Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rynny i rury spustowe: ile kosztuje system orynnowania?

Krzysztof Błażewicz

Podstawowym zadaniem orynnowania jest odprowadzanie z dachu wody z deszczu i topniejącego śniegu, a tym samym ochrona elewacji przed zawilgoceniem.

System orynnowania
System orynnowania
Fot. Galeco

Najwięcej uwagi przy wyborze systemu orynnowania zwykle poświęca się dopasowaniu go do pokrycia dachowego. Owszem, dach staje się wtedy nie tylko bardziej funkcjonalny, ale też wyróżnia się estetyką.

Jednak decyzja dotycząca odwodnienia dachu nie powinna dotyczyć tylko i wyłącznie koloru rynien i rur spustowych, ale przede wszystkim trwałości materiału, z którego są wykonane. Nie wolno zapominać o tym, że są one jednym z najbardziej eksploatowanych elementów dachu. Woda opadowa, która zbiera z połaci dachowych kurz, brud i piasek, działa jak papier ścierny. Trzeba jeszcze dodać do tego działanie wysokiej i niskiej temperatury oraz promieniowania ultrafioletowego.

Na ostateczny koszt orynnowania domu wpływa kilka niezależnych czynników. Najważniejsze z nich to rodzaj materiału, wielkość dachu oraz stopień skomplikowania jego bryły.

Ile kosztują rynny z różnych materiałów

Ważny jest materiał, z którego są wykonane rynny i rusy spustowe. Najpopularniejsze są systemy z PVC oraz stalowej blachy powlekanej. Różnią się one nie tylko właściwościami, ale także ceną.

Za rynny z PVC o rozmiarze 125/88 cm zapłacimy 15-20 zł/m, a dopasowane do nich rury spustowe - 15-20 zł/m. Nieco więcej, bo 10-20 proc., trzeba zapłacić za orynnowanie z blachy powlekanej. Koszt zakupu rynny o długości 2 m to 40 zł, o długości 3 m - 65 zł, o długości 4 m - 80 zł. Za rurę spustową zapłacimy 25 zł/m, 65 zł/2 m, 100 zł/4 m.

Rynny z PCV i blachy stalowej są znacznie tańsze niż produkty z miedzi (150 zł za 3 m rynny, 1000 zł za 2 m) i aluminium (115 zł za 3 m rynny i 150 zł za 3 m rury spustowej).

Koszt orynnowania a wielkość i kształt dachu

Aby jednak poznać realny koszt systemu orynnowania dla dachu, nie należy brać pod uwagę jedynie kosztu rynny i rury spustowej. To jeden z najczęściej popełnianych przez inwestorów błędów. Przede wszystkim przy wycenie systemu orynnowania trzeba wziąć pod uwagę wielkość połaci. Od tego zależy długość rynien i liczba rur spustowych (musimy kupować całe elementy; nie da się ich kupić od razu w potrzebnej długości).

Pamiętajmy też, że im bardziej skomplikowana konstrukcja pokrycia dachowego, tym większy będzie koszt orynnowania. Najniższe koszty poniesiemy w przypadku orynnowania dachu dwuspadowego. Proste pokrycie dachowe ma mniej załamań. To z kolei ogranicza liczbę potrzebnych akcesoriów (między innymi haków rynnowych, zaślepek, narożników, obejm do rur spustowych), bez których właściwe funkcjonowanie systemu nie jest możliwe. To zmienia ostateczny koszt odwodnienia dachu. Dlatego najbardziej wiarygodną wycenę uzyskuje się dla konkretnego projektu.

Do ceny kompletnego systemu trzeba doliczyć koszt montażu. Średnio jest to 20-50 zł za 1 m orynnowania.

Orynnowanie
Orynnowanie
Fot. materiał redakcyjny
    Więcej o:

Skomentuj:

Rynny i rury spustowe: ile kosztuje system orynnowania?