Wymiana pokrycia dachowego
Gdy ułożone na dachu pokrycie jest zniszczone, trzeba je wymienić. Zwykle wiąże się to z dużymi kosztami i wieloma niedogodnościami. Do remontu warto więc się dobrze przygotować, zlecając fachowcom nie tylko przeprowadzenie prac, ale przede wszystkim ocenę stanu dachu.
Wymiana pokrycia to zawsze skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie. Często oznacza wyprowadzkę z poddasza, zabezpieczenie go przed opadami, wywóz zdemontowanych materiałów. Z tych powodów wielu właścicieli próbuje go uniknąć, poprzestając na doraźnych naprawach. Nie zawsze jednak to wystarczy, bo dach dalej przecieka i nie pozostaje nic innego, jak wymienić pokrycie na nowe. Wówczas dom zyskuje nie tylko na wyglądzie. Podczas remontu można jednocześnie wymienić uszkodzone lub przestarzałe elementy połaci, na przykład zastąpić membraną dachową sztywne poszycie kryte papą oraz zaadaptować strych na poddasze mieszkalne.
W dachach ocieplonych to również znakomita okazja, żeby skontrolować stan izolacji termicznej, dołożyć jej dodatkową warstwę lub stare ocieplenie zastąpić nowym. Można też przenieść okna połaciowe w inne miejsce lub zamontować dodatkowe.
Formalności w urzędzie
Wymianę pokrycia dachowego trzeba zgłosić w starostwie. Takie zgłoszenie należy złożyć co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Należy w nim sprecyzować rodzaj, zakres i sposób przeprowadzania robót oraz określić termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia musi być również dołączone oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Po upływie 30 dni od daty doręczenia do właściwego organu i braku sprzeciwu ze strony starosty lub prezydenta miasta, możemy rozpocząć prace budowlane. Mamy na to nie więcej niż dwa lata, licząc od daty, jaką podaliśmy za termin rozpoczęcia. Gdy remont dachu będzie obejmował również zmianę jego konstrukcji czy podwyższenie budynku, potrzebne będzie pozwolenie na budowę.
Ocena stanu dachu
Przed rozpoczęciem wymiany pokrycia potrzebne są oględziny dachu. Wstępnej oceny jego stanu technicznego powinien dokonać dekarz, który zdecyduje, czy wystarczy wymiana pokrycia, czy też konieczny będzie generalny remont dachu. Najlepiej zlecić to sprawdzonym fachowcom i nie dać się skusić firmom oferującym znacznie odbiegającą od innych cenę za usługę. Może się okazać, że nie tylko wydamy więcej, ale też narazimy własne bezpieczeństwo.
Wymianę pokrycia zawsze powinna też poprzedzić konstrukcyjna ocena stanu więźby dachowej. Trzeba przy tym pamiętać, że nie ma żadnej prostej recepty, według której można stwierdzić, czy na istniejącej więźbie dachowej można będzie ułożyć nowe pokrycie bez żadnych dodatkowych prac konstrukcyjnych. Nie jest takim kryterium nawet wiek dachu. Kilkudziesięcioletnia więźba nad suchym i dobrze przewietrzanym strychem może być w bardzo dobrym stanie, podczas gdy kilkunastoletnia pod przeciekającym pokryciem nadaje się wyłącznie do wymiany.
Do oględzin więźby dachowej potrzebny będzie konstruktor. Tylko on może rzetelnie ocenić jej stan i podjąć decyzję, czy utrzyma ona ciężar nowego pokrycia i - ewentualnie - wszystkich niezbędnych pod nim warstw (łącznie z ciężarem ocieplenia, które trzeba ułożyć w dachu, jeśli poddasze wcześniej nieużytkowe ma być przystosowane do celów mieszkalnych). Podpowie też, czy konstrukcję dachu - jeśli nie jest w dobrym stanie - lepiej rozebrać i wykonać od nowa, czy też wystarczy wymiana lub wzmocnienie jedynie niektórych jej elementów.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Odnawianie blachodachówki
Dach do naprawy czy wymiany
Adaptacja poddasza: naprawa i wzmacnianie konstrukcji dachu
Remont dachu: zabezpieczenie stropu i konstrukcji
Dom przyjazny
Plan prac remontowych
Ile trzeba zapłacić za remont mieszkania i domu w 2023 r. ?
Remont starego domu, czyli jakie prace Cię czekają