Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom energooszczędny [cz. 3] - jak wybrać technologię i materiały?

Iwona Szczepaniak

Teoretycznie dom energooszczędny da się postawić zarówno w technologii murowanej, jak i drewnianej. Oczywiście pod warunkiem, że zapewni ona ograniczenie do minimum strat energii podczas użytkowania budynku.

Dom w Zbierkowie
Dom w Zbierkowie
Fot.: Green Colective

Ważne jest więc, aby poszczególne prace prowadzone były z dużą precyzją i z wykorzystaniem materiałów o bardzo dobrych właściwościach termicznych. Można je rozpoznać po niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda - im mniejsza jego wartość, tym materiał lepiej izoluje. Dlatego też o tym czy dom jest dobrze ocieplony, decyduje nie tylko grubość izolacji termicznej, ale także jej rodzaj. Warstwa 10 cm materiału o lambdzie = 0,039 W/(mK) będzie gorzej izolowała niż taka sama o lambdzie = 0,030 W/(mK).

Jeśli wybieramy tradycyjną technologię murowaną, najkorzystniejsze są ściany dwuwarstwowe. Dzięki warstwie ocieplenia znacznie łatwiej osiągnąć wymaganą izolacyjność termiczną ścian. Dlatego nie bez znaczenia jest sposób ułożenia ocieplenia. Im dokładniej dom jest zaizolowany, tym mniejsze ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Występują one w miejscach przerwania ciągłości izolacji termicznej, między innymi na styku ścian z dachem.

Dom energooszczędny musi być bardzo szczelny. Niekontrolowany przepływ powietrza jest niepożądany. Powoduje on straty ciepła i przyczynia się do niszczenia konstrukcji spowodowanego zawilgoceniem przegród. Najłatwiej zapewnić szczelność domu, budując go w technologii prefabrykowanej. Dzięki temu, że większość prac związanych z budową domu wykonuje się w fabryce, łatwiej o dobrą jakość. Seryjna produkcja elementów sprawia, że elementy domu są wykonane z niemal milimetrową dokładnością.

W której technologii i z jakich materiałów wybudować dom energooszczędny?

Piotr Wojtaszek - projektant, wykonawca:

- Odpowiadając w skrócie: w każdej. Obecnie na rynku materiałów budowlanych jest wiele rodzajów systemów, w których można budować budynki energooszczędne. Niektóre z nich wykorzystują materiały pochodzenia naturalnego, do produkcji których jest wykorzystana niewielka ilość energii, a sam materiał jest biodegradowalny.

Oczywiście są inwestorzy, którzy mają swoje założenie co do tego, czy to będzie budynek murowany czy budynek w szkielecie drewnianym. Zauważam jednak ogromne zainteresowanie budownictwem naturalnym przy wykorzystaniu materiałów drewnopochodnych, z których można zarówno zbudować konstrukcję, jak i wykonać całą izolację budynku.

Dlaczego inwestorzy tego domu wybrali akurat prefabrykowaną technologię szkieletową? Budujący domy pasywne są osobami myślącymi długoterminowo. Jednocześnie większości z nich zależy na szybkiej realizacji i komforcie mieszkania w suchym i zbudowanym z naturalnych materiałów budynku. Technologia szkieletowa daje możliwość dowolnej aranżacji, ogromnych przeszkleń  i otwartych wnętrz. Jednak to szybkość wzniesienia domu jest największą zaletą. To przesądziło w tej sytuacji o wyborze tej akurat technologii.

W jakiej technologii wybudować dom energooszczędny? Jakich materiałów użyć?

Tomasz suchy, architekt, inwestor:

- Uważam, że domy energooszczędne powinno budować się w technologii prefabrykowanej. Ich olbrzymią zaletą jest: produkcja w zakładzie z dużą dokładnością i późniejszy szczelny montaż, krótki czas wykonania i gwarancja szczelności przegród. To ułatwia przejście inwestorom przez próby szczelności i uzyskanie stosowanych certyfikatów energetycznych. Najbardziej popularne są domy z elementów w "ciężkim szkielecie drewnianym" oraz z elementów wielkowymiarowych z kruszyw ciepłych (na przykład keramzyt). Ja jednak wybrałem technologię "prawie" tradycyjną, przy użyciu materiałów o wysokich parametrach cieplnych. Chciałem zwiększyć pojemność cieplną budynku (zmniejszyć jego "wrażliwość" na zmiany temperatury) i zastosować ulubione materiały wykończeniowe. Wiedziałem, że będę cały czas nadzorował budowę.

Przy budowie domu energooszczędnego materiały powinny być wybrane na etapie projektu przez wszystkich projektantów przy akceptacji inwestora. Jeżeli zależy nam nie tylko na współczynniku przenikania ciepła U, ale też na zdrowym mikroklimacie wewnątrz budynku powinniśmy dobrać każdy użyty materiał. Sam skorzystałem z pomocy biura doradztwa technicznego, które pomogło mi dobrać materiały , między innymi również pod względem komfortu akustycznego, zdrowego powietrza. Otrzymałem dodatkowo szczegóły wykonania i instrukcje montażu. Obecnie materiały użyte do budowy mają duży wpływ na działanie instalacji, które są wymiarowane z dużą precyzją. Zamiana ich może zmienić efektywność pracy układów ogrzewania, wentylacji. Często doradcy handlowi w składach budowlanych lub wykonawcy zmieniają materiał nie sprawdzając wszystkich jego parametrów. Niewielkie zmiany podczas budowy finalnie dają duże różnice, które się kumulują, a idea domów energooszczędnych oparta jest na: optymalizacji, właściwym doborze materiałów i urządzeń instalacyjnych i wyposażenia. Jednym słowem na małych zyskach na każdym etapie budowy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

Skomentuj:

Dom energooszczędny [cz. 3] - jak wybrać technologię i materiały?