Renowacja dachu z blachy

Sekret utrzymania stalowego pokrycia dachowego w idealnym stanie jest prosty. Składają się na niego wybór produktu wysokiej jakości oraz odpowiednia konserwacja. Ta ostatnia nie jest kłopotliwa, wymaga jednak stosowania się do kilku podstawowych zasad.
Renowacja dachu z blachy Renowacja dachu z blachy Fot. Grupa Biotop

Jakość blachy do krycia dachu

Pokrycia dachowe są nieustannie testowane przez czynniki atmosferyczne - słońce, opady (w tym agresywne kwaśne deszcze) i zmieniającą się wraz z porami roku temperaturę (latem nawet do +60 st. C, zimą do -30 st. C).

Na ich działanie szczególnie wrażliwe są pokrycia z powlekanej blachy stalowej, zarówno tej profilowanej, jak i płaskiej. Odkształcają się one pod wpływem różnic temperatury - na powierzchni powstają wówczas drobne pęknięcia, które z biegiem czasu mogą korodować. O tym, jak szybko to nastąpi, decyduje jakość blachy, a dokładniej - grubość jej stalowego rdzenia i rodzaj powłok ochronnych, które jednocześnie nadają pokryciu kolor. Na szczęście blachę dachową da się odnowić. Trzeba jedynie wiedzieć, jak to zrobić.

Decyzja dotycząca nowego koloru pokrycia nie jest łatwa. Choć możliwości jest wiele, to lepiej nie eksperymentować i wybierać odcienie farb z palety tradycyjnie stosowanej do malowania pokryć - zielone, brązowe, czerwone. Dach żółty lub niebieski na pewno będzie się wyróżniał wśród innych, niekoniecznie jednak korzystnie.

Czytaj też o remoncie dachu stromego

Łuszcząca się powłoka blachodachówki Łuszcząca się powłoka blachodachówki Fot. Katarzyna Wangin

Dlaczego blacha się niszczy

Powlekane blachy dachowe renomowanych producentów zachowują swoją trwałość zwykle przez 10-20 lat. Największe znaczenie ma jakość blachy na dach. Optymalną ochronę przed korozją zapewnia grubość powłoki cynkowej wynosząca przynajmniej 20 mikronów z każdej strony (co daje nam masę 275 g/m2).

- Zmiana koloru, zwana przez fachowców kredowaniem, jest wynikiem działania promieniowania UV. To, jak szybko pokrycie będzie tracić kolor, zależy od powłoki ochronnej. Bardziej trwała pod tym względem jest powłoka poliuretanowa.

- Rdza pojawia się wskutek uszkodzenia powłoki ochronnej. Najczęstszym tego powodem jest docinanie blachy szlifierką kątową, której użycie jest niewskazane. Przyczyną mogą być również ścinki i opiłki powstałe podczas docinania blachy i nieusunięte po zakończeniu montażu. Powodem zarysowania może być też gałąź drzewa rosnącego w pobliżu domu lub zwierzęta (ptaki, kuny), dla których wejście na dach nie jest dużym problemem. Niszczenie pokrycia z blachy przyspiesza również chodzenie po niej w butach z twardą podeszwą. Łatwo w ten sposób zniekształcić profil pokrycia lub porysować dość cienką powłokę. Jeśli konieczne jest wejście na dach, to tylko w miękkim obuwiu.

- Łuszczenie się farby jest wadą materiału - wynikiem nieprawidłowo nałożonego lakieru. Procesu tego nie da się zatrzymać. Podlega reklamacji i wymianie pokrycia u producenta.

Dlaczego blacha się niszczy?Fot. Piotr Wolny

Dach zmywa się wodą pod ciśnieniem do 50 bar. Większe mogłoby spowodować uszkodzenie powłoki Dach zmywa się wodą pod ciśnieniem do 50 bar. Większe mogłoby spowodować uszkodzenie powłoki Fot. Grupa Biotop

Przegląd dachu krytego blachą

Właściwie ułożone pokrycie z blachy w pierwszych latach użytkowania nie powinno sprawiać poważniejszych kłopotów. Większość zanieczyszczeń zmywa deszcz. Warto jednak już od samego początku regularnie, co najmniej dwa razy do roku (wiosną i przed zimą) obejrzeć dach. Można to wprawdzie zrobić samodzielnie (ale trzeba być zabezpieczonym przed upadkiem), jednak lepiej zlecić te prace firmie dekarskiej, zwłaszcza gdy dach jest nowy i jeszcze na gwarancji. Dokładniejsza kontrola dachu powinna być przeprowadzana co pięć lat.

Przed przeglądem powierzchnię dachu należy umyć. W zasadzie powinno wystarczyć samo spłukanie strumieniem wody pod ciśnieniem (do 50 bar). Większe zabrudzenia i mech można usunąć, stosując specjalnie dobrany środek do powierzchni powlekanych. Z uporczywymi plamami postępujemy podobnie. Dodatkowo, można je przemyć białym alkoholem. Nie powinno się w tym celu używać agresywnych detergentów i środków chemicznych, które nie są przeznaczone do pielęgnacji dachu - mogą one go uszkodzić i zmienić kolor powłoki.

Uwaga! Wcześniej należy sprawdzić, czy preparat czyszczący nie będzie wchodził w reakcję chemiczną z powłoką ochronną blachy.

Mycie dachu ma duże znaczenie dla trwałości pokrycia domów, zwłaszcza tych znajdujących się w pobliżu terenów przemysłowych. Blachy z powłoką są bowiem szczególnie wrażliwe na szkodliwe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu - sadzę oraz związki siarki, chloru i azotu. Nieusuwane, w połączeniu z wodą i promieniowaniem UV, mogą w konsekwencji prowadzić do pękania powierzchni powłoki.

Dopiero po umyciu dachu, da się ocenić jego stan i ustalić zakres ewentualnych prac. Szczególnie dokładnie należy obejrzeć wszelkie newralgiczne miejsca - obróbki blacharskie wzdłuż okapu, koszy dachowych, wokół kominów i okien połaciowych.

Ile kosztuje przegląd dachu?

Ceny za przegląd pokrycia wraz z jego myciem są kalkulowane indywidualnie. Zaczynają się od 5 zł/m2 (netto), a mogą sięgnąć nawet 40 zł/m2, jeśli do czyszczenia zostaną użyte certyfikowane środki czyszczące.

blachodachówka blachodachówka Fot. Lindab

Naprawa drobnych uszkodzeń blachy

Niewielkie uszkodzenia powinno się naprawiać niezwłocznie, by nie powiększały się i nie stały się ogniskiem korozji. Przed malowaniem dachu uszkodzone miejsca należy oczyścić i odtłuścić białym alkoholem. Jeśli pojawiła się rdza, wcześniej koniecznie trzeba ją usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym.

Zarysowania można pokryć ogólnodostępnymi farbami, pod warunkiem że są one przeznaczone do malowania dachów (używamy do tego jak najmniejszego pędzelka). Naprawiane miejsce powinno mieć kolor dobrany do reszty pokrycia.

Jeśli uszkodzenie nie obejmuje podkładu gruntowego, wystarczy jedna warstwa farby. Gdy jednak sięga głębiej, zaleca się położenie drugiej warstwy po wyschnięciu pierwszej.

Ile kosztuje naprawa drobnych uszkodzeń blachy

Właściwie przy niewielkich zarysowaniach ogranicza się on tylko do zakupu odpowiedniego lakieru zaprawkowego (cena: 20-30 zł/150 ml). Dekarze mogą zamalować drobne ubytki przy okazji przeglądu i mycia dachu.

O odnowiony dach należy dbać tak samo jak o nowy. Firma wykonująca malowanie daje zwykle 2 lata gwarancji na usługę. Jeśli użyto dobrych, polecanych przez producentów farb, a całość prac została wykonana fachowo, takie pokrycie będzie miało podobną trwałość jak nowe i będzie tak wyglądało przez kilkanaście lat.

Czytaj więcej o drobnych naprawach dachów o różnych pokryciach

Nowe arkusze blachy - wymienione lub ułożone na dobudowanej części domu - będą się wyróżniać od tych, które leżą na dachu kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Z upływem czasu ten kontrast będzie się zacierał Nowe arkusze blachy - wymienione lub ułożone na dobudowanej części domu - będą się wyróżniać od tych, które leżą na dachu kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Z upływem czasu ten kontrast będzie się zacierał Fot. Katarzyna Wangin

Wymiana pojedynczych arkuszy blachy

Gdy blacha na dachu jest dziurawa, trzeba wymienić cały arkusz. Nie ma z tym większego problemu, jeśli mamy odpowiedni zapas materiału, co jednak rzadko się zdarza. Jedynym wyjątkiem jest oferowana od kilku lat blachodachówka modułowa lub panelowa, która jest dostępna w magazynach "od ręki".

Zdecydowanie trudniej jest z blachodachówkami ciętymi na wymiar, ponieważ przygotowuje się je na konkretne zamówienie. Ich dobieranie do starego pokrycia jest dość problematyczne. Jeśli pokrycie zostało zakupione dawno, w firmie, która już nie istnieje albo przestała produkować interesujący nas model blachy, to dopasowanie nowych elementów jest prawie niemożliwe.

Niełatwy jest też dobór koloru nowych arkuszy. Trzeba wiedzieć, że odcień pokrycia leżącego na dachu dłuższy czas zmienia się pod wpływem czynników atmosferycznych, i nawet jeśli uda się idealnie dobrać barwę nowych arkuszy, będą się one wyróżniać intensywnością koloru. Nie ma to większego znaczenia, gdy uszkodzona blacha znajduje się w mało widocznym miejscu. Jeżeli jednak jest na przykład na środku połaci, po jej usunięciu można zamocować jeden z arkuszy leżących przy szczycie, a zamiast niego ułożyć nowy.

Ile kosztuje wymiana pojedynczych arkuszy blachy

Koszt wymiany arkuszy blachy zależy od liczby potrzebnych arkuszy. Wymiana pojedynczego elementu nie jest szczególnie droga. Dekarze mogą to zrobić podczas drobnych napraw.

Nowe arkusze blachy - wymienione lub ułożone na dobudowanej części domu - będą się wyróżniać od tych, które leżą na dachu kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Z upływem czasu ten kontrast będzie się zacierał

Prace należy zacząć od oczyszczenia połaci i usunięcia korozji szlifierką z odpowiednią szczotką drucianą Prace należy zacząć od oczyszczenia połaci i usunięcia korozji szlifierką z odpowiednią szczotką drucianą Fot. Grupa Biotop

Malowanie całej powierzchni

Jeśli duża powierzchnia pokrycia odbarwiła się, konieczne jest jego przemalowanie. Trudno określić dokładnie moment, kiedy trzeba będzie je przeprowadzić. Trwałość poszczególnych powłok zależy od wielu czynników: od ich kolorów i rodzajów, lokalnych warunków klimatycznych i kąta nachylenia dachu. Warto jednak pamiętać, że nawet gdy powłoka się zużyje, pokrycie jest nadal chronione warstwą cynku.

Przed rozpoczęciem prac trzeba ocenić stan starej powłoki, sprawdzając, czy dobrze przylega ona do blachy. Konieczne jest też usunięcie rdzy i resztek łuszczącej się farby oraz umycie i odtłuszczenie dachu. Dach zmywa się dokładnie wodą pod ciśnieniem i pozostawia do wyschnięcia. Dopiero wtedy można go malować.

Farbę powinno się nanosić na podłoże o temperaturze 15-30 st. C. Przy temperaturze powietrza 30 st. C blacha może się nagrzać nawet do ponad 50 st. C.

Liczba i grubość nałożonych powłok zależy od stopnia agresywności korozyjnej środowiska. Dla trwałej ochrony anty- korozyjnej minimalna grubość powłoki powinna wynosić 150 mikronów. To zapewni ochronę blachy na co najmniej 5 lat. Każda następna warstwa farby zwiększa jej trwałość nawet o kilka lat.

Farbę natryskuje się agregatem hydrodynamicznym, w odstępach czasu pozwalających im na przeschnięcie. By zapewnić lepszą przyczepność kolejnej warstwy, przed jej nałożeniem poprzednią się matuje.

Odmalowanie wszystkich połaci nie jest łatwym zadaniem, dlatego lepiej zlecić je specjalistom. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem, malowaniem oraz zabezpieczaniem dachów krytych wszystkimi rodzajami pokryć. Warto korzystać z ich usług, gdyż dysponują one odpowiednim sprzętem i doświadczeniem (praca na wysokości!).

Ile kosztuje malowanie dachu z blachy

Zależy od powierzchni dachu i stopnia jego zniszczenia. Oszacować koszty usługi pomogą nam kalkulatory zamieszczane na stronach internetowych firm profesjonalnie zajmujących się malowaniem dachów.

Najwięcej problemów stwarzają blachy powlekane akrylem ze związkami silikonowymi (produkowane w latach 1997-2003). Niełatwo dobrać do nich odpowiednią farbę renowacyjną. Trzeba liczyć się z tym, że odnawianie pokrycia będzie drogie. Cena zaczyna się od 30 zł/m2, a firm wykonujących taką renowację jest niewiele. Dla porównania - malowanie dachu z blachy stalowej powlekanej czystym akrylem kosztuje 16-22 zł/m2 (z użyciem produktów z najwyższej półki).

Powierzchnię dachu gruntuje się farbą antykorozyjną, a po jej wyschnięciu nanosi się środek odtłuszczającyFot. Grupa Biotop

Powierzchnię dachu gruntuje się farbą antykorozyjną, a po jej wyschnięciu nanosi się środek odtłuszczający

Jeśli konstrukcja dachu jest w dobrym stanie, zniszczone pokrycie należy wymienić na nowe. Trzeba też usunąć stare łaty, bo rzadko się zdarza, aby ich rozstaw pasował do nowych arkuszy Jeśli konstrukcja dachu jest w dobrym stanie, zniszczone pokrycie należy wymienić na nowe. Trzeba też usunąć stare łaty, bo rzadko się zdarza, aby ich rozstaw pasował do nowych arkuszy Fot. Ruukki

Wymiana całego pokrycia z blachy

Wymiana pokrycia dachowego to przedsięwzięcie niełatwe i wymagające nie tylko zatrudnienia dobrych fachowców, ale też dobrej pogody - po zdjęciu starego pokrycia potrzebujemy przynajmniej kilkunastu dni na położenie nowego, a dom nie powinien być w tym czasie narażony na duże opady czy silne wiatry.

Aby skrócić czas remontu dachu, nowe pokrycie najlepiej wykonać z blachy w modułach. W przeciwieństwie do blachodachówek w arkuszach ciętych na wymiar - jest ona dostępna od rękiFot. Ruukki

Aby skrócić czas remontu dachu, nowe pokrycie najlepiej wykonać z blachy modułowej. W przeciwieństwie do blachodachówek w arkuszach ciętych na wymiar - jest ona dostępna od ręki

Wybierając nową blachę, nie kierujmy się tylko jej ceną i wyglądem. Ważne jest również to, gdzie dom stoi. Do krycia dachu domu położonego w pobliżu lasu, na zadrzewionej działce, najlepiej będzie kupić blachodachówkę z powłoką z połyskiem. Na gładkiej, błyszczącej powierzchni osadza się znacznie mniej zabrudzeń, a jeśli już są, to bardzo łatwo się je zmywa. Z kolei nad morzem, gdzie zasolenie powietrza jest duże, oraz na terenach przemysłowych, zalecane jest stosowanie pokryć z powłokami o wysokiej klasie korozyjności C5.

Sam demontaż starego pokrycia z blachy nie jest trudny. Najwygodniej zacząć od góry, odkręcając wkręty lub haftry (stosowane przy blasze płaskiej), które mocują blachę do łat.

Ile kosztuje wymiana pokrycia z blachy

Na koszty wymiany pokrycia składa się zakup nowego, jak również sprawdzenie stanu wstępnego krycia i więźby dachowej. Chociaż pokrycie z blachy jest lekkie, to przed przystąpieniem do jego układania, często niezbędne jest naprawienie lub wzmocnienie poszczególnych elementów istniejącej konstrukcji, a także skorygowanie geometrii dachu. Zakres prac - a więc i ich koszt - może być zróżnicowany: od pojedynczych elementów, przez wymianę krokwi, nawet po montaż nowej więźby, gdy istniejąca jest spróchniała lub zagrzybiona. Wycena robiona jest więc indywidualnie.

Odnawianie rynien Odnawianie rynien Fot. Aneta Damianowicz

Odnawianie rynien

Przy okazji renowacji pokrycia z blachy warto odnowić również rynny i rury spustowe. Najczęściej są one wykonane z powlekanej blachy ocynkowanej. Zaletą tego jest też możliwość pomalowania orynnowania w kolorze pokrycia.

Prace przebiegają dokładnie tak samo, jak przy pokryciu z blachy. Należy dokładnie oczyścić powierzchnię rynny i pomalować ją farbą. Nadają się do tego te same farby, których używa się do pokryć dachowych. Mają one bardzo dobrą przyczepność nie tylko do wszystkich podłoży metalowych, ale i niemetalowych: eternitu, papy, cegły, betonu, tynku, a także plastiku. Nie wolno stosować do tego farb ftalowych i chloro-kauczukowych. Powłoki przez nie utworzone nie są elastyczne - szybko się kruszą, pękają i tracą przyczepność do blach, a na południowych i zachodnich połaciach dachów szybko się łuszczą.

Ponadto tego rodzaju farby są mało odporne na promieniowanie UV.

Czytaj więcej o naprawianiu rynien

Więcej o:
Komentarze (4)
Renowacja dachu z blachy
Zaloguj się
 • Tomasz Makowski

  0

  Naprawdę niezły artykuł, o dziwo nawet merytorycznie. Część o malowaniu dachu również - tu chciałbym polecić farby z firmy bekerfarb ponieważ sam miałem malowany dach domu ich farbami do dachówki ceramicznej, a wyszło naprawdę genialnie.

 • 0

  U nas produkty linii FLEXCONNECT do samodzielnej naprawy dachów były dobrym wyborem. Jestem zadowolony. Niedrogo zamówiłem ją od firmy flexconnect.pl. Możecie zapytać, czy posiadaliby coś ciekawego również dla Was.

 • 0

  jeżeli ktoś ni em aproblemu aby dach był czarny to najprościej będzie pokryć go gumą w płynie z serii Canada Waterproof System , szczegóły www.cws.expert. jezeli mały dach i jest ciepło to mońna to nawet zrobić w jeden dzień i po kłopocie .

 • Seweryn Podolski

  0

  Dobra farba to podstawa. Do tego jeszcze kilka prostych zasad, o których można przeczytać w sieci i nie będzie trzeba ekipy do konserwacji. Malowałem wiele różnych blach różnymi farbami i wybór jest całkiem spory. Ostatnio wpadłem na farbę Anvi-Dach. Daje radę. Dobrze kryje, jest łatwa w aplikacji i wychodzi w rozsądnej cenie. Pierwsze wrażenie bdb, czekam jak będzie się spisywała z biegiem czasu. Mam też z tej firmy Anci-Corr na spirytusie. Straszenie cuchnie przy malowaniu, ale do tej pory na rdzę nie znalazłem nic lepszego. Warto zainwestować!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX