Ściany z efektami (2) - tynki i masy strukturalne

Tynki i masy strukturalne, dzięki którym będziemy mieli ściany z efektami, można kupić w postaci gotowych mas lub jako mieszanki do rozrobienia z wodą w odpowiednich proporcjach. Mają wypełnienie o znacznie większych ziarnach (ponad 1 mm) niż farby strukturalne. W odróżnieniu od nich tynki nakłada się cienką warstwą (od 3 do 5 mm), za pomocą metalowej pacy.
Do aplikacji mas i tynków stosuje się najczęściej różnego typu pace, które pozwalają nakładać powłokę i tworzyć wzór przez jej wydrapywanie i wygładzanie Do aplikacji mas i tynków stosuje się najczęściej różnego typu pace, które pozwalają nakładać powłokę i tworzyć wzór przez jej wydrapywanie i wygładzanie Do aplikacji mas i tynków stosuje się najczęściej różnego typu pace, które pozwalają nakładać powłokę i tworzyć wzór przez jej wydrapywanie i wygładzanie/fot. Magnat

Ściany z efektami: tynki i masy strukturalne

Tynki dekoracyjne można malować, ale lepszy efekt osiągnie się, barwiąc masę tynkarską przed jej nałożeniem na ścianę. Można też kupić gotowy kolorowy tynk. W ofercie firm znajduje się wiele barw - od jasnych (biały, szary) do mocniejszych (czerwień, pomarańcz, żółć, błękit).

Tynki strukturalne często imitują naturalne kamienie - granit, marmur, piaskowiec, trawertyn, wapień. Nanoszenie takich mas wymaga od wykonawcy sporych umiejętności i praktyki. Aby osiągnąć dobry efekt, trzeba odpowiednio nałożyć i wygładzić zaprawę, następnie wykończyć ją, zaimpregnować lub poddać polerowaniu.

Ściany z efektami: masa o efekcie betonu

Masa o efekcie betonu Francesco Guardi Collezione produkowana jest na bazie żywicy akrylowej oraz wypełniaczy mineralnych. Można ją stosować w pomieszczeniach o czasowo podwyższonej wilgotności powietrza (np. kuchni, łazience), jednak bez stałego kontaktu w wodą. Fabrycznie przygotowany produkt nakłada się pacą stalową, pacą wenecką w jednej warstwie lub dwóch warstwach, zależnie od oczekiwanego efektu. Wydajność przy jednej warstwie - 1 kg/m2, cena 274,75 zł/15 kg. Ok. 18 zł/m kw zapłacimy za materiały i ok. 22 zł/m kw za robociznę.

Ściany z efektami: klasyczny marmur

Wyrazisty efekt naturalnego piaskowca stworzymy przy użyciu drobnoziarnistej masy na bazie akrylu. Na położonej na ścianie masie Marmur Klasyczny MAGNAT Style można kształtować dowolne wzory, uzyskując różne efekty końcowe, zależnie od użytej techniki. Nadaje się do dekorowania i podkreślania detali we wszystkich stylach architektonicznych. Kolor i efekt powstaje poprzez pokrycie uzyskanej struktury transparentnym lub metalicznym Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style.

Marmur Klasyczny MAGNAT Style - wydajność do 1 m2/kg przy jednokrotnym nakładaniu, cena 130 zł/6 kg; Lakier Rustykalny Bezbarwny MAGNAT Style - cena 32,13 zł/l lub Lakier Rustykalny Srebro MAGNAT Style - cena 74,89 zł/l. Ok. 30 zł/m kw zapłacimy za materiały i ok. 20 zł m/kw za robociznę.

Ściany z efektami: tynk mozaikowy

Tynki mozaikowe stosuje się najczęściej na podmurówkach, elewacyjnych cokołach, gzymsach ścian zewnętrznych. Jednak inwestorzy coraz chętniej używają go do dekoracji ścian wewnętrznych. Trzeba jednak pamiętać, że nadaje się jedynie do nakładania na trwałych i zwartych powierzchniach (betonowych, tynkach gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych oraz płytach kartonowo-gipsowych). Naniesienie tynku mozaikowego na kruchą, źle przygotowaną powierzchnię może się skończyć powstaniem pęknięć, które trudno usunąć.
Ozdobny tynk strukturalny NT Malfarb wykonany jest na bazie żywicy akrylowej i naturalnych kruszyw barwionych w 80 podstawowych kolorach mieszanek. Przeznaczony jest do wykonywania cienkowarstwowych wypraw tynkarskich na fragmentach elewacji i wykańczania ścian wewnętrznych w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych (korytarze, klatki schodowe, poczekalnie). Nakłada się go na zagruntowaną powierzchnię nierdzewną pacą tynkarską. Cena ok. 144 zł/12,5 kg. Ok. 46 zł/m kw zapłacimy za materiały i ok. 15 zł/m kw za robociznę.

fot. producent fot. producent fot. producent

Ściany z efektami: beton architektoniczny w masie

Colorado Concrete Benjamin Moore to gotowy, drobnoziarnisty, wodorozcieńczalny, mineralno-akrylowy tynk dekoracyjny w kolorze "loft grey". Pozwala uzyskać efekt betonu architektonicznego z charakterystycznymi nierównościami po deskach szalunkowych oraz miejscami po wieszakach. Jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i odporny na działanie mikroorganizmów. Wydajność 8-10 kg/m2 (jedna warstwa), cena 250 zł/10 kg. Ok. 20 zł/m kw zapłacimy za materiały i ok. 50 zł/ m kw za robociznę.

Ściany z efektami: beton w proszku

Beton MAGNAT Style to drobnoziarnisty tynk mineralny produkowany na bazie spoiwa wapiennego. Sprzedawany jest w formie sypkiej i wymaga zmieszania z wodą (0,45 l na 1 kg masy), można go barwić. Powierzchnię zabezpiecza się lakierem. Beton MAGNAT Style - wyd. do 1 m2/kg, cena 262,85 zł/10 kg; Pigment Barwiący MAGNAT Style - cena 4,98 zł/20 ml; Lakier Rustykalny Bezbarwny MAGNAT Style - wyd. do 12 m2/l, cena 32,13 zł/l. Ok. 30 zł zapłacimy za materiały i ok. 35 zł/m kw za robociznę.

Więcej o:
Komentarze (4)
Ściany z efektami (2) - tynki i masy strukturalne
Zaloguj się
 • nuntio777

  Oceniono 1 raz 1

  Magnat ma jeszcze fajny w ofercie i stiuk wenecki oraz glinkę wenecką. Chociaż efekt betonu też został nieźle uchwycony. :)

 • marlena13579

  Oceniono 4 razy 0

  Dla mnie super wygląda Travertino - www.e-travertino.com. Rozwiązanie nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim uniwersalne - odpowiednie zarówno do pokoju dziennego, jak i np. kuchni.

 • Edyta Żubre

  Oceniono 4 razy -4

  Fajnym pomysłem są betonowe wykończenia w mieszkaniach, np. takie jak pyty architektonicznego betonu vhct.pl. Ja mam taki od roku i wcale mi się nie nudzi, na dodatek robi świetne wrażenie na gościach.

 • Edyta Żubre

  Oceniono 4 razy -4

  Fajnym pomysłem są betonowe dekory w mieszkaniach, np. takie jak na vhct.pl. Ja mam taki od roku i wcale mi się nie nudzi, na dodatek robi świetne wrażenie na gościach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX