Sposoby na usunięcie zawilgoceń

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, każde zawilgocenie fundamentów powinno być rozpatrywane indywidualnie. Nie można podać jednego przepisu na zabezpieczenie domu przed wodą, ale warto znać te najpopularniejsze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze sposoby na to, jak poradzić sobie z zawilgoconymi fundamentami.
Ochrona murów przed zawilgacaniem Ochrona murów przed zawilgacaniem Rys.: Wawrzyniec Święcicki

Zawilgocenie fundamentów - co robić?

Wody gruntowe

Gdy winowajcą są wody gruntowe, najlepszym sposobem zabezpieczenia fundamentów są izolacje przeciwwilgociowe - a czasem nawet przeciwwodne - na ścianach i pod podłogą na gruncie. Warto także wokół domu wykonać drenaż opaskowy.

Wody opadowe

Jeśli przyczyną są wody opadowe opad, najtańszym sposobem pozbycia się wody z okolic fundamentów - oprócz szczelnych izolacji przeciwwilgociowych - będzie odpowiednie jej odprowadzenie z dachów i tarasów. Pamiętajmy, aby nie podłączać rur spustowych do kanalizacji sanitarnej.

Niewłaściwie wykonana opaska

Jeśli winna jest zapadnięta i niewłaściwie wykonana opaska lub studzienki przy okienkach piwnicznych, trzeba odprowadzić wodę od budynku. Najlepiej poprzez nadanie odpowiedniego spadku terenowi wokół domu. Uwaga: zabronione jest odprowadzenie wody na sąsiednią nieruchomość.

Woda z instalacji

Gdy mury zawilgaca woda z instalacji, prawdopodobnie przyczyną jest brak odprowadzenia skroplin z kotła grzewczego, uszkodzenie instalacji w wyniku zamarznięcia wody lub starzenia się rur, zator w instalacji lub cofanie się wody w wyniku zalania kanalizacji sanitarnej. Gdy mamy do czynienia z trzema pierwszymi sytuacjami, wizyta hydraulika-instalatora rozwiąże problem. Aby wyeliminować ostatnią przyczynę, konieczne jest zamontowanie specjalnych zaworów zwrotnych zabezpieczających przed cofaniem się ścieków wraz z wodą opadową.

Wykraplająca się para wodna

Jeśli mury są mokre z powodu wykraplającej się pary wodne, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić sprawność wentylacji. Zjawisko wykraplania się pary wodnej występuje często w piwnicach po wymianie starych, nieszczelnych okien na szczelne, wykonane z PVC. Przestaje wtedy działać wentylacja grawitacyjna i zaczynają się problemy z wilgocią.

Jak dostać się do fundamentów?

Należy pamiętać, że nie wolno odkopywać całych ścian od razu. Trzeba robić to odcinkami krótszymi niż 2 metry, z pozostawieniem nienaruszonego gruntu pomiędzy nimi. Do wykonywania następnych wykopów można przystąpić dopiero po zasypaniu poprzednich i zagęszczeniu zasypki. Odkopanie dłuższego odcinka grozi wypieraniem gruntu spod fundamentów, a w konsekwencji nierównomiernym osiadaniem domu. W wyniku tego może dojść do zarysowania, a nawet zawalenia się ściany albo wręcz całego budynku!

Po wykonaniu izolacji pionowej, warto zabezpieczyć mur polistyrenem ekstrudowanym Po wykonaniu izolacji pionowej, warto zabezpieczyć mur polistyrenem ekstrudowanym Fot.: Krzysztof Traczyński

Wykonanie izolacji przeciwwilgociowych

Podstawowym zabezpieczeniem fundamentów jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowych lub przeciwwodnych. Trzeba mieć świadomość, że w starych domach robi się je nieco inaczej niż w nowych.

Izolacje pionowe możemy wykonywać od zewnątrz z zastosowaniem izolacji powłokowych. Wymaga to odkopania fundamentu, jego oczyszczenia, osuszenia i wyrównania. Do izolacji można stosować papę termozgrzewalną, specjalne maty bitumiczne bądź elastyczne powłoki. Popularne są materiały dwuskładnikowe (szlamy) oraz gotowe masy dyspersyjne. Dobrze jest po ich nałożeniu wykonać izolację termiczną ze styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego i osłonić ją folią kubełkową, wywiniętą na poziomą część ławy fundamentowej.

Izolację poziomą można wykonać przez podcinanie ścian, lub metodą wbijania blach Izolację poziomą można wykonać przez podcinanie ścian, lub metodą wbijania blach Fot.: Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane ADEX

Metody iniekcyjne

Izolacja pozioma wykonywana w istniejącym budynku to zwykle spory kłopot i najtrudniejsza oraz najkosztowniejsza część prac. Najmniej inwazyjnym, rozwiązaniem jest zastosowanie którejś z metod iniekcyjnych.

Na czym polegają metody iniekcyjne?

Wszystkie polegają na wywierceniu w ścianach otworów i wypełnieniu ich odpowiednimi substancjami hydrofobowymi (wnikając w mur uszczelniają go, tworząc przeponę hydrofobową). W zależności od grubości muru konieczne jest czasami jej wykonanie od strony zewnętrznej (z wykopu) i wewnętrznej.

Iniekcja pozwala w poziomie zabezpieczyć ściany domu przed przenikaniem wilgoci Iniekcja pozwala w poziomie zabezpieczyć ściany domu przed przenikaniem wilgoci Fot.: firbau.pl

Inne metody

Istnieją także metody polegające na podcinaniu muru lub wciskaniu izolacji w spoiny muru.

Izolacja podłogi na gruncie

Przedsięwzięcie trudne do wykonania w istniejącym domu, ale nie niemożliwe. Najlepiej wykonać izolację z papy lub specjalnej szczelnej maty. Układa się je na istniejącej wylewce i wywija na ściany tak, aby zapewnić ciągłość z wykonaną wcześniej iniekcją krystaliczną. Należy pamiętać o uszczelnieniu przejść instalacyjnych w podłodze.

Podczas doboru metody zabezpieczenia murów musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów - dostęp do fundamentów, możliwość ich odkopania, stan istniejącej izolacji, wcześniejsze prace naprawcze, sposób zagospodarowania działki wokół budynku i sąsiednich nieruchomości oraz koszty poszczególnych metod.

Jak usunąć wilgoć? Jak usunąć wilgoć? fot. Pixabay

Osuszanie fundamentów

Po wykonaniu izolacji, konieczne jest osuszenie zawilgoconych murów. Osuszanie możemy przeprowadzić korzystając z kilku metod. Najczęściej stosuje się specjalne substancje i tynki, absorbujące wodę z materiałów budowlanych, lub wstawianie do pomieszczeń osuszaczy kondensacyjnych. W tym ostatnim rozwiązaniu ważne jest, aby odciąć osuszane pomieszczenie od pozostałych oraz - dla właściwej pracy urządzeń - zaślepić wszystkie otwory wentylacyjne. Im suchsze powietrze wewnątrz, tym szybciej wszystko wyschnie.
Jeżeli mamy możliwość przewietrzania pomieszczenia, może wystarczyć utrzymywanie w nim wysokiej temperatury i stałego przepływu powietrza.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem prac?

Dobrze jest przed rozpoczęciem prac sprawdzić poziom wilgotności murów. Pozwoli to później kontrolować stan ich osuszenia. Do tego niezbędne są specjalistyczne wilgotnościomierze. Sami możemy jedynie kontrolować wilgotność powietrza, która nie powinna przekraczać 42%. Po osuszeniu murów trzeba pamiętać o zapewnieniu skutecznej wentylacji pomieszczeń.

Więcej o:
Komentarze (1)
Sposoby na usunięcie zawilgoceń
Zaloguj się
  • 0

    Teraz niestety muruje się w taki sposób, że łatwo doprowadzić do zawilgocenia ścian. Zamykanie dyfuzji ścian np. przy pomocy izolacji zewnętrznej to klasyczny przykład. Materiały otwarte dyfuzyjne, jak Porothermy czy betony komórkowe powinny być docieplane materiałem o podobnej paroprzepuszczalności - czyli wełnami mineralnymi. Pomijam już , że ta otwartość dyfuzyjna to jak najbardziej korzystne zjawisko, chociaż można się spotkać z opiniami, że to "oddychanie" ścian. Nic bardziej mylnego - to raczej gwarancja sprawnego odprowadzania nadmiaru wilgoci z wnętrza domu, dzięki czemu para wodna nie kondensuje w ścianie i wykrapla się w murze, powodując właśnie zawilgocenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX