Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krycie blachą: na co zwrócić uwagę

Iwona Szczepanik

Blacha jest jednym z najpopularniejszych materiałów do krycia dachów. Wydawałoby się, że krycie blachą, jej ułożenie - niezależnie od modelu i formatu - nie powinno sprawiać nawet najmniejszych kłopotów. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób uniknąć ewentualnych błędów przy kryciu tym materiałem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Aby dach kryty blachą wyglądał efektownie, konieczne jest właściwe ułożenie materiału
fot. Rheinzink

Przygotowanie dachu. Na początku należy sprawdzić geometrię i nachylenie dachu. Każdy model blachy ma inne wymiary i wielkość przetłoczeń. Jeśli układany jest na ruszcie z kontrłat i łat, to wymaga odpowiedniego rozstawu łat. Jest on podany na stronach internetowych producenta i w kartach technicznych blachodachówki. Odpowiednie rozmierzenie łat jest ważne dla właściwego montażu pokrycia. Precyzja ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ od niej zależy estetyka i trwałość dachu, a także jego szczelność. Gdy odległości pomiędzy łatami zostaną niewłaściwie rozmierzone, będą zbyt długie lub zbyt krótkie, wkręty mocujące blachodachówkę do łat znajdą się w różnych miejscach.

Blachodachówki i blacha płaska czasem wymagają wykonania sztywnego poszycia. Wykonuje się je z desek sosnowych lub świerkowych, rzadziej jodłowych i topolowych. Wykorzystuje się deski o szerokości 12-15 cm i grubości 20-25 mm. Pod pokrycia z blachy płaskiej układa się je z odstępami 2-5 cm, pod pokrycie z balchodachówek mogą być na styk. Deski można zastąpić wodoodpornymi płytami drewnopochodnymi: mfp, wiórowymi i OSB. Mają one zwykle grubość 15-18 mm. Sztywne poszycie pod blachodachówki może być kryte specjalną folią lub papą, ale pod blachę płaską układa się matę strukturalną.

Przycinanie. Blachodachówki i blachę płaską ze stali powlekanej należy ciąć "na zimno" odpowiednimi narzędziami - nożycami ręcznymi lub skokowymi (niblerami). Jedynie wtedy nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczania przyciętych krawędzi - samoistnie pokrywają się one ochronną warstwą cynku. Absolutnie zabronione jest używanie szlifierek kątowych. Znacznie ułatwia to pracę "dekarzom", ale narzędzia te podczas pracy wytwarzają wysoką temperaturę, która wytapia warstwę cynku. Iskry powodują też uszkodzenie powłoki. Przez to w takich miejscach szybko pojawia się rdza. Blachę powinno się też przycinać na dole, a nie na dachu. Powstające podczas cięcia opiłki mogą zarysować powierzchnię ułożonej blachodachówki.

Układanie. Z reguły montaż blachy rozpoczyna się od okapu i układa rzędami w stronę kalenicy. Jedynie kolejność układania modułów jest dowolna. Część dekarzy stosuje odwrotną kolejność - od góry do dołu, gdyż ułatwia im to poruszanie się na dachu. Czasem na wybór miejsca rozpoczęcia montażu wpływ mają "przeszkody", na przykład okna połaciowe, kominy. Kluczem do sukcesu przy montażu blachodachówki jest ułożenie pierwszego rzędu równolegle do linii okapu. Później nie da się tego skorygować ze względu na profilowanie.

Przy układaniu blachy cynkowo-tytanowej ważne jest, by połączenia pasów blachy były szczelne, ale też by mogły się stale wydłużać i kurczyć pod wpływem temperatury. Do poszycia blachę mocuje się stałymi lub przesuwnymi klamrami (żabkami, haftrami). Umożliwiają one przesuwanie się pasów względem podłoża; bez tego powstawałyby naprężenia powodujące deformację arkuszy, a w efekcie rozszczelnianie się, a nawet odrywanie pokrycia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Krycie blachą: na co zwrócić uwagę