Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blachodachówka - jak ją dobrać?

Iwona Szczepanik

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Blachodachówki modułowe to ekonomiczne rozwiązania na skomplikowane dachy.
fot. Blachy Pruszyński

Blachodachówki

Materiał: blacha przetłaczana

Format: arkusze cięte na wymiar, moduły i panele o stałych wymiarach

Rdzeń: ze stali, o grubości nominalnej nie mniejszej niż 0,4 mm; Ochrona przed korozją: powłoka cynkowa o grubości co najmniej 20 mikronów
z każdej strony (co daje masę 275 g/m2)

Powłoka dekoracyjna: najczęściej organiczna - poliestrowa, polimerowa lub poliwinylowa

Kąt nachylenia połaci: co najmniej 9°

Sposób łączenia: do łat wkrętami montażowymi z płaskim łbem

Cena: 45-100 zł/m2

Jeśli dach ma skomplikowany kształt

Lepiej nie wybierać dużych arkuszy przygotowanych na wymiar. Krycie jest mało efektywne. Aby dopasować je do kształtu połaci, konieczne jest ich przycinanie przed ułożeniem. W efekcie powstaje duża ilość odpadów, które zwiększają koszt wykonania pokrycia. Nie zawsze można je wykorzystać w innych miejscach, ponieważ przetłoczenia blachodachówek, nadające im kształt fali, nie są symetryczne. Nie da się więc przyciętego arkusza przestawić "do góry nogami". Znacznie lepiej zdecydować się na blachodachówki modułowe lub panelowe. Ich przycinanie na końcach połaci lub przy oknach dachowych jest ograniczone do minimum. Aby dopasować moduł do szerokości połaci, wystarczy go podłożyć pod ten wcześniej zamontowany o taką liczbę fal, jaka jest potrzebna w danym miejscu.

Jeśli zależy nam na estetyce pokrycia

Wśród blachodachówek są modele paneli, które mają fabrycznie wykonane otwory montażowe umieszczone w górnej części. Podczas montażu kolejny panel zakrywa to połączenie, widoczne pozostaje jedynie mocowanie blachy od czoła.

Jeśli chcemy mieć sprawdzonego dekarza

Jedną z opcji jest zakup blachodachówki wraz z montażem. Warto skorzystać z tej oferty, jeśli zależy nam na dobrej ekipie.Tacy fachowcy będą wiedzieli, w jaki sposób należy obchodzić się z materiałem na dach, będą używać odpowiednich narzędzi, co jest szczególnie ważne przy dopasowaniu blachy do wielkości i kształtu połaci. Oprócz tego mamy pewność, że dobrze ułożą pokrycie, zastosują wszystkie niezbędne akcesoria i dotrzymają terminu ustalonego w umowie. Dodatkową korzyścią takiego wyboru jest znaczna oszczędność czasu. Nie trzeba szukać dekarza, sprawdzać jego umiejętności i porównywać ze sobą różnych ofert.

Jeśli dom jest na zalesionej działce lub nad morzem

Od zewnątrz powierzchnie blachodachówek są zabezpieczone odpowiednio dobranymi powłokami. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie blachy przed korozją wywołaną wilgocią powietrza i płowieniem koloru pod wpływem promieniowania UV. Każda z tych powłok jest też inaczej odporna na zabrudzenie. To właśnie z uwagi na rodzaj powłok ochronnych niektóre blachodachówki nadają się do stosowania w klimacie wilgotnym, inne - z zanieczyszczonym powietrzem.

Na pewno do krycia dachu domu położonego w pobliżu lasu, na zadrzewionej działce najlepiej kupić blachodachówkę z powłoką z połyskiem, odporną na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, które mogą powodować spadające gałęzie, szyszki, igliwie. Na gładkiej, błyszczącej osadza się znacznie mniej zabrudzeń, a jeśli już są, bardzo łatwo się je zmywa. O ile brud na dachu nigdy nie jest mile widziany, o tyle porastanie powierzchni blachy dla niektórych stanowi wręcz zaletę, ponieważ świadczy o czystości powietrza.

Z kolei nad morzem, na terenach o wysokiej wilgotności powietrza i zasoleniu i na terenach przemysłowych, gdzie zanieczyszczenie powietrza związkami siarki, chloru i azotu są duże, zalecane jest stosownie powłok poliuretanowych o wysokiej klasie korozyjności RC5. Tylko one zwiększą odporność pokrycia z blachodachówki nie tylko na zwykły brud i sadzę, ale także na agresywne czynniki atmosferyczne. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Blachodachówka - jak ją dobrać?