Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podbitka dachowa: materiały do wykończenia okapu dachu

Dorota Lisik

Zwykle spotyka się podbitki dachowe drewniane lub z PVC. Porównujemy ceny i zalety różnych materiałów do wykończenia okapu dachu.

podbitka z PVC
Podbitki z PVC są wytwarzane w kilku podstawowych kolorach. Ławo więc je dopasować do pokrycia dachowego
Fot. Galeco
Drewno Najpopularniejsze są szalówki drewniane z sosny, świerku i modrzewia. Grubość desek, w zależności od metody montażu, znacznie się waha. Najczęściej jest to 12-22 mm. Z kolei szerokość nie ma większego znaczenia; zwykle wynosi około 9-12 cm. Do zamaskowania krawędzi przydatne bywają ćwierćwałki lub kątowniki drewniane.

PVC Podbitki z tworzywa sztucznego są lekkie i trwałe. Mogą mieć fakturę gładką lub podobną do drewna. Dzięki barwieniu w masie nie widać na nich zarysowań. Oprócz paneli podstawowych można dostać elementy uzupełniające oraz akcesoria. W zależności od producenta, zestawy obejmują między innymi listwy łączące, startowe, brzegowe i kątowe, profile narożnikowe i podwójne, listwy i kratki wentylacyjne oraz deski czołowe.

Sidingowe. Imitują deski drewniane; są dostępne w różnych kolorach - u niektórych producentów nawet w kilkunastu odcieniach. Panele te mogą mieć kształt jednej, dwóch lub trzech listew, o szerokości 10-12 cm każda. Ich grubość to zaledwie 1 mm. Do wyboru są listwy gładkie i perforowane. Można je z łatwością docinać na potrzebną długość.

Komorowe. Są to profile z PVC o grubości 8-10 mm, najpopularniejsze szerokości to 10 i 30 cm. Są twardsze i sztywniejsze od sidingowych, a jednocześnie - dzięki budowie komorowej - lekkie. Pełne. Panele o szerokości 4,5-40 cm każdy wykorzystywane są rzadziej niż komorowe. Zwykle są gładkie, ale można też spotkać powierzchnię z rowkami. Mają dwie warstwy - zewnętrzna z twardego PVC stanowi osłonę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, chroni też przed uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast wnętrze, wypełnione spienionym PVC, nadaje elementom lekkość i elastyczność.

Płyty drewnopodobne. Okap dachu można też wykończyć płytami drewnopochodnymi, pod warunkiem, że będą odpowiednio zabezpieczone impregnatem. Impregnację warto raz na jakiś czas powtórzyć. Wykończenie okapu dachu podbitką z płyty drewnopodobnej nie jest drogie, a płyty szybko i łatwo się montuje. Jednak ich trwałość może być niższa niż drewna czy paneli PVC.

Sklejka strukturyzowana. Alternatywą dla drewna i paneli PVC jest podbitka ze sklejki strukturyzowanej. Sklejka jest dostępna w arkuszach, więc jej montaż jest szybki i prosty. Podbitka dachowa ze sklejki będzie też miała rysunek naturalnego drewna. Wymaga podobnej konserwacji jak drewno.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>











    Więcej o:

Skomentuj:

Podbitka dachowa: materiały do wykończenia okapu dachu