio docięte bloczki z betonu komórkowego albo ścięte pod kątem cegły. Następnie ścianę się dociepla (wełną mineralną albo styropianem), w taki sposób, by zachować jednakową grubość izolacji na całej powierzchni ściany.

Wełna mineralna. Ocieplanie nią zaokrąglonych narożników nie jest skomplikowane, ponieważ wełna, jako materiał sprężysty, łatwo dopasowuje się do krzywizny nadanej warstwie nośnej.

Styropian. Na narożnik ściany przykleja się pełne płyty styropianowe (zgodnie z ogólnymi zasadami wykonywania ocieplenia metodą BSO), a następnie ścina ich krawędzie i kształtuje na półokrągło metodą szlifowania.

Uwaga! Zaokrąglone narożniki z wełny mineralnej lub styropianu powinny być przykryte dwiema warstwami siatki zbrojącej, zachodzącej na nie z obu ich stron.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Skomentuj:

Zaokrąglony narożnik na elewacji domu