Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Meble ogrodowe: relaks pod chmurką

Tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: producenci

Jeśli tylko pogoda dopisze, letnie dni możemy spędzać na tarasie, balkonie lub w ogrodzie. Przygotujmy się do tego, kupując wygodne i trwałe meble, którym nie zaszkodzi ani mocne słońce, ani deszcz. Wybór takich sprzętów jest naprawdę bardzo duży.

 Z metalu

Meble najczęściej robi się z aluminium, stali lub żeliwa. Aluminium jest odporne na niesprzyjające czynniki atmosferyczne; od czasu do czasu mebel wystarczy przetrzeć szmatką. Natomiast sprzęty stalowe powinny być zabezpieczone przed wilgocią - pomalowane proszkowo, oksydowane, ocynkowane, chromowane albo powleczone plastikiem. Efektownie wyglądają odlewane z żeliwa, jednak są bardzo ciężkie, dlatego nie poleca się ich na balkon.

Z drewna

Meble wykonane z twardego drewna grabu, buka, dębu, robinii akacjowej, jesionu oraz gatunków egzotycznych (zwłaszcza teku i bangkirai) są najtrwalsze i nie wymagają specjalnej konserwacji; zabrudzenia zmywamy wodą z szarym mydłem. Kiedy drewno wyblaknie, po oczyszczeniu powierzchni warto je natrzeć olejem przeznaczonym do konserwacji drewna egzotycznego (inne preparaty mogą powodować odbarwienia i plamy). Czynność tę powtarzamy raz w roku.

Sprzęty z miękkich gatunków, np. sosny, należy zabezpieczyć tuż po zakupie. Można to zrobić olejem lnianym, woskiem albo lakierem - choć ten ostatni pod wpływem czynników atmosferycznych pęka i się łuszczy. Do tego celu służą także impregnaty lub lakiery przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Preparaty te często zawierają środki grzybobójcze.

Sposoby konserwacji meblidrewnianych - olejowane szlifujemy i oczyszczamy z pyłu, a potem pokrywamy olejem, postępując według zaleceń producenta preparatu. Meble pokryte farbą lub lakierem należy wysuszyć na słońcu, a następnie oczyścić ze starej powłoki - najlepiej gruboziarnistym papierem ściernym. Po odkurzeni powierzchni myjemy wodą z detergentem i ponownie suszymy. Potem nakładamy nowy preparat zgodnie ze wskazówkami producenta.
                                
Z bambusa, rattanu, bananowca lub wikliny

Wśród mebli z naturalnych materiałów najtrwalsze są te z nieokorowanego bambusa oraz z włókien bananowca. Natomiast meble z wikliny, rattanu i okorowanego bambusa należy chronić przed działaniem wilgoci i przed mrozem, najlepiej przykrywając je pokrowcem.

Z tworzywa sztucznego

Tworzywo znakomicie imituje naturalne materiały, może z powodzeniem udawać drewno, kamień czy metal. Ostatnio bardzo popularne są meble z tzw. technorattanu (nazywanego również ekorattanem lub petanem), do złudzenia przypominającego rattan naturalny. Warto pamiętać, że wyroby z plastiku różnią się jakością. Najlepiej zdecydować się na meble z przyjaznego dla środowiska polipropylenu (PP), a unikać tych z PCW - trudnych do utylizacji, często odbarwiających się i odkształcających pod wpływem słońca. Należy też zwrócić uwagę na ich dopuszczalne obciążenie, np. fotel powinien utrzymać osobę ważącą 150 kg.

Meble z tworzywa sztucznego są łatwe do utrzymania w czystości - od czasu do czasu wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką. Na ich korzyść przemawia również to, że są stosunkowo lekkie, łatwo je więc w każdej chwili przestawić, np. ze słońca w cień.

Skomentuj:

Meble ogrodowe: relaks pod chmurką