Realizacje domów: nieduży dom modułowy w Borowinie

Simple House to dom modułowy - każdy może z podstawowych

Simple House to dom modułowy - każdy może z podstawowych "klocków" wybrać wersję dostosowaną do swoich potrzeb. Dom w Borowinie ma powierzchnię użytkową 112 m2. Warto zwrócić uwagę na ciekawą koncepcję zadaszenia tarasu (Fot. Bartek Warzecha)

Ten niewielki dom powstał według koncepcji Simple House. Zgrabna bryła kryje funkcjonalne wnętrza. Twórca tego prefabrykowanego domu zadbał o dobrą architekturę i nieduże koszty budowy. W dodatku dom powstał naprawdę szybko!

Metryczka budynku:

Opis: dom jednorodzinny prefabrykowany, o konstrukcji szkieletowej drewnianej

Powierzchnia użytkowa: 112 m2

Autor projektu: architekt Jakub Szczęsny, Simple House, www.simplehouse.pl

Zobacz, jak wygląda dom modułowy w Borowinie

„Simple” znaczy prosty. Taki właśnie ma być dom, który możemy zbudować wg koncepcji Simple House. Bryła ujęta jest w kilka geometrycznych linii, a składa się z sekwencji modułów, które na etapie projektu można dostawiać i przestawiać, zgodnie z własnymi potrzebami. Co ważne, budowa toczy się „sama”, a inwestor może w tym czasie zajmować się innymi sprawami.

Historia pomysłu na takie budowanie – z gotowych, prefabrykowanych elementów, składanych na budowie, zgodnie z jednym projektem odmienianym przez wiele wariantów – zaczęła się między drzewami. Tak właśnie - Dom miedzy drzewami - nazywał się projekt, nad którym pracował architekt Jakub Szczęsny z ludźmi z firmy Nowy Konstancin.

Dom szkieletowy na każdą kieszeń

Firma Nowy Konstancin istniała od 1989 r. i specjalizowała się w budownictwie szkieletowym. Kilka lat temu postanowiła spróbować swoich sił na rynku domów energooszczędnych, w dodatku wznoszonych szybko i w miarę tanio. Na bazie udanej współpracy zaproponowała Jakubowi Szczęsnemu stworzenie takiego właśnie obiektu, traktowanego jako projekt powtarzalny. Ziarno padło na podatny grunt, a że Szczęsny to człowiek z pomysłami (to on był autorem głośnego najwęższego domu świata, stworzonego kilka lat temu w Warszawie dla pisarza Edgara Kereta!), szybko rozrosło się w coś znacznie więcej.

Architekt pomyślał: „zaprojektujmy system domów pozwalających na daleko idącą indywidualizację, ale połączonych wspólnymi mianownikami formalnymi i technologicznymi.” A ponieważ zobaczył, że to było dobre, dodał: „I stwórzmy z tego całą markę opartą o koncept architektoniczny.” Szefowie Nowego Konstancina poszli za tym pomysłem i dali swojemu współpracownikowi zielone światło. Oraz niezbędne wsparcie.

– Od słowa do słowa zająłem się koncepcją tej marki, w czym pomogły lata spędzone w reklamie i w branży architektonicznej – wspomina Jakub Szczęsny. – Nadarzyła się świetna okazja do wprowadzenia w życie fantazji, mojej i wielu architektów, na temat budowania ciekawych architektonicznie domów dla klientów z klasy średniej, a nie tylko tych bardzo zamożnych. Tak zaczęła się ta przygoda!

Jak stworzyć dom z modułów. Dostępne wersje

Dziś klient, który przychodzi do Simple House po swoje cztery ściany, może nastawić się na kreatywną zabawę klockami. Czyli przewidzianymi przez system modułami, pozwalającymi w różnoraki sposób kształtować ostateczną wielkość domu, a poniekąd jego kształt – choć w granicach przewidzianych przez ogólną koncepcję. Zanim to nastąpi, trzeba jednak zdecydować się na jedną z czterech podstawowych wersji budynku, różniących się powierzchnią. Do wyboru mamy opcje od: 25 m2, 58, 75 i 92. Prawdę mówiąc, ta pierwsza to raczej domek letniskowy, choć na upartego dałoby się w nim mieszkać. Na serio do takiej funkcji są jednak przystosowane te większe metraże. Wszystkie wyróżnia ta sama szerokość elewacji szczytowych: 8,04 m.

– Wielkość ta wynika z szerokości statystycznej działki na polskich przedmieściach, mającej między 16 a 20 m, a także z optymalizacji elementów konstrukcyjnych, zwłaszcza ich długości, co ma zresztą bezpośrednie przełożenie na cenę i prędkość montażu – mówi Jakub Szczęsny. – Pracujemy obecnie nad wersją jeszcze węższą, choć na razie nie zdradzę, jak bardzo. Wygląda na to, że zaczynam być specjalistą od „wąskości”...

W gruncie rzeczy 8,04 m to wystarczająca wielkość, by całkiem wygodnie i funkcjonalnie „osadzić” na niej oś symetrii, wokół której rozwijają się poszczególne pomieszczenia. Wariantowe może być już przeszklenie salonu i głębokość przystającego doń zadaszonego tarasu (który zresztą może się również pojawić na przeciwległej elewacji, w kilku wielkościach). Znajdujące się głębiej pomieszczenia mogą układać się w dwóch równoległych szeregach, po obu stronach osi symetrii rzutu, lub – zachowując tę oś – być usytuowane na zmianę, wzdłuż niej i w poprzek. Przyszli właściciele takiego domu mogą zresztą uruchamiać własną inwencję i wspólnie z projektantami w dużym stopniu (i za odpowiednią dopłatą) modyfikować po swojemu układ ścian wewnętrznych.

Długość budynku da się modelować w rozmaity sposób, poczynając od 10,42 m, a kończąc na 25,41, dostawiając po drodze a to garaż, na jeden lub dwa samochody, a to rodzaj zadaszonego dziedzińca, a to osobne studio, np. dla teściów.

Wybierz nachylenie dachu

Bryła Simple House przykryta jest skośnym dachem, w trzech wariantach nachylenia.

– Trzy wersje spadku dachu to wynik analizy grup spadków wymaganych w różnych planach miejscowych na terenie kraju oraz optymalizacja kubatury wobec potrzeb – tłumaczy architekt. – Przy 15 stopniach otrzymujemy więc przestrzeń na technologię rekuperacji w suficie nad parterem, czyli odzysku ciepła w wentylacji mechanicznej (często zamawianą przez naszych klientów). Przy 30 stopniach możemy już zaproponować dodatkową przestrzeń strychu magazynowego nad parterem, a przy 45 powstaje regularne poddasze, na którym da się zmieścić pomieszczenia o różnorakich funkcjach.

Dom energooszczędny i niedrogi

Po ułożeniu wszystkich klocków, czyli dopasowaniu wielkości i układu pomieszczeń do potrzeb, musimy jeszcze dokonać wyboru na innej płaszczyźnie. Domy wg tego systemu nie tylko mają być funkcjonalne, ale jeszcze tanie w użytkowaniu. Tanie nie bylejakością, ale nowoczesnymi rozwiązaniami i technologiami. Zgodnie z panującymi tendencjami, twórcy przewidzieli trzy możliwe opcje: standardową, energooszczędną i pasywną (gdy budynek więcej tworzy energii niż jej zużywa). Warto pamiętać, że przy wyborze dwóch bardziej zaawansowanych opcji – nie tylko zresztą w tej technologii – można skorzystać z dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projektanci zaplanowali jako źródło ciepła gazowy kocioł kondensacyjny i instalację grzejną wodną. Inwestorzy mogą jednak zdecydować się na inne opcje.

Dom modułowy: szybka i prosta budowa. Od 4 do 12 tygodni

Wykonanie? Jedź na ryby! Albo na wakacje. Dokładnie tak, bo w samej idei wznoszenia współczesnych domów prefabrykowanych zawiera się następujący pomysł: poszczególne części budynku nie tylko są wytwarzane i składane w większe fragmenty w specjalnych halach, w ścisłym reżimie technologicznym i wykonawczym, w zawsze tych samych warunkach, ale gdy już trafią na plac budowy zajmują się nimi wyłącznie wyszkolone ekipy montażowe, znające każdy etap działań. Nie ma tu miejsca na prowizorkę i przypadkowość.

Elewacje Simple House będą więc zawsze wyglądały tak samo – zgodnie z naszym wyborem będą pokryte tynkiem akrylowym, deskami modrzewiowymi albo blachą lakierowaną (ulubiona wersja architekta!). Blacha trafi również na dach, ustępując ewentualnie miejsca dachówce ceramicznej. Dopuszczalna jest pewna wariantywność w rozmieszczeniu okien. Tak czy owak nie ma obawy o jakość wykonania poszczególnych elementów bryły.

– Praktycznie wyeliminowane są wszelkie trudne fazy budowy – opowiada Jakub Szczęsny. – Uzgodniony layout wnętrz, wraz z rozłożeniem okien, zostaje zamieniony w projekt budowlano-wykonawczy dla zatrudnionego bezpośrednio przez klientów lokalnego inżyniera lub architekta, który występuje o niezbędne pozwolenia i uzgodnienia. Powstają rysunki warsztatowe, na bazie których, po formalnym „zielonym świetle”, czyli np. po otrzymaniu pozwolenia na budowę, w hali tworzone są moduły domu. Budowa w terenie zaczyna się od fundamentów i doprowadzenia instalacji, po czym wspomniane moduły przyjeżdżają na plac i łącznie w 4-12 tygodni, w zależności od skali obiektu, powstaje z nich dom w stanie surowym zamkniętym.

Ile kosztuje wybudowanie takiego domu modułowego? Simple House podaje na swojej stronie kwoty od 50 tys. zł (dla domku o powierzchni 25 m2) po 234 tys. zł (dla domu o powierzchni 92 m2). Kwoty wskazują orientacyjne koszty budowy i doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego. Fundamenty i instalacje są ujęte w cenie. Ściany są wykończone szpachlowaną płytą gipsową.

Potem zostają już tylko wnętrza, które inwestor może powierzyć ekipie producenta lub wykończyć wedle własnego uznania.

W zasadzie trudno o szybsze i skuteczniejsze budowanie. To naprawdę proste.

Jak powstawał dom modułowy w Borowinie

budowa na wideo

Komentarze (24)
Realizacje domów: nieduży dom modułowy w Borowinie
Zaloguj się
 • hose333

  Oceniono 91 razy 55

  A fuj, a blee!! Jak tak można?!
  Bez kolumienek, wykuszy i bez beżowo-brązowej łazienki...? To jest antypolski design.

 • ginztonickiem

  Oceniono 35 razy 7

  i to jest dobra architektura, biorę od razu!

 • pesep

  Oceniono 6 razy 4

  dom modułowy czy prefabrykowany? jest to jednak mała różnica. nie chodzi mi o architekturę tylko o technologię wykonania Panie Redaktorze.

 • grzegorzsrx

  Oceniono 3 razy 3

  moze sie powtarzam , czym ogrzewany , za ile , prezentacja domow w polsce jak w dubaju , energetyka nie wazna.

 • mmichal78

  Oceniono 23 razy 3

  ładnie wygląda na zdjęciach, ale mało ergonomiczny - rozdzielenie domu na dwie części mocno utrudnia życie - szczególnie zimą ;)

 • golass

  Oceniono 25 razy 3

  fajny!

 • smartmod

  0

  Moim zdaniem naprawdę fajny projekt. Oby więcej takich firm które wymyślają coś nowego i prostego a nasze otoczenie się w fajny sposób zmieni. Jak skośny dach to nie twój styl, to fajny dom modułowy z płaskim dachem można znaleźć na www.smart-mod.pl

 • rikol

  Oceniono 12 razy 0

  Świetnym pomysłem jest zadaszone wejście czy taras, bo wiatr zabiera dużo ciepła, no i woda się nie leje. Jednocześnie nie jest to paskudna przybudówka, jakich pełno wszędzie. Natomiast kolor nie jest ładny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX