Trudny detal - nadproża łukowe
Kiedyś łukowe nadproża z cegły lub kamienia były bardzo popularne. Takie rozwiązanie często spotyka się również we współczesnej architekturze. Obecnie jednak wykonuje się je nie tylko z cegły i kamienia, ale także z innych materiałów.
Materiał, konstrukcja i rozpiętość nadproży zależą od rodzaju i budowy ściany oraz szerokości otworu. Nadproża nad dużymi otworami w ścianach zewnętrznych muszą mieć znaczną nośność i sztywność ze względu na duże obciążenia i rozpiętość. Trzeba też zadbać o to, by miały jednocześnie izolacyjność termiczną podobną jak ściana, inaczej staną się mostkami termicznymi. Ze wszystkich rodzajów ścian zewnętrznych najłatwiej wykonać nadproża w ścianach dwuwarstwowych. Istotna jest tylko ich nośność, gdyż później razem ze ścianą zostaną ocieplone wełną mineralną lub styropianem.
Naproża murowane. Nadproża łukowe w ścianach z ceramiki i silikatów wykonuje się z cegieł pełnych lub bloczków wapienno-piaskowych. Spoiny między nimi mogą mieć kształt klina albo - jeśli zastosuje się elementy klinowe - jednakową grubość. Dokładne wyprofilowanie łuku w nadprożach murowanych zapewniają krążyny, czyli specjalnie wyprofilowane deskowanie. Jego wierzch wykonuje się najczęściej ze sklejki lub twardej płyty pilśniowej, a boczną konstrukcję - z odpowiednio przyciętych desek, których dolna krawędź jest prosta, a górna odtwarza zaprojektowaną krzywiznę łuku. Całość musi być jeszcze właściwie podstemplowana.
Naproża monolityczne, czyli ze zbrojonego betonu. Łukowe nadproża tego typu wykonuje się w ścianach zewnętrznych z różnych materiałów. Szczególnie poleca się je do przekrywania otworów o znacznej rozpiętości, ponieważ beton zbrojony stalą ma bardzo dużą nośność i sztywność. Ze względu na deskowanie, zbrojenie i betonowanie na budowie łukowe nadproża monolityczne najłatwiej zrobić, gdy mają szerokość ściany nośnej. Do ich wykonania niezbędne są - podobnie jak przy murowaniu nadproży z cegieł - krążyny (lub inne szablony) oraz deskowanie i odpowiednie stemple.
Naproża prefabrykowane. By wykonać łukowe nadproża w domach z betonu komórkowego, najlepiej jest wykorzystać gotowe belki prefabrykowane. Zależnie od grubości muru takie elementy są układane jako pojedyncze, podwójne lub potrójne nad ostatnią warstwą, w której bloczki będą docinane do kształtu łuku. Zamiast gotowych belek nadproże można też wykonać w szalunku traconym z kształtek U wycinanych z betonu komórkowego. Poszczególne elementy układa się na podporze montażowej i łączy ze sobą zaprawą klejową. We wnętrzu takiego szalunku umieszcza się zbrojenie, a całość wypełnia betonem.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: