Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
Dzisiejsi inwestorzy coraz chętniej decydują się na budowę obiektów niskoenergetycznych. Aby nowopowstały dom spełniał wymogi dyktowane normami i rozporządzeniami, do jego budowy stosuje się technologie i produkty, zapewniające jak najniższe zużycie energii. Kluczem do uzyskania wyśrubowanych parametrów jest szczelna bryła budynku. Jednym z jej gwarantów jest zastosowanie aluminiowych systemów okienno-drzwiowych, które pomogą stworzyć znakomicie izolowany i zabezpieczony przed ucieczką ciepła dom.
Aby okno nie było jedynie „dziurą” w osłonie termicznej domu, należy wybrać to gwarantujące dobrą izolacyjność i możliwie największe zyski słoneczne. W obiektach energooszczędnych i pasywnych niezwykle ważny jest kształt okien, ich rozmiar oraz umiejscowienie, najlepiej od strony południowej. Aluminiowe profile są wąskie, dzięki czemu szyby mogą być znacznie większe, umożliwiając tym samym wprowadzenie dużej ilości naturalnego światła dziennego do pomieszczenia.
Dobrym przykładem systemu realizującego powyższe założenia jest MB-104 Passive, który posiada najlepiej izolowaną termicznie konstrukcję. To propozycja, która doskonale wpisuje się w nurt budownictwa energooszczędnego i pasywnego, i posiada certyfikaty Instytutu Domów Pasywnych PHI Darmstadt
Systemy aluminiowe, dzięki wysokiej wytrzymałości profili, są trwałe i bezpieczne. Nadają się do wykonywania konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze, przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów. Należy pamiętać, aby przy zakupie okna zapoznać się ze specyfikacją producenta i bezwzględnie uzyskać tak zwaną deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza parametry okna.
- Więcej o:
- dom energooszczędny
Mała „rewolucja” – pustaki ceramiczne Porotherm 25 3x1/3 Dryfix
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?
Dom energooszczędny - dopłaty
Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny?
Dom energooszczędny. To nie tylko niższe rachunki
Dom energooszczędny krok po kroku. Jak wygląda budowa domu energooszczędnego?
Dom pasywny. Projekt domu energooszczędnego